Opiekunka. Życie z Nancy. Podróż w świat alzheimera

Okładka książki Opiekunka. Życie z Nancy. Podróż w świat alzheimera Andrea Gillies
Okładka książki Opiekunka. Życie z Nancy. Podróż w świat alzheimera
2012-09-12
2012-09-12
Zbigniew Zawadzki
Alzheimer choroba

„Opiekunka. Życie z Nancy. Podróż w świat Alzheimera” Andrei Gilles to dla mnie niezwykle cenna , ale i trudna lektura. Z resztą pewnie dla każdego, kto w swoim bliskim środowisku zetknął się z chorobą Alzheimera. Ale właśnie dlatego, że dotyka ona bliskiej mi osoby, natura badacza i chęć zrozumienia w czym tkwi jej istota, jak radzić sobie z jej kolejnymi etapami, jak się na nie przygotować i jak pomóc choremu, sprawiają, że mimo bólu, który sprawia czytanie chcę wiedzieć, chęć mieć świadomość tego, co może się z nią wiązać. .
"Opiekunka" była więc dla mnie takim głęboko poruszającym reportażem, z tego względu, że Andrea Gillies, opiekując się przez wiele lat swą własną teściową zmagającą się z chorobą Alzheimera, doskonale wiedziała o czym pisze, przekazując swą wiedzę z pierwszej ręki. Dzięki temu ta książka nie stanowi rozważań natury neuropsychologicznej , choć ta jej warstwa jest ciekawa, ale stanowi studium przypadku, które na własnej skórze autorka doświadczyła. Tym samym zabiera ona czytelnika w intymną podróż przez labirynt choroby Alzheimera, dzieląc się swoim doświadczeniem opieki nad chorą teściową, która staje się ofiarą tej niezwykle trudnej do zrozumienia choroby.
Gillies przedstawia zatem nie tylko życie rodziny w obliczu Alzheimera, ale także bada mechanizmy tej degeneracyjnej choroby, stawiając przed nami fundamentalne pytania dotyczące ludzkiej tożsamości, wspomnień i duszy. Czytelnik jest wciągany w trudną rzeczywistość, z jaką muszą zmierzyć się bliscy osoby cierpiące na Alzheimera co sprawia, że opowieść Gillies jest relacją o codziennych wyzwaniach, bólu i bezsilności, z jakimi musiała zmagać się jako opiekunka. Ta relacja jest czasem do bólu szczera, ale też prawdzie oddaje obraz wyzwań, jakie stawiać będzie opiekunom ta choroba.
Dodatkowo reportaż oprócz tego, że skupia się na osobistych doświadczeniach autorki, to pełni także rolę swoistego śledztwa dotyczącego mechanizmów Alzheimera. Gillies stawia pytania, które dotykają istoty ludzkiej egzystencji: Kim jesteśmy, gdy tracimy wspomnienia? Czym jest ludzka dusza w obliczu choroby, która odbiera nam tożsamość? Te pytania są trudne i głęboko filozoficzne, a Gillies nie unika ich, prowadząc czytelnika przez zawiłości i tajemnice choroby Alzheimera.
Mnie ta lektura poruszyła, ale też przeraziła. Pozostaje mieć nadzieję jedynie na tyle siły i cierpliwości co miała autorka.

Bardzo dobra pozycja dla dwóch grup odbiorców. Pierwsza to zainteresowani psychologią i filozofią tożsamości, osoby i świadomości, którzy znajdą tu pole do rozważań nad tzw "klinicznym przypadkiem" i będą mogli wspólnie z autorką rozpatrywać argumenty o działaniu mózgu i jego wpływie na nasze człowieczeństwo, fenomenie samoświadomości. istnieniu lub nie kilku warstw "ja" albo pierwiastka duchowego. Choroby z demencją są do tego świetnym materiałem a Gilles opisuje bardzo obrazowo zachowania swojej chorej na Alzheimera teściowej.Druga grupa odbiorców to oczywiście opiekunowie (zawodowi lub nie),którzy chcą bardziej świadomie przeżywać swoją pracę, zrozumieć nie tylko podopiecznych ale i swoje emocje. Tu szczerość autorki robi bardzo dobrą robotę, przełamując nierealne oczekiwania własne i otoczenia.

We wstępie mojej opinii nadmienię iż podejmując decyzję o przeczytaniu lektury wiedziałam z czym się zmierzę i co to jest Alzheimer a także demencja co jak się okazuje jedno drugie wyklucza i nie oznacza to samo Szczegółowe opisy stosunków miedzy osoba starszą a opiekunem jak się zachowywać co robić a czego nie Książka całkowicie zmieni nasze wyobrażenie o chorobie przekonując że to nie tylko zaniki pamięci czy otępienie i to ze nie przychodzi nagle i również nagle się nie kończy postępuje bardzo wolno i rozwija się etapowo Podejmując się opieki nad osoba z demencja musimy być gotowi na wszystko a przede wszystkim mieć w sobie empatię ,potrafić się wczuć i postawić na miejscu chorego i dysponować dużymi pokładami cierpliwości i nadziei iż nie wszystkie dni będą złe i smutne Książka zawiera cenna i wartościową wiedze od czego się wszystko zaczęło i jaki maja wpływ czynniki zewnętrzne Polecam godna przeczytania dla każdego z nas.

Bardzo prywatna opowieść o byciu opiekunem osoby z Alzhaimerem. Autorka opisuje ostatnie lata zycia Nancy, wszystkie odcienie choroby, która dotyka nie tylko chorego. To książka o całej rodzinie niosącej ciężar choroby. Autorka książki dużo czyta, wnika w chorobę, żeby ja poznać i zrozumieć. Dla mnie cytaty i opisy są plusem tej książki.

Boleśnie szczera opowieść o życiu opiekunów chorującej na alzheimera Nancy. Nie jest to lektura ani lekka ani przyjemna. Jednak uświadamia czytelnikom jak straszna i odczłowieczająca jest ta choroba.

Ta choroba może dotknąć każdego z nas, bezpośrednio lub za sprawą innej chorej osoby. Warto przeczytać z czym zmaga się zarówno chory, jak i jego opiekunowie. Polecam lekturę, temat przedstawiony jest w bardzo ciekawy sposób.

Polecam każdemu u kogo w rodzinie, wśród znajomych pojawiła się osoba z Alzheimerem. Książka bardzo ciekawa, opowiada o ciężkiej codzienności z chorobą.

Książka to prawdziwa przejmująca historia autorki. Andrea opisuje w niej doświadczenia z czasów, kiedy wraz z całą rodziną zamieszkała razem ze swoimi teściami, żeby pomóc im w walce z ich chorobami. Stała się swego rodzaju pełnowymiarową opiekunką, której dyżur trwa 24/7. Nancy - teściowa autorki - cierpi na chorobę Alzheimera z pogłębiającą się demencją. Kobieta ma zaniki pamięci, nie rozpoznaje swoich najbliżych i zupełnie nie panuje na tym co robi. Nierzadko obrzuca autorkę, swoją wierna opiekunkę, siarczystymi obelgami i epitetami.
Książka zawiera zarówno fragmenty medyczne, opisujące funkcjonowanie mózgu i przyczyny powstawania choroby, jaki i zapiski wstydliwych sytuacji życiowych dotykających osobę chorą. Autorka nie koloryzuje, a realnie i szczerze przedstawia jak wygląda życie z osobą, w której gaśnie chęć do dalszego egzystowania.

Czytając zdałam sobie sprawę jak ciężkie potrafią być ostatnie lata życia. Jak dużo poświęciła autorka, żeby pomóc teściom. Jaką wykazywała się anielską cierpliwością. Jak cieżko sobie wyobrazić takie sytuacje nie będąc ich świadkiem. Jak ogromny podziw mam dla WSZYSTKICH, którzy się z tym zmagają.

Naprawdę książka dalej do myślenia..

Osobiste spotkanie autorki z chorobą Alzheimera przedstawione w dość solidny sposób. Bez ubarwień, bez specjalnego zadęcia.

Autorka realistycznie opisuje przebieg choroby Alzheimera swojej teściowej. Mimo niektórych nieaktualnych już informacji dotyczących tej choroby, dostarcza sporo wiedzy na jej temat. Błędnie używa tylko sformułowania "otępienie starcze", dlatego że demencja zawsze wiąże się z zaburzeniem, a nie jest jedynie wynikiem starzenia się. Pracuję na co dzień z osobami z chorobą Alzheimera i wiele problemów Nancy, mimo różnic kulturowych, zauważam również u nich oraz opiekunów i członków ich rodzin. Autorka opisuje swoje przeżycia, także te trudne i wstydliwe, dokładając do tego kontekst życia w wyludnionej północnej Szkocji, zdobytą wiedzę oraz swoje przemyślenia i cytaty. Podobała mi się taka mieszanka. Liczba osób cierpiących na chorobę Alzheimera wzrasta i warto się o niej czegoś dowiedzieć

• Literatura faktu
  • Biografia/Pamiętnik/Wspomnienia
  • Przyroda/medycyna

Andrea Gillies Opiekunka. Życie z Nancy. Podróż w świat Alzheimera Zobacz więcej