Dwie prawdy

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
klasyka
Amanda

stanisław_59 | 2017-06-01

Pierwszy raz czytałem tę książkę wiele lat temu, kiedy na temat II wojny światowej istniała ciągle jedna prawda. Ta oficjalna, której uczono w szkole. Na temat tego, że coś mogło być inne niż w podręcznikach tylko spekulowano i to szeptem. Tak mijały lata, a wraz z upływem czasu jaki mijał od zakończenia wojny wychodziła na jaw „druga prawda”, którą Wańkowicz sugerował ponad cztery dekady temu, poruszając tematy obrony Westerplatte i działaļ Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego dowodzonego przez majora „Hubala”. Wróciłem do tej książki niedawno, podziwiając jej konstrukcję, narrację, dokumentację ale i sposób patrzenia, wtedy kiedy Wańkowicz ją pisał. Jak zrobiłby to dziś? Jak odniósłby się do kontrowersyjnych relacji na temat majora Sucharskiego (znał go osobiście) i jego faktycznej postawy podczas obrony Westerplatte? Jak zareagowałby na film „Tajemnica Westerplatte” z 2013 roku? Jakie wrażenie zrobiły by na nim sekrety „Hubala”, które pojawiają się w czasach, gdy nawet...

maciej | 2017-05-20
Anna | 2016-11-24