Opiekunka. Życie z Nancy. Podróż w świat alzheimera

Keeper: Living with Nancy. A journey into Alzheimer's
Alzheimer, choroba
literatura faktu
dorsz

Kiedy Andrea Gillies wraz z mężem, trójką dzieci i teściami przeprowadzała się do dużego wiktoriańskiego domu położonego w jednym z odległych zakątków na północy Szkocji, nie miała pojęcia, jak niezwykłe czeka ich doświadczenie. Opiekując się chorą na alzheimera teściową, Gillies towarzyszyła jej w szczególnej podróży – w przejściu z realnego świata do alternatywnej rzeczywistości demencji. Opiekunka to nie tylko opowieść o życiu w cieniu alzheimera, to także sprawozdanie z fascynującego śledztwa, które odsłania mechanizmy rozwoju choroby. To książka, która stawia przed nami najbardziej fundamentalne pytania: Kim jesteśmy? Czy nadal będziemy sobą, jeśli zostaniemy pozbawieni wspomnień? Czym jest ludzka dusza?

Książkę poleca Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Andrea Gillies ze swoim mężem i trójką dzieci oraz swoimi teściami przeprowadzają się do wiktorianskiego domu w północnej Szkocji. Musi zaopiekować się Nancy starszą kobietą chorującą na demencję chorobę alzheimera kobieta ma bardzo duże zaniki pamięci,nie pamięta swoich najbliższych z rodziny i jak się nazywa.
Poruszająca,prawdziwa historia rozdzierająca serce.
Pełno wzruszeń miałam,towarzyszyły mi emocje. Wzruszająca,przejmująca ta książka.

mangusta | 2017-11-06
Przeczytana: sierpień 2017

Książkę czytałam ze łzami w oczach. Dzięki autorce lepiej zrozumiałam moją babcią z demencją starczą. Jest to lektura obowiązkowa dla każdej osoby, która ma kontakt z osobami starczymi.
Autorka przelewa na papier swoje relacje z teściową i zabiera nas w podróż z chorobą Alzheimera. Każdej horror nie może równać się z prawdziwym losem ludzkim

Aisling | 2017-04-12
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 12 kwietnia 2017

Co prawda uraza i brak cierpliwości do mojej babci nadal nie zniknęły, lecz doceniam, że nie ma np. choroby alzheimera. Moja babcia nigdy nie chciała mnie zabić, nie obrzucała mnie wulgaryzmami itd., a w jej przypadku (w przeciwieństwie do osoby z demencją) choć nie dopuszcza do świadomości to upominanie jej ma jakiś sens, bo zapamięta i chociaż minimalnie się zastosuje.
Nie mam pojęcia czy potrafiłabym się zdystansować. Pewnie podobnie jak autorce książki nie pomagałoby mi stwierdzenie, że przez bliską mi osobę „przemawia choroba” i on/ona nie jest już kimś kim był(a) wcześniej.
Gdyby to były same wspomnienia to ‘Opiekunka..’ byłaby pewnie nieco krótsza, bo Andrea Gillies dzieli się z czytelnikiem wiedzą, którą nabyła. Tak bardzo wsiąknęła w ten temat, że cały czas tym żyła. Nawet gdy akurat nie zajmowała się Nancy to temat alzheimera wciąż ją prześladował.
I łatwiej jest mi usprawiedliwić opiekuna, który jest dla swojego podopiecznego niedobry. Nie tyle zachowanie chorego...

Ines | 2013-05-22
Przeczytana: 18 maja 2013

Liczba osób z demencją rośnie tak gwałtownie, iż można odnieść wrażenie, że obecnie na świecie szaleje jej epidemia. Dane szacunkowe mówią same za siebie: w 2050 roku sto piętnaście milionów osób zostanie dotkniętych tą chorobą, a nasze społeczeństwo naprawdę się jej boi. Demencja dotyka ludzi starszych, czyli takich, którzy nie ‘sprzedają’ się łatwo, całkowicie niemedialnych, więc środki na badania nad nią są mniejsze niż np. na nowotwory, dotykające ludzi młodych, często znanych, chętnie opisujących swoje doświadczenia z chorobą. Chorzy na alzheimera nie umieją pisać, nie walczą, są jakby nieobecni: "Mówiąc najogólniej, demografia i przebieg choroby Alzheimera sprawiają, że jej ofiary to grupa o bardzo niskim statusie: ludzie, którzy kojarzą się z rozkładem i z wonią kapusty oraz środków dezynfekujących – typowymi zapachami oddziałów geriatrycznych". Warto jednakże już na wstępie dodać, że choroba, wiążąca się z katastrofalnymi uszkodzeniami mózgu, niszczy nie tylko osobę nią...

Katarzyna Wilczek | 2012-11-04
Przeczytana: 30 października 2012

Spodziewałam się czegoś w stylu "Tato" Whartona. Poruszającej do głębi historii o życiu, ukrytej pod płaszczem opowieści o przemijaniu. Bardzo się pomyliłam. Ale wybór nadal pozostaje wyśmienitym.

"Nie trzeba być Komnatą -aby w nas straszyło -

Lub nawiedzonym Domem -

Nie ma wnętrz straszniejszych niż Mózgu

Korytarze kryjome - "

Emily Dickinson

Jak tylko zobaczyłam tę książkę postanowiłam, że muszę ją przeczytać. Problem alzheimera nie jest mi obojętny, zetknęłam się z nim kilka razy w życiu. To już jest wystarczający powód do sięgnięcia po książkę. Dodając do tego miłość do Whartona i "Tato" wciąż siedzące w głowie otrzymujemy pozycję obowiązkową, tzw. must-have, a w zasadzie must-read.

Książkę podzieliłabym na 3 części. Pierwsza to obraz Nancy, dotkniętej alzheimerem, powoli, acz sukcesywnie zapominającej, do czego służy nóż, czym różni się podłoga od kolana, nie pamiętającej o rodzinie. Nancy nie jest w stanie rozpoznać najbliższych, a w dalszym rozwoju choroby własne...

Justyna Dąbrowska | 2012-09-24
Przeczytana: 24 września 2012

Znakomita, poruszająca. Głębokie i przemyślane studium choroby oraz bycia osoba wspierającą.