Jasnowłosy był i piękny

Mateusz

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Czyżyk | 2017-11-17
Na półkach: Przeczytane, Biografie, Kiedyś

"Jasnowłosy był i piękny" to ciekawa opowieść napisana przez florentyńczyka o innym florentyńczyku – sławnym poecie i polityku – Dante Alighieri, który żył na przełomie XIII/XIV wieku. Dante zasłynął z poematu „Boska komedia” , uważanego za arcydzieło literatury światowej, w którym udajemy się w życiową podróż wiodącą przez Piekło, Czyściec i Raj.
Dantego znamy też z miłości do Beatrycze, która również mieszkała we Florencji . Najbardziej wzruszające jest to, że Alighieri darzył ją ogromnym uczuciem przez całe swoje życie, choć widział ją tylko kilka razy i zdawał sobie sprawę z tego, że ona najprawdopodobniej nawet nie wie o jego istnieniu.