Lubimyczytać.pl to:

Vesper
typ
papier
margeryta
6.96 (12814 ocen i 648 opinii)

Opis książki

Tajemniczy ogród jest jednym z nieprzeniknionych literackich sekretów. Nie tylko dlatego (choć również), że opowiada tajemniczą historię (choć opowiada) i nie dlatego, że nie wszystkie przedstawione w niej zdarzenia dają się logicznie wyjaśnić (a nie dają), lecz przede wszystkim dlatego, że to książka, która nie potrafi się? zestarzeć. Ciągle jest czytana, lubiana, wydawana. Historia Mary Lennox i jej przyjaciół znana jest i opowiadana na całym świecie ? różnymi językami i na różne sposoby: filmowana, rysowana, zmieniana na komiksy, gry i puzzle, wystawiana w teatrze, śpiewana, malowana? Znawcy nazywają takie utwory ?arcydziełami?, choć nikt nie potrafi wyjaśnić, w czym tkwi ich siła, gdzie kryje się ich sekret. A on? siedzi w środku! I nie daje się złapać?

Oryginalne ilustracje Charlesa Robinsona.

źródło opisu: http://vesper.pl/index.php?page=shop.product_detai...(?)

źródło okładki: http://vesper.pl/index.php?page=shop.product_detai...»

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
Olsza | 2014-01-04

Zastanawiałam się czy warto pisać recenzję książki, którą czytało się jakieś dziesięć lat temu. Postanowiłam jednak dać temu szansę i zobaczyć jak bardzo ta książka utkwiła mi w pamięci.
Jest to powieść opisująca losy opuszczonej przez rodziców Mary. Z początku dziewczynka jest nie bardzo lubiana, zarówno przez otoczenie jak i samego czytelnika. Jest egoistyczna, samolubna i chce być pępkiem świata. W dodatku autorka przedstawia ją jako postać chudą i brzydką, co dla niektórych może być dodatkową ujmą. Dla mnie, mówiąc szczerze, jest to zaleta i nie żebym cieszyła się z tego, że ktoś jest mniej urodziwy, ale o to, że już jestem przesycona wyidealizowanymi postaciami z mediów, telewizji, książek i innych.
Wróćmy jednak do powieści. Mała Mary trafiła do domu swojego wuja w Anglii, po tym jak straciła bliskich w zarazie. Nie umiała sama się sobą zająć, a nawet ubrać, gdyż we wszystkim była wcześniej wyręczana przez nianię. Rodzice nie mieli dla niej czasu, toteż dziewczyna nie znała praw...

Liwia | 2010-04-10

Fantastyczna książka. Czytałam ja dzień i noc z zapartym tchem. Po prostu nie mogłam się od niej oderwać. Mary była taka mała, biedna, bezbronna, a odkryła tak wielką rzecz. Ja nie wiem jak był przeżyła taką tragedię. A z tym przeżyciem musiała się uporać mała dziewczynka. Czytając ta książkę przenosiłam myślami do tego ogrodu. Podziwiałam kwiaty, spacerowałam. Próbowałam sobie wyobrazić jak to wszystko może wyglądać. Najbardziej spodobała mi się postać Dicka. Był sprytny, szybki, zwinny, wszystko potrafił. Był chętny do pomocy. ...
Polecam tę książkę wszystkim. Tym młodszym i tym starszym. Czytając ją oderwiecie się od świata rzeczywistego i codziennej szarości. :)

Książka pt. "Tajemniczy Ogród" podobała mi się. Przygody bohaterów: Mary Lennox, Colina Cravena, Dicka Sowerby, są związane z tajemniczym ogrodem i uczą prawdziwej przyjaźni. Pokazuje ona, jak pod wpływem przyrody, Mary stała się szczęśliwym dzieckiem, osoba sympatyczną i lubiana przez rówieśników i nie tylko.
Dowiadujemy się, że brak miłości rodziców był przyczyna nieznośnego charakteru dziewczynki. Ukazane są również losy Colina przed pojawieniem się dziewczynki.
Wymyślenie kalectwa, szybkiej śmierci, brak matki i miłości ojca sprawiły, ze młody Craven wyrastał na despotycznego samoluba. Chłopiec zrozumiał ze w tej historii nie jest najważniejszy świetny stan zdrowia, lecz szczera miłość i przyjaźń, jakiej dotychczas nie miał.
Według mnie, książka nauczyła nas tego, iż nie można być niemiłym wobec osób, które chcą z nami nawiązać kontakt.

Emisunflower | 2013-12-08
Przeczytana: 01 kwietnia 2010

Świetna, bardzo polubiłam tą książkę nie mówiąc już o tym że , nie da się o niej zapomnieć :) Dużo opisów przyrody , natury , otwiera naszą wyobraźnię . Czujemy się jakby byśmy widzieli to wszystko i przenieśli się w czasie .Miałam wrażenie jak bym osobiście poznawała z każdą stroną Mary Lennox . Naprawdę polecam i zachęcam wszystkich do jej przeczytania .

Maggie_Rose | 2011-03-21

Wspaniała książka. Była moją lekturą w 6 klasie, i nie żałuję. Pokazuje, że każdy człowiek czy to dziecko czy dorosły może się zmienić po wpływem otoczenia. Bardzo barwne postacie , tak samo jak sama książka.
Jak najbradziej polecam.

klaudiabla2 | 2011-01-22
Przeczytana: 06 stycznia 2011

Klasyka literatury dziecięcej. Postanowiłam, że przeczytam ją któryś już raz zaraz na początku mojego wyzwania. Chyba każdy coś o niej słyszał. Mary Lenox przyjeżdża po stracie rodziców do swojego dziwnego wuja. Tam słyszy tajemniczy krzyk i płacz. Gdy dziewczynka pojawia się na Wrzosowisku jest samolubna, wiecznie zła i nadąsana. Nie zna uczuć, nie umie kochać, czy lubić. To w ogromnym stopniu wina jej matki, która nie miała dla niej czasu. Była wychowywana przez nianię, która traktowała jak jakiegoś gorszego człowieka. Dzięki wielu nowo poznanym osobom i przyrodzie w dziewczynce zachodzi niebywała zmiana. Uczy się kochać, bawić, poznaje piękno roślin i zwierząt. To chyba jedna z najpiękniejszych książek dla dzieci. Uczy wiele ważnych prawd i mądrości, ale jest też niebywale ciepła i magiczna. Śnieg już prawie zniknął, mam na dzieje, że niedługo nadejdzie wiosna. Za oknem jednak pełno deszczu, błota i ponurych kolorów. Miło więc było poczytać w taki czas opisów budzącej się do życia p...

Książkę przeczytałam kilka razy - jakieś 5 w dzieciństwie, gdy to była moją lekturą i jednej raz dosyć niedawno.
Byłam szczerze zdziwiona, bowiem w trakcie ostatniego czytania zauważyłam ogrom rzeczy, których nie zauważyłam jako dziecko. Były to m.in. zachwycające opisy natury, romantyczne opisy bohaterów (np. stwierdzenie, że Dick ma niebieskie oczy od nieba, w które tak długo się wpatruje), sposób postrzegania świata (jak np. rozmowa o magii, która nas otacza ze wszystkich stron, a której my nie umiemy dostrzec). Ponadto, przez zachwyt Mary ogródkiem i wieloma wskazówkami co do uprawy zawartymi w książce, sama zapragnęłam uprawiać mały kawałek ziemi;))

Mi się podobała i nie podobała. Jestem rozdarta między tym co jest w tej książce wspaniałe, a co dla mnie osobiście nudne. No to zacznijmy od plusów tej książki. Plusem na pewno jest postać Dicka Sowerby. Jest to chłopiec wesoły, uczciwy. Zawsze na jego twarzy pojawia się uśmiech. Jest koleżeński i niezwykły. Ma inne zainteresowania od swoich rówieśników, nie udaje kogoś kim nie jest, jest po prostu sobą. Lubi pomagać ludziom w rozwiązywaniu problemów. Potrafi być troskliwy, miły wobec bliskich mu ludzi. Potrafi wywiązać się z obietnicy. Na świecie dużo takich wyjątkowych osób nie pozostało, są na wymarciu. Fajnie byłoby poznać taką wyjątkową osobę. Jego postać w "Tajemniczym ogrodzie" naprawdę mnie zafascynowała, urzekła. Z kolei minusem jest język. Dla mnie osobiście po prostu była ta książka nudna. Strasznie przy niej się męczyłam, ale w końcu lektura, więc musiałam jakoś dać radę do końca. Historia naprawdę jest piękna, ale nic poza tym

SłabyGracz | 2013-09-02

Nie czytałem jej w szkole. Piękno czytania poznałem dopiero niedawno i znalazłem tą książkę w domowych zbiorach. Trochę dziecinna i naiwna, ale taka chyba miała być, więc nie przypisze tego do wad. W tej powieści odnajdą się wszelcy rozbitkowie życiowi. Opowiada ona bowiem o powrocie z krainy mroku i robi to w sposób bardzo ładny. Osobiście się nie zachwyciłem, ale tak książka jest przeznaczona dla młodszych czytelników, a dzieciom się na pewno spodoba. Bardzo przystępna i mądra. Dziwi trochę jej długość(250 stron to całkiem sporo jak na coś przeznaczonego głównie dla dzieci). Jest jednak warta polecenia każdemu bez względu na wiek.

Może to za mało, jeśli napiszę, że książka mi się podobała. Wszak nic to o niej nie mówi. Ktoś powie, że mu się nie podobała i czyje zdanie będzie istotniejsze?
Powiem, więc nieco więcej. Znacie takie zgorzchniałe dzieci, które nie dorastały bez rodziców, są niemiłe, mało sympatyczne, a wynika to tylko i wyłącznie z braku miłości od tych dwóch najważniejszych osób w życiu? Nieszczęści jakie spotykają dzieci w młodym wieku często odbijają się na ich psychice i charakterze.
Dzieci powinny, jednak pamiętać, że w swoim nieszczęściu nigdy nie są same, nawet jeśli tak to wygląda. Tym bardziej, nie należy odtrącać wyciągniętej w swoim kierunku ręki, ani uniemożliwić innym nawiązanie z nami kontaktu.
Sprawdźcie sami czym jest prawdziwa przyjaźń. A w jaki sposób prawdziwe piękno może uleczyć (a przynajmniej sprawić by stały się mniej dotkliwe) te rany zadane przez życie. "Tajemniczy ogród" przepełniony jest pięknem, ale też i nadzieją.
Wspaniała lektura dla młodszych i starszych.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Maciej Wojtyszko
    68. rocznica
    urodzin
    Mimo że należał do istot niedużych, miał wielkie marzenia. Marzenia często nie są proporcjonalne do wielkości naturalnej danej osoby i gdyby tak na ulicy obok przechodniów szły ich marzenia, to okazałoby się, że ci, którzy wyhodowali największe, wcale nie należą do wysokich i potężnych.
  • Anatol France
    170. rocznica
    urodzin
    Czyż w oczach mam sztylety, że ranię spojrzeniem?
  • Halina Snopkiewicz
    80. rocznica
    urodzin
    Od wspomnień człwiek się nie wykręci, dlatego trzeba robić wszystko aby były jak najbardziej jasne, a przynajmniej dobre.
  • Kingsley Amis
    92. rocznica
    urodzin
    Drap ich - szepnął Dixon - siusiaj na dywany! Kot zaczął głośno mruczeć.
  • Jane Sigaloff
    41. rocznica
  • Benedykt XVI
    87. rocznica
    urodzin
    Z nawróceniem związana jest konieczność, aby Bóg znowu znalazł się na pierwszym miejscu. A także, aby na nowo pragnąć wsłuchiwać się w słowa Boga, aby uznać je za coś realnego i pozwolić im oświecać nasze życie. Musimy odważyć się na nowo na eksperyment z Bogiem - pozwolić Mu wejść z Jego działaniem w nasze społeczeństwo
  • Mathias Malzieu
    40. rocznica
    urodzin
    Zawód miłosny może zmienić ludzi w potwory przepełnione smutkiem.
  • Charles Spencer Chaplin
    125. rocznica
    urodzin
    Lubię przyjaciół, tak jak lubię muzykę: kiedy jestem w nastroju. Dopomóc przyjacielowi w potrzebie jest rzeczą łatwą, ale poświęcenie mu swego czasu nie zawsze jest dogodne.
  • Grant Morrison
    52. rocznica
  • Abbi Glines
    37. rocznica
    urodzin
    Jeśli pozostanę sobą i nie zapomnę,kim jestem,wszystko będzie dobrze.
  • Roland Topor
    17. rocznica
    śmierci
    Kretyn to istota zabawna, malownicza. Obcując z nim, człowiek zyskuje na pewności siebie, słowem - kretyn wprawia w dobry humor i zapewnia zdrowie.
  • Yasunari Kawabata
    42. rocznica