Pięć tygodni w balonie

Okładka książki Pięć tygodni w balonie Juliusz Verne
Okładka książki Pięć tygodni w balonie
Juliusz Verne Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Podróże z Verne'em powieść przygodowa
powieść przygodowa
Podróże z Verne'em
Cinq semaines en ballon
Zielona Sowa
2009-01-01
2009-01-01
Andrzej Zydorczak
5 tygodni w balonie literatura młodzieżowa literatura francuska

To już druga książka Verne'a, która mnie rozczarowała. No cóż, chyba nie jestem po prostu fanką tego autora, albo najwyraźniej jego twórczość się postarzała. Skończyłam ją wyłącznie z poczucia obowiązku - ani przez chwilę nie czułam napięcia i nie wciągała mnie.

Bardzo dobrze się bawiłem czytając tę książkę. Jest to, co by nie mówić, klasyk literatury przygodowej. Co ciekawe Verne w tej książce przepowiedział wybuch bomby atomowej.

8/10

8/10

Jak dla mnie jest to jedna z lepszych pozycji Verne'a. Podobno dopiero po wydaniu tej książki stał się on popularnym autorem we Francji.. Akcja toczy się dość szybko, niektórych nużyć mogą jednak zamieszczone dość obszerne opisy wypraw i charakterystyki badaczy którzy odkrywali Afrykę. Opisywany kontynent jest w książce zupełnie inny niż obecnie - taki trochę "Nowy Świat" - dziki, pierwotny, dopiero czekający na odkrycie.. Zaskoczyło mnie to, jak dużo w Afryce było wówczas różnych królestw i plemion, ale autor chyba tego nie zmyślił - potwierdzają to przypisy ;) Do tego wspaniałe opisy przyrody i krajobrazu, mnóstwo dzikich zwierząt i egzotycznych roślin. Afryka to u Verne'a też kraj ludożerców (ciekawy jestem czy to wymysł autora, czy też rzeczywiście było to powszechne zjawisko) i także niestety niewolnictwa (ale nie zarzucałbym tutaj Vern'owi tak jak inni rasizmu - po prostu opisywał on ówczesną rzeczywistość - dla nas dziś szokującą). Książka się trochę zestarzała i rażą w niej trochę obecnie np. opisy polowań (ale trzeba pamiętać, że w XIX wieku polowanie było na porządku dziennym i też było łatwym sposobem na zdobycie przez podróżników żywności). Jeszcze kilka słów odnośnie samego wydania - czytałem egzemplarz wydawnictwa Jamakasz (w żółtej, twardej oprawie, z serii tzw. Biblioteki Andrzeja - Polskie Towarzystwo Juliusza Verne'a). W wydaniu tym zachwycają przede wszystkim oryginalne XIX -wieczne ilustracje (których jest aż 81). Co rzuciło mi się w oczy jeśli chodzi o samo tłumaczenie - w książce podawane jest, że bohaterowie posiłki popijali wódką albo grogiem - mi się jednak wydaje, że skoro byli oni Anglikami / Szkotami to raczej prawie na pewno była to raczej whisky a nie wódka ;) Taki drobny szczegół ;) Ogólnie polecam jako lekką lekturę, ciekawe spojrzenie na to, jak Europejczycy wyobrażali sobie / widzieli kiedyś Afrykę (tzn. w połowie XIXw.).

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Za fantazję i odkrywanie świata w nietypowy sposób jak zwykle mocne 7-8; za obraz kolonializmu i co tu dużo mówić rasizmu mocny zjazd oceny w dół.

Fajna książka opowiadająca o wyprawie trzech Anglików do Afryki. Lecą oni balonem od Zanzibaru aż do Senegalu. Jest to książka ciekawie napisana i ciekawa do czytania. Polecam ją gdyż może się z niej nie tylko dużo dowiedzieć ale i jeszcze można sobie zapewnić dobre czytanie.

Smutno się czyta o czasach, w których przedstawione zachowania nie uchodziły za rasistowskie, i o ludziach przekonanych o własnej wyższości, mylących czarnoskórych z małpami, wyśmiewających się z ich zwyczajow i wierzeń czy też wykorzystujących dzikie zwierzęta i zabijających je dla zabawy albo wlasnego ego. To obrzydliwa postawa - narzucać cywilizację wszystkim tym, których życie odbiega od naszego własnego, bez zastanowienia, czy oni naprawdę tego chcą. To wszystko sprawiło, że nie potrafiłam kibicować trójce podróżników. Poza tym, początek powieści był straszliwnie nudny (pół strony nazwisk w kolejności alfabetycznej lub podane w liczbach parametry balonu - czy ja czytałam instrukcję obsługi?) Muszę przyznać, że przygody okazały się jednak całkiem ciekawe i dobrze opisane, ale, jak już wspomniałam, trudno było się nimi cieszyć, nie czując sympatii do żadnego z bohaterow. Książka nie przekonała mnie do sięgnięcia po inne pozycje tego autora.

Nie jest to co prawda "Tajemnicza wyspa" czy "W 80 dni dookoła świata", ale swój urok zdecydowanie ma. Jeśli podobały się te wcześniejsze, i ta przypadnie do gustu.

Świetna przygoda i niesamowity afrykański klimat. Urzekła mnie przyjaźń pomiędzy podróżnikami. Powieść w sam raz na wakacje. Ponownie żałuję, że nie spotkałem się z twórczością Verne'a w latach dzieciństwa.

• Juliusz Verne
  • Przygodowe