Bitwa nad Kałką. Najazd Mongołów Czyngis-chana na Ruś 1223

7 (12 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
Kałka, Mongołowie, Ruś, Czyngis-chan
historia
welesxxi

Podczas gdy ciągłe, wyniszczające konflikty stały się nieomal codziennością w stosunkach międzynarodowych, zwłaszcza w Europie i na Bliskim Wschodzie, na obrzeżach pustyni Gobi na północ od Chin rosła nowa potęga. Było to sprawne państwo Mongołów - ludu, który jak dotąd dawał o sobie znać tylko okazjonalnie, lecz który miał zdominować XIII stulecie i rządzić przeznaczeniem licznych ludów Azji i Europy. W roku 1206 zwołano zgromadzenie wodzów plemion mongolskich, które okrzyknęło Temudżyna z klanu Bordżigin najwyższym chanem, władcą wszystkich Mongołów. Wówczas przyjął on tytuł Czyngis-chana, czyli władcy ponad władcami. Wojownicy nowego państwa mongolskiego już wkrótce będą przemierzać tysiące kilometrów przez Azję i Europę. Staną się przyczyną okrutnych klęsk wielu narodów, z Rusią włącznie, które znajdą się na drodze nie dającej się powstrzymać wojskowej potęgi Mongołów.

źródło opisu: http://www.amercom.com.pl/wielkie-bitwy-historii/473-HB-25.html

źródło okładki: http://www.amercom.com.pl/wielkie-bitwy-historii/473-HB-25.html

Salicar | 2015-12-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Chiny, 2015
Przeczytana: 20 grudnia 2015

Dobra książka. Rzekłbym pieczołowicie opisana. Posiada ciekawe i przydatne wprowadzenie przedstawiające uzbrojenie obu frakcji. Jedynym mankamentem zdaje się być płyta. Zadziałała dopiero na trzecim laptopie. Co do niej samej to dla zainteresowanych jest na niej film o Dżyngis chanie i podboju mongołów, nie o bitwie.

Świetnie napisana historia podbojów mongolskich. Wprawdzie autorzy nie skupili się tylko na podboju Rusi, ale stanowi on na tyle dużą jej część, że tytuł jest adekwatny do treści. Bardzo szczegółowo przedstawiono wojskowość mongolską (korzystając z najnowszych wykopalisk) i jej najwyższe kadry. Bardzo dokładnie przedstawiono plany kampanii i sam przebieg bitwy (przedstawiony na dwóch dużych mapach). Sporą zaletą książki, zgodnie z regułami serii, jest bardzo duża ilość ilustracji. Niestety, opisy są dosyć lakoniczne, gdyż książka jest dosyć nieduża objętościowo.

luk3Z | 2016-12-12

Przyjemnie i szybko się czyta jeśli ktoś lubi historię tak jak ja :)

Ambrotos | 2017-05-27
Bartosz | 2015-11-18