Kryptonim "Kościół" - Dzieje budowy kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli w dokumentach Służby Bezpieczeństwa

Wydawnictwo: Nasz Czas
5 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-931445-1-8
popularnonaukowa
Anna

Książka Romana Niwierskiego dotyczy sprawy budowy kościoła Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli, kościoła, który obecnie jest podniesiony do rango prokatedry diecezji sandomierskiej. Autor przeprowadził kwerendę w Instytucie Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Kwerenda ta dostarczyła bogatego materiału ilustrującego trudności związane z kilkuetapową budową wspomnianego kościoła. Trudności te wynikały z determinacji władz państwowych i partyjnych na szczeblu lokalnym i centralnym, a by za wszelką cenę nie dopuścić do wzniesienia kościoła w mieście, które - według planów władz ogarniętych amokiem ideologii ateistycznej - miało być sztandarowym polskim miastem bez boga.
O merytorycznej wartości publikacji świadczy fakt, iż została wyróżniona w ogólnopolskim konkursie zorganizowanym przez IPN na najlepszy debiut historyczny w kategorii prac magisterskich i doktorskich, poświęconych najnowszej historii Polski.

Anna | 2012-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2012

Sięgnęłam po tę pozycję głównie ze względu tytułowego dopisku - "w dokumentach Służby Bezpieczeństwa" i bardzo się rozczarowałam, ponieważ w samej treści jest to zaledwie kilkanaście fragmentów. Mimo wszystko plus za nakreślenie ówczesnej sytuacji w związku z budowlami sakralnymi oraz relacjami na linii władze - Kościół.
Jeszcze jedną zaletę stanowią dodatki na końcu - notatki i zdjęcia. Dzięki nim w dosadniejszy sposób możemy sobie uświadomić opisane wcześniej realia.