Zgłosuj na książki roku 2017

Korczak. Wielkie biografie

Wydawnictwo: Buchmann
Korczak, wielkie biografie
Dominik

Seria Wielkie Biografie prezentuje postacie które na stałe zapisały się na kartach historii i których losy - zarówno prywatne jak i zawodowe - warto poznać. Pisząc o Januszu Korczaku niełatwo uniknąć wielkich słów. Znany na świecie już przed wojną lekarz pedagog i badacz dzieci oddany im bez reszty laureat licznych odznaczeń zdolny pisarz osoba wrażliwa refleksyjna symbol najcenniejszych wartości te często powtarzane określenia choć prawdziwe nie oddają całej złożoności najpiękniejszego człowieka jak nazywał Korczaka zaprzyjaźniony z nim Igor Newerly który był postacią o wyjątkowo złożonej osobowości. I o tym także jest tak biografia - nie nadaje Korczakowi statusu pomnika lecz ukazuje go jako człowieka z krwi i kości.

Aneczka | 2014-04-07
Przeczytana: 06 kwietnia 2014

Fenomen Janusza Korczaka fascynował mnie od dawna. Sięgając po literaturę okresu wojennego, często spotykałam jego postać, która gdzieś na drugim planie pełna poświęcenia i niespotykanej odwagi wykonuje swe zawodowe obowiązki związane z niesieniem pomocy tym najmniejszym, a zarazem najsłabszym w społeczeństwie. Jest człowiekiem wciąż docenianym. Istnieje literacka nagroda im. Korczaka, instytuty korczakowskie, szkoły i szpitale czy domy dziecka noszące jego imię, nawet w 1971 roku na jego cześć nazwano jedną z planetoid. Biografia Korczaka to prawdziwa uczta dla mojej duszy. Czułam pragnienie bliższego poznania tej niejednoznacznej osobowości. Czy publikacja spełniła pokładane w niej nadzieje i oczekiwania? O tym za chwilę.

Korczak to postać wyjątkowo złożona. Jeszcze przed wojną został znanym lekarzem, pedagogiem, laureatem wielu odznaczeń. Całym sercem oddany dzieciom, niereformowalny idealista, zwolennik kontroli narodzin, co oznacza, że według jego opinii ludzie chorzy,...

Anna | 2013-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Janusz Korczak (Henryk Goldszmit) postać nietuzinkowa, lekarz, publicysta, pisarz a przede wszystkim przyjaciel dzieci, pedagog i badacz dzieci.
Bez reszty oddany dzieciom potrafił być szorski i obcesowy wobec dorosłych, czasem egzaltowany i ironiczny.
Polecam jako ciekawy obraz niepospolitego człowieka.
Dodatkowym walorem biografii są dość liczne cytaty samego Korczka - źrodło stanowi jego "Pamiętnik".
Pozdrawiam,
Anna

Gripper | 2013-09-01
Przeczytana: 01 września 2013

Korczak jest niezwykłą postacią. Książkę warto przeczytać choćby tylko dlatego. Jest dobrze napisana i daje do myślenia, a to już kolejny plus.

Justyna | 2017-09-05
Maja | 2015-10-06
Przeczytana: 06 października 2015
isamona | 2015-06-16
75. rocznica śmierci Janusza Korczaka

Prawdopodobnie 6 sierpnia 1942 roku zginął Janusz Korczak. Tego dnia przypada 75. rocznica śmierci tego polskiego pedagoga, lekarza, publicysty i pisarza, a przede wszystkim prekursora działań na rzecz praw dziecka. Aby uhonorować tę zasłużoną postać, przygotowaliśmy zestawienie biografii poświęconych jego osobie i jego losom oraz książek jego autorstwa.