Muchy i ludzie

Wydawnictwo: Księgarnia św. Jacka
978-93-7030-658-8
poezja
Pani_Wu

Muchy i ludzie to tytuł najnowszego tomiku Barbary Gruszki-Zych, znanej poetki, dziennikarki, autorki cenionych reportaży. Tomik ten jest „wielostylowy i wielotematyczny – pisze w posłowiu prof. Wojciech Ligęza. – Świadczy o trafnym operowaniu słowem artystycznym, wielkiej wrażliwości, darze postrzegania szczegółów. Poetka z powodzeniem układa narracje liryczne, wypowiada się w kunsztownych...

Tomik ten jest „wielostylowy i wielotematyczny – pisze w posłowiu prof. Wojciech Ligęza. – Świadczy o trafnym operowaniu słowem artystycznym, wielkiej wrażliwości, darze postrzegania szczegółów. Poetka z powodzeniem układa narracje liryczne, wypowiada się w kunsztownych miniaturach i lapidarnych poetyckich studiach. (...) Podróże głównie prowadzą do własnego wnętrza, pojawia się ton elegijny w wierszach o odchodzeniu, pożegnaniach i wyjazdach, zwrócimy uwagę na medytacje o granicach świata – realnego i ukrytego, wyeksponowane zostają refleksje o nieobecności (dwuznaczna jest mowa rzeczy-pamiątek, fotografii, blaknącego pisma). Powroty do własnego dzieciństwa pozwalają zrozumieć dorosły lęk o synów. Nigdy też nie dość troski – w czynie i myśli – o bliźnich, którym wiele zawdzięczamy”.

Barbara Gruszka-Zych wydała tomiki: Napić się pierwszej wody (1989), Teren prywatny (1994), Nic się nie stało (1995), Pali się mój próg (1997), Zapinając kolczyki (2000), Podróż drugą klasą (2002), Sprawdzanie obecności (2004), Ile kosztuje łąka (2007) oraz polsko-litewski wybór Miegu su tavim po oda (Śpię z tobą pod skórą) (2006). Jest też autorką dwóch zbiorów reportaży: Mało obstawiony Święty. Cztery reportaże z Bratem Albertem w tle (2002) i Zapisz jako… (2004) oraz osobistego wspomnienia o Czesławie Miłoszu Mój Poeta (2007).

źródło opisu: http://sklep.ksj.pl/muchy-i-ludzie.html

źródło okładki: http://sklep.ksj.pl/muchy-i-ludzie.html