Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: POLWEN
8 (7 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
bracia, historia, wojna, PRL
Effy

Ojczyzna” to opowieść o losach dwóch braci, którzy w czasie zawieruchy wojennej szukają swoich rodziców i marzą o powrocie do wolnej Polski.
W czasach PRL książka została usunięta z wszystkich bibliotek i była zakazana przez komunistyczną cenzurę.

źródło opisu: Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne, 2003

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Książka ta uczy nas patriotyzmu i miłości do kraju.Główni bohaterowie są gotowi zginąć w obronie swojej ojczyzny,albowiem jest ona dla nich ważniejsza niż cokolwiek innego.
W krótkim czasie stają się niesamowicie dojrzali,na co wpływ ma to,że
w tak młodym wieku (Michaś ma bowiem 12 lat,Adaś mniej :P) muszą zmierzyć się z wielkim okrucieństwem i realiami wojny.Marzą o życiu w wolnej Polsce.
Wspaniale się czyta.Opowieść chwytająca za serce sprawiająca,że zaczynamy się zastanawiać,jakie to szczęście mamy,że nie żyjemy o te parę lat wstecz :)

Margaret | 2017-09-30

Cóż prawda w oczy kole...ta książka z 1922 oraz Wilczysko z 1924 przyczyniły się do tego ,że Autorka znalazła się na indeksie ówczesnej władzy.Do tej pory trwa opinia ckliwości Jej literatury i zbytniego romantyzmu ,gdy tymczasem ,krzewiła słownie patriotyzm,jak mówiła we wstępie książki Wilczysko od nas szczęśliwych żyjących w wolnej ukochanej Ojczyźnie wymagać należy więcej ,pisała;"Pragnęłabym ,abyście czytając dzieje mojego małego bohatera zrozumieli ,że jeżeli tak piękną , ofiarną miłującą i silną mogła być dusza dziecka ,nad którym od kolebki zwisały czarne chmury niewoli to o ileż więcej wymagać można od was ,szczęśliwych ,nad którymi od dzieciństwa czuwa wraz z ciepłem i spokojem domowego ogniska ,najczulsza z matek,najtroskliwsza opiekunka umiłowana nasza wskrzeszona i wolna Ojczyzna!"Nazywa szkoły rosyjskie bezdusznymi,"wiadomo ,że żaden "ruski człowiek "gorzałką nigdy nie gardził..."Dlatego ...

Irene20 | 2017-10-10
Nadia Bielecka | 2014-07-10