Historia społeczna republikańskiego Rzymu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
83-01-07158-3
historia
MacG

Naukowe opracowanie historii rzymskiego społeczeństwa z czasów republiki - od wygnania Tarkwiniusza Pysznego i rodzenia się nowego ustroju do wystąpień po zamordowaniu Juliusza Cezara.

źródło opisu: opis autorski

Elevander | 2014-09-25
Przeczytana: 25 września 2014

W niniejszej monografii Tadeusz Łoposzko podjął bardzo szeroki temat stosunków społecznych w Rzymie epoki republikańskiej. Niewątpliwie są to zagadnienia ciekawe i – co więcej – niezwykle istotne także dla dziejów rzymskich w ogóle. Od razu zaznaczę, że częste jest w tej książce sygnalizowanie powiązań między historią społeczną a polityczno-militarną, dzięki czemu czytelnik odbiera tę pierwszą jako istotny czynnik procesu historycznego. Autorowi udało się przystępnie przedstawić kształtowanie się poszczególnych warstw i ich znaczenia w układzie chronologicznym. Z oczywistych względów dużo więcej miejsca poświęca schyłkowi Republiki, tj. czasom po reformach braci Grakchów. Przedstawia wszystkie ruchy społeczne, w tym także ich bardzo specyficzną formę, jaką były powstania niewolnicze. Trzeba jednak – niestety! – zaznaczyć, że lekturę znacznie utrudnia jedna przypadłość: częste odwoływanie się do koncepcji historiografii marksistowskiej oraz badań historyków radzieckich. Książkę...

bonitajler | 2014-04-06

Znakomite! I w dodatku napisane lekkim piórem. Lektura dla każdego - nawet dla nielubiących historii.

Cynamonowy | 2017-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2017