978-83-933011-2-6
Serathe

Czy wiecie o tym, że potwory czają się wszędzie? W wodzie, w piwnicy, na niebie, pod ziemią, w człowieku, a najczęściej w lesie. Ze swoich kryjówek wyłażą i w nocy, i za dnia. Przybywają z innych planet, wywołują wojny, porywają kobiety i mężczyzn. Konsumują, zabijają, straszą, dokonują zemsty, a czasem nawet kochają. Redakcja portalu literackiego Alchemia Słowa, z kręgów do nich zbliżonych,...

Czy wiecie o tym, że potwory czają się wszędzie?

Redakcja portalu literackiego Alchemia Słowa, z kręgów do nich zbliżonych, uzyskała informację, że co najmniej kilkunastu przedstawicieli potwornego gatunku zamierza pojawić się na tegorocznej, potwornie dobrej, Awangardzie 8. W zupełnie nieznanym redakcji celu. Dlatego, w porozumieniu z organizatorami Konwentu, Alchemia Słowa postanowiła zorganizować potworny konkurs na opowiadanie, licząc na to, że niezawodni autorzy pomogą jej w przybliżeniu wszystkim zainteresowanym sylwetek jak największej ilości strasznych stworów.

Na konkurs, który zakończył się 17 czerwca 2012 roku, spłynęło ponad dwadzieścia tekstów, z których jury w składzie: Magdalena „magda2em” Małek, Olga „Issay” Sienkiewicz i Ida Żmiejewska wyłoniło dziesięć najlepszych i dodało jeszcze jeden od siebie.

I to właśnie te konkursowe opowiadanie złożyły się na niniejszą antologię. Czytelnik znajdzie w niej zarówno prace autorów, którzy oficjalny debiut mają już za sobą, jak i tych dopiero wypływających na literackie wody. Wszystkich łączy jedno – nieposkromiona wyobraźnia.

źródło opisu: Wydawnictwo Almaz, 2012

źródło okładki: http://www.sklep.wydawnictwo-almaz.pl/pl/p/Strzez-...»

LeniwiecLiteracki | 2013-11-18

Upolowane: Antologia „Strzeż się potwora”, e-book

Pokrzywnica: Darmowy zbiór opowiadań „Strzeż się potwora” to wspólne dzieło redakcji serwisu Alchemia Słowa, Stowarzyszenia Avangarda oraz wydawnictwa Almaz. Moim zdaniem całkiem jadalny, a nawet zawiera kilka smakołyków.

Ciernik: Podobały mi się dwa opowiadania, może nawet trzy.

Pokrzywnica: Które?

Ciernik: „Wyspa” Anny Głuszek i „Zreformowana” Anny Bahrynowskiej. Niezłe było też opowiadanie otwierające zbiór: „Śmierć i dziewczyna” Anny Głomb.

Pokrzywnica: Same Anny… W ogóle wśród autorów mamy przewagę kobiet. Czyżby kobiety lepiej znały się na potworach?

Ciernik: Oczywiście! Przecież kobiety są od początku przygotowywane do okiełznywania potworów, bo potem większość z nich mieszka z nimi pod jednym dachem i ma z nimi dzieci!

Pokrzywnica: E, takie potwory to często całkiem miłe są. Ale masz trochę racji – odrobina ostrożności nie zawadzi. Po czym odróżnić potwora od niepotwora?

Ciernik: Nie mam zielonego pojęcia. Może po...

Ewa | 2017-04-04
Indileen | 2012-11-27
książek: 1919
agn | 2012-11-26
Na półkach: Przeczytane, Opowiadania, 2015, EB.
Przeczytana: 08 lutego 2015
Konrad | 2017-09-06
Waldemar Bulkowski | 2015-03-13
Na półkach: Chcę przeczytać, Posiadam
    Nowa Rewolucja
    Barbara Smęder, Magdalena Małek, Daria Wicka, Karolina Kisiel, Agnieszka K...