Tajemniczy ogród

Wydawnictwo: Vesper
6,99 (14330 ocen i 677 opinii)
tłumaczenie
Saskia Milaneau de Longchamp
The Secret Garden
margeryta

Inne wydania

Tajemniczy ogród jest jednym z nieprzeniknionych literackich sekretów. Nie tylko dlatego (choć również), że opowiada tajemniczą historię (choć opowiada) i nie dlatego, że nie wszystkie przedstawione w niej zdarzenia dają się logicznie wyjaśnić (a nie dają), lecz przede wszystkim dlatego, że to książka, która nie potrafi się? zestarzeć. Ciągle jest czytana, lubiana, wydawana. Historia Mary Lennox i jej przyjaciół znana jest i opowiadana na całym świecie ? różnymi językami i na różne sposoby: filmowana, rysowana, zmieniana na komiksy, gry i puzzle, wystawiana w teatrze, śpiewana, malowana? Znawcy nazywają takie utwory ?arcydziełami?, choć nikt nie potrafi wyjaśnić, w czym tkwi ich siła, gdzie kryje się ich sekret. A on? siedzi w środku! I nie daje się złapać?

Oryginalne ilustracje Charlesa Robinsona.

źródło opisu: http://vesper.pl/index.php?page=shop.product_detai...(?)

Każdego dnia
David Levithan

7,4 (45 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Wojciech | 2014-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2014

No i na starość zdziecinniałem. Nie miałem, co czytać i na portalu „wolne lektury” zacząłem czytać „Tajemniczy ogród”; czytać ponownie po 64 latach; i czytałem do północy, a o czwartej wstałem aby dokończyć. A teraz piszę te słowa nadal z mokrymi oczami i pociągając nosem.
Nie ma czego się wstydzić, bo piękna, mądra bajka, z przesłaniem, że odrobina serca czy też, jak obecnie jest w modzie, empatii może zdziałać „cuda”, gdyż wszyscy ludzie są dobrzy, a nie ujawniają tego z wielu różnych przyczyn.

książek: 20489

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka pt. "Tajemniczy Ogród" podobała mi się. Przygody bohaterów: Mary Lennox, Colina Cravena, Dicka Sowerby, są związane z tajemniczym ogrodem i uczą prawdziwej przyjaźni. Pokazuje ona, jak pod wpływem przyrody, Mary stała się szczęśliwym dzieckiem, osoba sympatyczną i lubiana przez rówieśników i nie tylko.
Dowiadujemy się, że brak miłości rodziców był przyczyna nieznośnego charakteru dziewczynki. Ukazane są również losy Colina przed pojawieniem się dziewczynki.
Wymyślenie kalectwa, szybkiej śmierci, brak matki i miłości ojca sprawiły, ze młody Craven wyrastał na despotycznego samoluba. Chłopiec zrozumiał ze w tej historii nie jest najważniejszy świetny stan zdrowia, lecz szczera miłość i przyjaźń, jakiej dotychczas nie miał.
Według mnie, książka nauczyła nas tego, iż nie można być niemiłym wobec osób, które chcą z nami nawiązać kontakt.

Olsza | 2014-01-04

Zastanawiałam się czy warto pisać recenzję książki, którą czytało się jakieś dziesięć lat temu. Postanowiłam jednak dać temu szansę i zobaczyć jak bardzo ta książka utkwiła mi w pamięci.
Jest to powieść opisująca losy opuszczonej przez rodziców Mary. Z początku dziewczynka jest nie bardzo lubiana, zarówno przez otoczenie jak i samego czytelnika. Jest egoistyczna, samolubna i chce być pępkiem świata. W dodatku autorka przedstawia ją jako postać chudą i brzydką, co dla niektórych może być dodatkową ujmą. Dla mnie, mówiąc szczerze, jest to zaleta i nie żebym cieszyła się z tego, że ktoś jest mniej urodziwy, ale o to, że już jestem przesycona wyidealizowanymi postaciami z mediów, telewizji, książek i innych.
Wróćmy jednak do powieści. Mała Mary trafiła do domu swojego wuja w Anglii, po tym jak straciła bliskich w zarazie. Nie umiała sama się sobą zająć, a nawet ubrać, gdyż we wszystkim była wcześniej wyręczana przez nianię. Rodzice nie mieli dla niej czasu, toteż dziewczyna nie znała...

Mi się podobała i nie podobała. Jestem rozdarta między tym co jest w tej książce wspaniałe, a co dla mnie osobiście nudne. No to zacznijmy od plusów tej książki. Plusem na pewno jest postać Dicka Sowerby. Jest to chłopiec wesoły, uczciwy. Zawsze na jego twarzy pojawia się uśmiech. Jest koleżeński i niezwykły. Ma inne zainteresowania od swoich rówieśników, nie udaje kogoś kim nie jest, jest po prostu sobą. Lubi pomagać ludziom w rozwiązywaniu problemów. Potrafi być troskliwy, miły wobec bliskich mu ludzi. Potrafi wywiązać się z obietnicy. Na świecie dużo takich wyjątkowych osób nie pozostało, są na wymarciu. Fajnie byłoby poznać taką wyjątkową osobę. Jego postać w "Tajemniczym ogrodzie" naprawdę mnie zafascynowała, urzekła. Z kolei minusem jest język. Dla mnie osobiście po prostu była ta książka nudna. Strasznie przy niej się męczyłam, ale w końcu lektura, więc musiałam jakoś dać radę do końca. Historia naprawdę jest piękna, ale nic poza tym

Liwia | 2010-04-10

Fantastyczna książka. Czytałam ja dzień i noc z zapartym tchem. Po prostu nie mogłam się od niej oderwać. Mary była taka mała, biedna, bezbronna, a odkryła tak wielką rzecz. Ja nie wiem jak był przeżyła taką tragedię. A z tym przeżyciem musiała się uporać mała dziewczynka. Czytając ta książkę przenosiłam myślami do tego ogrodu. Podziwiałam kwiaty, spacerowałam. Próbowałam sobie wyobrazić jak to wszystko może wyglądać. Najbardziej spodobała mi się postać Dicka. Był sprytny, szybki, zwinny, wszystko potrafił. Był chętny do pomocy. ...
Polecam tę książkę wszystkim. Tym młodszym i tym starszym. Czytając ją oderwiecie się od świata rzeczywistego i codziennej szarości. :)

To jedna z najbardziej czarujących i magicznych powieści na świecie.

Tajemnica zamkniętego ogrodu i jego odrodzenie, na tle dzieciństwa trójki dzieci, zachwyca i wzrusza – i dorosłych, i dzieci. Mój ukochany moment, to ten, kiedy Mary, po raz pierwszy, wchodzi do ogrodu.

Magia tej powieści nie ma nic wspólnego z fantastyką. Ta magia opiera się na prawdziwych uczuciach – na miłości, utracie, tęsknocie, wreszcie szczerej przyjaźni. Nie trzeba zastanawiać się długo, aby zrozumieć, że otwarcie ogrodu i wejście do niego, to piękna symbolika – bo jest po prostu przyjęciem tych wszystkich uczuć, jakie nas otaczają. Najgorzej jest od nich uciekać.

Emisunflower | 2013-12-08
Przeczytana: 01 kwietnia 2010

Świetna, bardzo polubiłam tą książkę nie mówiąc już o tym że , nie da się o niej zapomnieć :) Dużo opisów przyrody , natury , otwiera naszą wyobraźnię . Czujemy się jakby byśmy widzieli to wszystko i przenieśli się w czasie .Miałam wrażenie jak bym osobiście poznawała z każdą stroną Mary Lennox . Naprawdę polecam i zachęcam wszystkich do jej przeczytania .

ZARAZA | 2012-04-12
Przeczytana: 2006 rok

Myślę, że jedna z piękniejszy lektur dzieciństwa.
Przeczytałam ją również, kiedy byłam w gimnazjum i zrobiła na mnie takie samo wrażenie, jak kilka lat wcześniej.
Pełna bólu młodej dziewczynki, która straciła wszystko.
Odkrywałam świat jej oczami, uczyłam się razem z nią, poznawałam samą siebie, zmieniałam się, rozkwitałam.

klaudiabla2 | 2011-01-22
Przeczytana: 06 stycznia 2011

Klasyka literatury dziecięcej. Postanowiłam, że przeczytam ją któryś już raz zaraz na początku mojego wyzwania. Chyba każdy coś o niej słyszał. Mary Lenox przyjeżdża po stracie rodziców do swojego dziwnego wuja. Tam słyszy tajemniczy krzyk i płacz. Gdy dziewczynka pojawia się na Wrzosowisku jest samolubna, wiecznie zła i nadąsana. Nie zna uczuć, nie umie kochać, czy lubić. To w ogromnym stopniu wina jej matki, która nie miała dla niej czasu. Była wychowywana przez nianię, która traktowała jak jakiegoś gorszego człowieka. Dzięki wielu nowo poznanym osobom i przyrodzie w dziewczynce zachodzi niebywała zmiana. Uczy się kochać, bawić, poznaje piękno roślin i zwierząt. To chyba jedna z najpiękniejszych książek dla dzieci. Uczy wiele ważnych prawd i mądrości, ale jest też niebywale ciepła i magiczna. Śnieg już prawie zniknął, mam na dzieje, że niedługo nadejdzie wiosna. Za oknem jednak pełno deszczu, błota i ponurych kolorów. Miło więc było poczytać w taki czas opisów budzącej się do...

Maggie_Rose | 2011-03-21

Wspaniała książka. Była moją lekturą w 6 klasie, i nie żałuję. Pokazuje, że każdy człowiek czy to dziecko czy dorosły może się zmienić po wpływem otoczenia. Bardzo barwne postacie , tak samo jak sama książka.
Jak najbradziej polecam.