Księstwo. Trylogia młodzieńcza

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Cykl Autobiograficzny I,II,III tom". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
978-83-7506-801-6
Lahatiela

Bohater powieści Księstwo. Trylogia młodzieńcza, wywodzący się ze wsi pod Świętym Krzyżem, środowiska, w którym obowiązuje prawo pięści i sztachety, czyni wszystko, aby wyrwać się w szeroki świat. Po ciężkiej kontuzji kolana nie może grać w piłkę, nie zostanie drugim Maradoną, więc postanawia... pisać wiersze, w czym patronuje mu Goethe. Rezygnuje ze studiów prawniczych w Lublinie i trafia do Wrocławia, by studiować polonistykę. Z powodu trudnej sytuacji materialnej, choroby matki oraz marzenia o sfilmowaniu jednego ze swych opowiadań, wikła się w szemrane interesy. Matka umiera, a filmu nie udaje się skończyć. Pozostaje jednak świetna groteskowa powieść o polskiej współczesności. Masternak to jeden z nielicznych pisarzy młodego pokolenia, który z konsekwencją portretuje Polskę i Polaków.
Na podstawie książki Andrzej Barański nakręcił film pod tym samym tytułem.

źródło opisu: Wydawnoctwo Zysk i S-ka, 2011

źródło okładki: http://www.sklep.zysk.com.pl

bogini | 2017-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2017

To jest męska literatura, i typowo szowinistyczne spojrzenie na rzeczywistość. Dlatego nie zgadzam się z ocenami nie tylko tu, także w innych miejscach w necie, że Masternak jest przedstawicielem polskiego nurtu w literaturze wiejskiej, bo przepraszam bardzo, ale jeśli ocena taka płynie wyłącznie od męskiej części czytelników, to jest to ocena mało wiarygodna i niesprawiedliwa. Książka jest sprawnie napisana i czyta się dobrze, ale spojrzenie autora na rzeczywistość irytujące i prymitywne. Trywialny podział na twardych męskich facetów i słodkie i delikatne lub głupiutkie kobietki - jest nie do zniesienia. I nie piszę tu o opisanej w książce rzeczywistości tylko postawie autora, jego sposobie oceny zastałej sytuacji. Jeśli Pan Masternak chce się zapisać na kartach historii polskiej literatury, to wypadałoby żeby do tej pozytywnej oceny dołączyli nie tylko znajomi autora, którzy pozakładali konta :radomir, krytyk i turbo-pasztet tylko po to, żeby koledze Masternakowi podrasować dobre...

turbo-pasztet | 2016-11-04

Masternak jest konsekwentny w budowaniu cyklu "Księstwo" i chwała mu za to!

Michal39 | 2016-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2016

Jakoś nie wymiękłem. Nieco napaliłem się na tą książkę po obejrzeniu filmu. a tu... w trzeciej części wręcz nudnawo, początek jeszcze w miarę ok nawet wciągał. Film jak mało kiedy lepszy

radomir | 2016-01-10
Przeczytana: 10 maja 2014

Tą książką Masternak zasługuje na miejsce w podręcznikach polskiej literatury

wiktorres | 2016-01-10
Przeczytana: 12 marca 2015

Cykl "Księstwo" Masternaka to chyba najwazniejsze zjawisko we wspołczesnej europejskiej literaturze. Niczego takiego dotąd nie czytałem!

krytyk | 2014-11-26

te 3 tomy w jednym wydaniu pokazują, jak dobrym pisarzem jest Masternak. W cyklu Księstwo jest prawdziwa moc, to zwierciadło przechadzające się po polskim gościńcu