Zerwana nić babiego lata

Seria: Klub Interesującej Książki
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Triewożnyj miesiac wereseń
bajka

"Zerwana nić babiego lata" jest jednym z ciekawszych utworów tego pisarza. Akcja powieści toczy się na Polesiu pod koniec wojny, gdy do obrony tamtejszej ludności przed banderowcami utworzono specjalne oddziały milicji. Bohater, młody zdemobilizowany żołnierz, zostaje mianowany szefem milicji w zapadłej poleskiej wiosce, której zagraża banda byłego „policaja” Horełego. Musi rozwikłać szereg zagadek i znaleźć sposób na unieszkodliwienie groźnej bandy. Udaje mu się wreszcie zmobilizować kilku ochotników ze wsi i przy ich pomocy odnieść efektowne zwycięstwo.

Według powieści Smirnowa nakręcono film, grany również na naszych ekranach, przez niektórych recenzentów porównywany do westernu „W samo południe”.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1980

źródło okładki: Zdjęcie autorskie