U źródeł współczesnego ateizmu

Tłumaczenie: Anna Turowiczowa
Seria: Znaki czasu
Wydawnictwo: Éditions du Dialogue
Aux sources de l'athéisme contemporain
filozofia, etyka
Anna

Szkice niniejsze nie pretendują bynajmniej do postawienia zagadnienia Boga w całej jego rozciągłości ani do zgromadzenia wszystkiego, co zostało na ten temat napisane z punktu widzenia ateistycznego. Nawiązując dialog z niektórymi najbardziej reprezentatywnymi przedstawicielami ateizmu, zamierzają dojść do zrozumienia naszej nowoczesności. A to oznacza, że choć przebieg naszej historii może być interesujący sam w sobie, dla nas stanowi on właściwy środek do ogarnięcia tego, co nas w danym przypadku obchodzi, mianowicie niewiary naszych czasów.

źródło opisu: Editions du Dialogue 1980

źródło okładki: Editions du Dialogue 1980

Anna | 2012-07-23
Przeczytana: 11 sierpnia 2012

Co wiemy o ateizmie? Skąd się wziął? Przeczytamy tutaj o głównych głosicielach ateizmu w czasach nowożytnych, ich teoriach na pochodzenie religii oraz trochę rzadziej o ich pomysłach na osiągnięcie szczęścia w życiu.

Autor po każdej opowieści stara się wskazać punkty, które chrześcijanie mogą/powinni zrewidować w swoim doświadczeniu wiary, a ateizm traktuje trochę jak reakcje na niedostatki wspólnoty Kościoła.

Nie jest to łatwa lektura, ale można przez nią przebrnąć - zwłaszcza jeśli ktoś choć trochę interesuje się filozofią. Przeczytałam ją, bo szukam płaszczyzny do dialogu z ateistami - mam nadzieję, że to pomoże.