Na kogo kolej?

Il turno
83-08-01412-7
literatura włoska
verbo

“Na kogo kolej” należy do najwcześniejszych powieści Pirandella, lecz mimo to zaskakuje dojrzałością i zwiastuje jego najlepsze dokonania teatralne. Sam autor zresztą cenił to dziełko bardzo wysoko. Jest to pełna werwy opowieść oparta o wieczny motyw miłości i zazdrości; piękna i młoda Stellina, oblegana przez rój wielbicieli, zostaje wydana za mąż za bogatego starca, na którego rychłą śmierć...

Jest to pełna werwy opowieść oparta o wieczny motyw miłości i zazdrości; piękna i młoda Stellina, oblegana przez rój wielbicieli, zostaje wydana za mąż za bogatego starca, na którego rychłą śmierć liczy całe otoczenie. Tymczasem jej mąż doprowadza wszystkich do rozpaczy długowiecznością i złośliwym temperamentem. Niektóre zabawne perypetie czy groteskowe wręcz sytuacje przypominają klasyczne sceny commedia dell’arte. Lecz Pirandello jet tu już sobą; jego postacie są pełnowymiarowe, nie pozbawione momentami prawdziwego tragizmu.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 1986

źródło okładki: własne

IlProfumoDeiLibri | 2013-07-08

Miła, lekka i przyjemna powieść.
Zdemaskowanie obłudy, chciwości, fałszu.
Chyba jedynie podchodzenie do życia z dystansem i dużą dawką humoru może zagwarantować długowieczność, o czym świadczą losy don Diega i nagła śmierć "niepokonanego" Cira.
Jak to potoczyło się dalej? Czy Pepe w końcu poślubił Stellinę? Czy to uczucie przetrwało wszystkie zawirowania losu? Niewiadoma.
Pirandello nie kończy swoich dzieł happy end'em.
Pozostawia niedosyt.

Mikosek17 | 2014-10-27

Rozpocząłem zapoznawanie się z kolejnym klasykiem włoskim, a w tym przypadku nawet noblistą. Losowo sięgnąłem po pierwszą lepszą pozycją, którą znalazłem w bibliotece i zbieg okoliczności sprawił, że trafiłem na jedną z pierwszych pozycji Pirandello. Pierwszym pozytywem okazała się obyczajowość. Napisanie powieści w całej włoskiej otoczce od razu na mnie działa i z chęcią zagłębiam się w treść utworów, które prezentują wydarzenia z Italii. Umieszczenie w swoim utworze takiej małej rzeczy jak opis gestu, który wykonują Włosi, odpowiednik "odpukania w niemalowane" - coś bezcennego! Jeśli chodzi o samą historię to nie powala. Przyjemna, dosyć prosta i niewymagająca. Kilka razy lektura przysporzyła u mnie uśmiech na ustach ze względu na groteskowe sytuacje czy pewne nietypowe koleje losu. Dosyć ciekawie rozwiązana fabuła, lecz jakoś dana pozycja nie ma w sobie nic niesamowitego. Nie ma żadnego aspektu, który pozwoliłby zachwycić się pismem Pirandellego. Tak przedstawione włoskie...

Sasha | 2017-08-25
Przeczytana: 2007 rok