Siostrzyczka

Cykl: Philip Marlowe (tom 5) | Seria: Klasyka Kryminału
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
The Little Sister

Inne wydania

Zaczyna się typowo. Młoda skromna kobieta zwraca się o pomoc do prywatnego detektywa Philipa Marlowe'a. Prosi go, by odszukał jej brata, chłopca z prowincji, który wyjechał do pracy do wielkiej metropolii i wkrótce słuch po nim zaginął. Marlowe zaczyna szukać, jednak okazuje się, że ani ona nie jest zupełnie tym, za kogo się podaje, ani jej brat nie jest taką biedną zagubioną owieczką, jak opisała go siostra. W miarę rozwoju akcji Hollywood traci swój blask, atmosfera staje się coraz ciemniejsza, a trup pada gęsto.

źródło opisu: http://www.najlepszyprezent.pl/

źródło okładki: http://www.najlepszyprezent.pl/

Stworek_vel_Oka | 2013-12-18
Przeczytana: 17 grudnia 2013

Musiałam odkryć detektywa Marlowa, bo Chandler uważany jest za wybitnego "kryminalistę". To było pyszne pierwsze spotkanie, bo ten niepokorny typ mnie oczarował i stanowczo zachęcił do poznawania kolejnych jego przygód. Co prawda nie dorównuje wykwintnemu Poirotowi, który jest moim ulubieńcem, ale zauważam wiele cech wspólnych z szanownym Philipem M., więc czekam z niecierpliwością na kolejne spotkanie. W tej książce było ono udane, barwne i klimatyczne.

Scarlet | 2015-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2015

To moja już druga książka Raymonda Chandlera... Powiem szczerze, nie żałuję.
Powieść napisana jest genialnie i zawiera w sobie wszystkie te elementy, które powinny się w niej znaleźć.
Rozwiązanie jest niebanalne, do tego nikt nie jest tym za kogo możemy go brać - majstersztyk.

Magdalena T | 2016-01-07
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 30 grudnia 2015

„Siostrzyczka” to jedna z kilku powieści tego autora i pierwsza, jaką miałam okazję przeczytać. Jednak postać tego detektywa tak mnie urzekła, że już planuję zakup kolejnych książek Raymonda Chandlera. Jeśli lubicie książki, które mają ciekawy klimat i akcję, a do tego lubicie prywatnych detektywów to powinna się Wam spodobać. Jednak moją propozycję kieruję do osób, które lubią kryminały w starym stylu, które potrafią delektować się tą atmosferą.

geokuba | 2014-05-29
Na półkach: 2014
Przeczytana: 29 maja 2014

Arcydzieło. Skończone, kompletne, cholerne arcydzieło. Gdyby Chandler napisał tylko tę jedyną książkę w życiu, to tak samo bym go wielbił. Jest w niej wszystko to, co mnie kręci i odurza. Mógłbym ją czytać zaraz od początku i napawać się każdym słowem. Trochę mam schiza, ale już nie wiem jak to wyrazić…
Co do intrygi. Jest tak zakręcona, że chyba sam Marlowe do końca nie wiedział co się wokół niego dzieje. Odwiedza go w biurze siostra szukająca brata. Nie może z bratem nawiązać kontaktu od kilku miesięcy, wiec prosi detektywa o pomoc. Ten z braku lepszego zajęcia zgadza się i zaraz na początku natyka się na trupa z kolcem od lodu w szyi. Zaraz potem drugi trup z drugim kolcem, a potem już sam mało trupem nie został. Facet ma już po dziurki w nosie tej roboty i siostrzyczki, ale niechcący w jego ręce trafiają zdjęcia, które mogą zaszkodzić wschodzącej gwieździe filmowej. Gwiazda owa dziwnie działa na naszego detektywa, ponieważ wbrew jej woli postanawia on ją chronić i pracować dla...

Michał | 2013-05-14
Na półkach: Kryminały
Przeczytana: 14 maja 2013

Prywatny detektyw Philip Marlowe trochę się nudzi. Zdaje się, że mucha którą próbuje ubić jest pierwszą żywą istotą, która od dłuższego czasu odwiedziła jego biuro. Detektyw zaprasza nas do środka: "Możesz wejśc - chyba, że jesteś z Manhattan, w stanie Kansas". Stamtąd bowiem pochodzi jego nowa klientka, młoda kobieta, która prosi o pomoc w odnalezieniu swojego zaginionego brata. Choć sprawa wygląda na wyjątkowo błahą, Marlowe czuje swoim nosem, którego pozazdrościłby mu niejeden policyjny pies, że jak zwykle będzie to dla niego początek wielkich kłopotów.

Raymond Chandler zastosował w "Siostrzyczce" typowy dla siebie schemat, którym posługuje się ze wspaniałą wirtuozerią. Przydziela swojemu bohaterowi proste zlecenie, przez które zostanie on wciągniety w skomplikowaną sprawę morderstwa. Przez całą fabułę prowadzi swoich czytelników po istnym labiryncie nie tylko ulic, korytarzy i pokoi ale także pytań i odpowiedzi. Do ostatniej strony nie pozwala mu na odnaleźć wyjścia i w...

Grażyna | 2015-03-08
Na półkach: Audiobooki

Elenaj | 2012-01-15
Na półkach: Kryminały

Klasyka najwyższego lotu.Dzisiejsze kryminały są tylko bladym odbiciem dzieł Chandlera.
Odkąd pierwszy raz zetknęłam się z jego twórczością,mam słabość do takich pokręconych,z gruntu uczciwych i miękkich jak wosk w środku, twardzieli ,jakim jest bohater powieści.
Detektyw Philip Marlowe jest jak pies myśliwski-kiedy złapie trop, nic go nie powstrzyma,ani "grube ryby",którym przeszkadza,ani "manto" spuszczone przez czarne charaktery,ani demoniczne,klejące się do niego kobiety.
Zawsze kiedy czytam Chandlera mam wrażenie,że jest nadymione w pokoju.

| 2016-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2016

Do wszystkich czytających tą „recenzję”:
Przed czasami lubimyczytac.pl również prowadziłem listę książek przeczytanych. Właśnie do niej dotarłem, niestety nie rozpisywałem się po przeczytaniu każdej pozycji. Są to xsiążki, które przeczytałem między 11.2010, a 09.2011. Oprócz tytułu zamieszczałem ocenę Treści i Formy i, niestety tylko ją będę dodawał w tym zestawieniu. (trochę z racji tego, że pamięć zawodna i nie wiem czy byłbym w stanie się wartościowo o wszystkich pozycjach wypowiedzieć).
T: 7
F: 9

jabajbaj | 2013-10-19
Przeczytana: 18 października 2013

Cudowna książka! Od pierwszej strony niemal widziałam to wszystko w czerni i bieli, z charakterystyczną muzyką starych filmów. Nie jest to kryminał w stylu powiedzmy Christie, bo wszystko jest utrzymane w typowo gangsterskich klimatach, zresztą sama zagadka schodzi na dalszy plan w obliczu klimatycznego tła. Trup ściele się gęsto, bohater jest do bólu ironicznym twardzielem z dużą dozą wrażliwości, zaś naokoło aż roi się od ponętnych ślicznotek. Chandler kupił mnie tym totalnie^^

Malkontent | 2015-02-07
Przeczytana: 02 lutego 2015

Jak dla mnie Chandler jest mistrzem w swoim fachu. Siostrzyczka, mimo że chyba to jedna z wcześniejszych powieści, nie rozczarowuje. Może zbytnio przekombinowana na końcu, ale warta uwagi.