Z Hitlerem i bez Hitlera

źródło okładki: http://www.conrada11.pl/

Koval | 2012-11-08
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 08 listopada 2012

Historia opozycji antyhitlerowskiej nie należy do popularnych tematów i nie jest łatwo ją znaleźć w opisach Drugiej Wojny Światowej. Niedawno pojawiły się stosowne opracowania, ale w przypadku zwykłych charakterystyk działań bojowych problem ten zbywa się ogólnikami. A tym właśnie zajmuje się książka Lwa Bezymienskiego. Autor za cel obrał sobie przedstawienie środowiska osób, które stały przeciwko wodzowi Trzeciej Rzeszy i to z różnych przyczyn. Warto tutaj zauważyć, że sprawa dotyczy opozycji wewnętrznej, czyli samych Niemców, co zadaje kłam twierdzeniu jakoby podczas Wojny absolutnie wszyscy popierali Hitlera. Od samego początku, momentu kiedy faszyści otrzymali misję tworzenia nowego rządu w 1933 roku, pojawiały się głosy sprzeciwu, które z czasem urosły do wielkości prawdziwej konspiracji, a jej apogeum osiągnięto przy zamachu pułkownika Stauffenberga w 1944.

Bezymienski wskazuje konkretnych ludzi zaangażowanych w kolejne etapy spisku i proces rozprzestrzeniania się go na całe...