Rozbicie Jugosławii. Jugosłowiańskie lustro międzynarodowej polityki

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Scholar
historia
kasia

Książka analizuje przyczyny, przebieg i następstwa rozbicia drugiej Jugosławii. Stanowi polemikę z panującymi w literaturze amerykańskiej i europejskiej (także polskiej) opiniami obciążającymi Serbów i Miloševicia główną odpowiedzialnością za tragedie jugosłowiańskie. Autor wskazuje na wiele przyczyn dekompozycji Jugosławii i dramatycznego jej przebiegu. Uwypukla odpowiedzialność separatyzmu słoweńskiego i chorwackiego, a także rządów RFN i administracji Clintona. Praca ma charakter interdyscyplinarny. Wiele miejsca zajmuje w niej historia, zwłaszcza stosunków albańsko-serbskich i chorwacko-serbskich, a także problematyka stosunków międzynarodowych i prawa międzynarodowego. Znacząca część książki traktuje o wojnie kosowskiej. Autor bardzo krytycznie ocenia interwencję zbrojną NATO, uważa ją za nieuzasadnioną, sprzeczną z prawem międzynarodowym i powodującą fatalne następstwa.

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR, 2005

źródło okładki: www.scholar.com.pl

| 2014-08-17
Przeczytana: 10 sierpnia 2014

Jedyna obiektywna publikacja na jaką trafiłam. Autor nie obciąża winą wyłącznie Serbów. Pokazuje jaki wkład w konflikty na Bałkanach miały wszystkie strony. Bardzo ważne jest przytoczenie rysu historycznego sporów, co pozwala na głębszą ich analizę.

Przeczytałem przed drugą moją wizytą w Serbii, kraju znacznie gorzej odbieranym w Polsce niż np. popularna turystycznie Chorwacja. Autor analizując rozbicie Jugosławii pokazuje, że konflikt bałkański nie jest "czarno-biały" (źli Serbowie, dobrzy Chorwaci). Dla przeciętnego odbiorcy temat jest skomplikowany niczym konflikt izraelsko-palestyński (geneza, przyczyny, winy itd.). Pierwszym kluczem do zrozumienia rozpadu powinna być lektura książki Marka Waldenberga. Opisuje w niej m.in. zbrodnie prohitlerowskich chorwackich Ustaszy podczas II wojny światowej (zob. także "Wołyń'43" G. Motyki) oraz podstawy uznawania przez władze w Belgradzie Kosowa za część Serbii.

Magda | 2015-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dla mnie osoby, która interesuje się historią Bałkan, ta książka jest bardzo ciekawa. Jest to książka nad którą należy się skupić, ale warto, szczególnie dla fanów historii Jugosławii i Bałkan.

Marcin | 2018-02-18
ZaczytanaAsiula | 2017-09-01