Ego-rcyzmy

Wydawnictwo: Helion
Ego-rcyzmy. Poznaj, czym jest i jak działa ego.
psychologia, ego
poradniki
Michał

W przyszłości ktoś będzie patrzył na Twoje pokolenie z niedowierzaniem, zastanawiając się, jak ludzie mogli żyć w taki sposób. Mieć głowy wypełnione lękami z przeszłości, mimo że przecież możliwe jest życie tylko w teraźniejszości. Oczekiwać z niepewnością przyszłych rezultatów, tak jakby od nich zależała wartość człowieka, choć każdy przecież jest wartością samą w sobie. Snuć historie na temat swojego "ja", tak jakby można było człowieka określić jakąkolwiek etykietą. Idealizować albo krytykować innych i uznawać siebie za lepszych albo gorszych. Oceniać świat w kategoriach dobra lub zła, tak jakby jakikolwiek umysł był w stanie rozpoznać wyroki boskie i ocenić, co powinno, a co nie powinno się dziać.

Będzie to możliwe dopiero za kilkadziesiąt, może kilkaset lat. Ludzkość nie zrozumiała jeszcze, że oświecenie i życie w stanie bezwarunkowego szczęścia oraz mądrości nie jest azjatycką bajką, ale jedyną prawdziwą drogą, dostępną dla każdego. A może Ty już jesteś na tym etapie?

Ta książka opisuje funkcjonowanie ego, czyli iluzję istnienia ludzkiego "ja". Tłumaczy, czym są myśli i na jakich zasadach identyfikacja z nimi wciąga nas w świat iluzji. Wyjaśnia pojęcie separacji, oddzielającej nas od prawdziwej rzeczywistości i budującej fałszywe opinie czy poglądy, przez które cierpimy. Jest mapą wskazującą drogę do zrozumienia ego i ciągłego oświecania się, prowadzącego nieuchronnie do absolutnej, bezwarunkowej wolności. Uczy odstawania się zamiast stawania i jest powrotem do źródeł prawdziwej ludzkiej natury. Jeśli sądzisz, że jesteś kimś więcej, niż wydaje Ci się na co dzień, znajdziesz tu rozwiązania, jakich szukasz.

źródło opisu: http://sensus.pl/ksiazki/ego-rcyzmy-poznaj-czym-je...(?)

źródło okładki: www.sensus.pl

Krystian P | 2014-02-10

Zacznę przytoczeniem (nie cytując dosłownie) fragmentu: Czy kiedyś powiedziałeś do siebie, Jestem nerwowy? Zapewne tak. Czy możesz być swoimi nerwami? To tak jak gdybyś powiedział "Jestem wiatrem, który dotyka mojego policzka". Nie możesz być tym co odczuwa Twoje ciało. Możesz to czuć.

Ta książka czytana i analizowana zmienia postrzeganie siebie i częściowo świata. Rewelacyjna zwłaszcza w mentalności jaka w Nas została z "komuny", beznadziejnej edukacji państwowej, kolektywizmu - przekonań.

Jest napisana świetnym językiem "dialogu" z autorem, dobrze się czyta. Kilka humorystycznych wstawek daje bardzo fajne efekt (nie jest sztampowo) w odbiorze treści.

Mało słownictwa "trudnego", psychologicznego, które mogłoby spowodować problemy z mniej wprawnymi językowo odbiorcami.

Sam przekaz książki jest godny wyróżnienia, już za sam poruszany temat. Było juz kilka dobrych pozycji odnośnie osobowości. Jednak trudno trafić na dobrą pozycję odnoszącą się do EGO, czy konkretnie JA. W...

Adam Drzewiecki | 2012-11-27
Przeczytana: 30 września 2012

"Ego-rcyzmy" to trzecia książka M. G. (po AlphaHuman i AlphaMale), którą przeczytałem. Moim zdaniem jest najciekawsza z nich i - przynajmniej z mojej perspektywy - najbardziej wartościowa. W ciekawy sposób powiązano w niej kwestie duchowe z psychologią, co niejednokrotnie mnie nurtowało. Pozostawiła we mnie wrażenie głębszego zrozumienia ewangelicznych potyczek Jezusa z faryzeuszami, zaś cytat "jeśli się nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do Królestwa Niebieskiego" smakuje po lekturze tej książki zupełnie inaczej, choć akurat do chrześcijaństwa Autor odnosi się najmniej; wygląda, że preferuje buddyzm i taoizm. I tu jest właśnie "haczyk": aby w pełni cieszyć się lekturą tej książki, trzeba mieć choćby ogólne pojęcie o tych systemach filozoficznych, choć nie jest to niezbędne, aby z niej korzystać. Warta czasu i wydanych pieniędzy. Planuję jeszcze do niej wrócić.

Ka_Ha | 2014-02-24

Najdelikatniej mówiąc- sceptyczna jestem w przedmiocie literatury rozwoju osobistego pisanej przez coacha od NLP. Najdelikatniej... I tylko dlatego, że dwie osoby mnie przekonywały o wartości książki Grzesiaka, postanowiłam przełamać uprzedzenia. A niech będzie, ze przekraczam własne ograniczenia! 100 stron przeczytałam, aby się upewnić, że dalsza lektura to strata czasu. Już dawno aż tak bardzo nie zignorowałam "przekazu". Dogłębnie zirytowało mnie opakowanie fundamentalnych i znanych podstaw racjonalnej terapii zachowania w papier "umysłowej rewolucji na drodze do życia autentycznego" upapranej w dalekowschodnie mądrości i zaopatrzone wielkim kwantyfikatorem "prawdy". Nie dostrzegam w lekturze nic cennego i nie jestem w stanie nikomu jej polecić.

Michał | 2012-11-24
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 24 listopada 2012

Kiedy czytałem 'AlphaMale' - czuć było wybitnie ukazany schemat 'jaki to ja nie jestem i Ty też taki możesz być, ale nigdy nie będziesz taki, jak ja'. Dobrze znany i oklepany przez wielu coachy.

Tym razem w najnowszej pozycji Grzesiaka mamy coś, co jak sam określa przerasta jego oraz ludzi - i ma rację. Naprawdę mega urósł w moich oczach. Widziałem poniżej opinie ludzi, którzy nie rozumieją tekstu i wysilają się do czytania. Cóż, w takim momencie moje ego jest połechtane bo 'nie czują tego'. Dla mnie ta książka to swoisty kunszt czytania. Szczególnie opisy, które Grzesiak wrzucił na początku i końcu - idealnie oddają to, o czym sam myślę wiele razy.

Książkę kupiłem dawno temu, w wakacje - miesiąc po premierze bodajże - kiedy zobaczyłem video, w którym Grzesiak promując - odpowiadał na pytania. Poczułem tylko takie, że muszę ją mieć. Nie było zastanawiania się nad tym, że to 40 zł. Kompletnie nic - tym bardziej wiedziałem, że będzie ona wyjątkową przygodą.

Jest to druga książka...

Aga | 2015-09-07
Przeczytana: 07 września 2015

Ciekawa pozycja pozwalająca poznać mechanizmy działania naszego ego oraz jak przeszłość pomimo, że jej nie pamiętamy potrafi mieć wielki wpływ na nas w teraźniejszości, gdy jest nie zaakceptowana i pozostawiła nam cień na psychice. Bardzo dobra merytorycznie, opatrzona praktycznymi przykładami oraz zawiera ćwiczenia, które można wykonać po każdym rozdziale, podrozdziale, żeby lepiej zidentyfikować czytaną treść na własnym przykładzie, to pomoże w pełni zrozumieć tekst, jeżeli nie od razu to po jakimś czasie, gdy przyjdzie oświecenie. Posiada bardzo praktyczny aspekt, nie jest pisana skomplikowanym językiem, także wystarczy uwierzyć, by móc się zaakceptować takim jakim się jest, bo tacy być mamy. Polecam, poszerza myślenie i powoduje zyskanie świadomości oraz świeżego poglądu na postrzeganie siebie i własnego ja.

matt4e | 2017-03-01
Przeczytana: 01 marca 2017

Zastanawiałem się ile dać gwiazdek padło na połowie czyli pięć , chyba głównie dlatego ,że jest to książką po której spodziewałem się troszkę więcej , czytając męczyłem się każda strona coraz bardziej mnie nużyła ,popadałem w lekka irytację mając wrażenie ,że w koło czytam to samo :( ego-rcyzmy owszem jest pozycją obfitującą w wiedzę którą Mateusz chce nam przekazać podzielić się z nami swoimi przemyśleniami czy życiowymi doświadczeniami nie tylko jego , ale również osób trzecich co jest niewątpliwie plusem dla książki . Kończąc czuję ulgę,że mam już za sobą to monotonną przygodę :) książka jest jak najbardziej godna polecenia ale chyba głównie dla osób interesujących się psychologią w stopniu więcej niż podstawowym

Wieruch | 2015-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2015

To druga książka MG, którą było mi dane czytać i cieszę się, że zdecydowałem się na to. Nie był to w żadnym wypadku zmarnowany czas. Dzięki niej bardzo wiele dowiedziałem się o sobie i można stwierdzić, że znacznie rozwinąłem swój „mięsień świadomości”. A o to właśnie chodziło.

Sam Mateusz Grzesiak jest dla mnie postacią ciężką do rozgryzienia. Jego filmy w Internecie, z różnego rodzaju wystąpień i szkoleń, pokazują go jako człowieka przyjmującego różne maski, wykorzystującego chwyty marketingowe i psychologiczne oraz często niespójnego z tym co sam pisze w swoich książkach. Jednak czytając jego książki ma się zupełnie inne wrażenie niż wtedy kiedy ogląda się go w filmach. Jakby to nie była ta sama osoba. Ale nie o Mateuszu jest to opinia, więc zostawmy temat.

„Ego-rcyzmy” stały się dla mnie świetną kontynuacją książki „Alpha Human”. Wiele poruszonych tam kwestii zostało rozbudowanych i szczegółowo opisanych. Co ważne, wydaje mi się, że książka ta nie jest przeznaczona dla osób,...

Pioter | 2014-02-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Polecone
Przeczytana: 19 lutego 2014

Książka - "młot" na ego! Prześwietla je na wylot tak dokładnie, że nie pozostaje już nic poza dogłębnym rozumieniem siebie - swoich odczuć, emocji, zachowań czy nawyków. Napisałem: "swoich..." ale tutaj pokazana jest iluzja takiego stwierdzenia, wyjście poza tę identyfikację, bo te wszelkie schematy należą do ego, a nie do człowieka, który chce być bardziej wolny i decyzyjny, mieć ster w swoich rękach. Po nitce do kłębka - tak trafiłem na tę książkę i istotnie owym kłębkiem się okazała, jako że książki tego mniej więcej typu lub podobne przeczytane wcześniej były mniej jasne, lecz przygotowały grunt pod zasiew. Teraz tylko deszcz Świadomości i samoobserwacji, a raczej obserwacji poczynań ego, wystarczy aby na gruncie tym wyrósł obfity plon Wolności :)

Besia | 2018-04-06
Przeczytana: 03 kwietnia 2018

Książka na pograniczu psychologii i filozofii, inspirowana buddyzmem i zen. Autor wytwarza własną sieć pojęciową, trochę przyznam momentami meczącą.
Nie przemawia do mnie stylistyka, chociaż po wyłuskaniu głównych idei, z pewnością może wnieść wiele dobrego do naszego życia.

BliskaNieznajoma | 2018-04-01
Przeczytana: lipiec 2017