Agnieszka Holland

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Ludzie polskiego kina". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Więź
6 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
pannaanna

Jeden z najwybitniejszych polskich twórców kina, reżyserka o światowej sławie, autorka niezapomnianych filmów Aktorzy prowincjonalni, Gorączka, Kobieta samotna, Zabić księdza, Europa Europa, Tajemniczy ogród, Całkowite zaćmienie, Plac Waszyngtona, Kopia mistrza... Wkrótce wejdzie na ekrany najnowszy jej film Prawdziwa historia Janosika. To Agnieszce Holland poświęcona jest czwarta już pozycja w cyklu LUDZIE POLSKIEGO KINA. Jej filmy są zawsze atrakcyjne, przyciągają widza opowiadaniem frapujących historii, bogatą fabułą, wyrazistym wizerunkiem postaci. Ogląda się je gładko, a jednocześnie jest w nich coś niepokojącego, długo nie pozwalają o sobie zapomnieć. Zdaniem Katarzyny Mąki-Malatyńskiej, fenomen kina Holland polega na umiejętności pozostawiania „autorskiego śladu”, otwierania filmów na „trzeci sens”, przy zachowaniu ich atrakcyjności. Autorka książki odchodzi od chronologicznego przedstawienia dzieł reżyserki na rzecz poszukiwania w nich powracających wątków, motywów, typów bohaterów. Takie syntetyczne ujęcie pozwala uchwycić wyjątkowość kina Agnieszki Holland, rodzącą się na styku realizmu i baśniowego mistycyzmu.

źródło opisu: http://www.wiez.pl/Agnieszka-Holland;s,karta,id,229

źródło okładki: http://www.wiez.pl/Agnieszka-Holland;s,karta,id,229

Taip | 2015-10-21
Przeczytana: 21 października 2015

Pozytywnie zaskoczyła. Jak na te wydawnictwo, książka napisana ciekawie z wieloma aspektami nt. twórczości A. Holland. Analiza twórczości wraz z przedstawieniem głównych koncepcji dramaturigcznych. Systemy narracji reżysera ogółem. Nie twarda biografia i suche fakty, tylko rzetelna analiza.