Protoplasta książąt śląskich

Wydawnictwo: Śląsk
832160644X
historyczna
Amanda

Biografia Władysława II, najstarszego syna Bolesława III Krzywoustego, władcy dzielnicy senioralnej, którego wielu historyków obarcza odpowiedzialnością za definitywny rozpad piastowskiego dziedzictwa na na księstwa.

Bazyli Venosta | 2016-06-15

Rzetelna i bardzo dobrze napisana biografia Władysława II Wygnańca (1138-1146), najstarszego syna Bolesława III Krzywoustego, od którego wywodzi się też panująca później na Śląsku starsza linia dynastyczna Piastów.

Autor polemizuje z tradycją współczesnej swemu bohaterowi historiografii i polską świadomością historyczną (kształtowaną między innymi przez czerpiącego z przekazów kronikarskich z epoki Kraszewskiego), w których winę za rozbicie dzielnicowe średniowiecznej monarchii piastowskiej przypisuje się jednostronnie Władysławowi i jego niemieckiej żonie Agnieszce.

Robi to jednak w dość szczególny i subtelny intelektualnie sposób, mianowicie przyznając poniekąd rację współczesnym, oskarżającym pierworodnego Krzywoustego o to, iż od samego początku dążył obalenia testamentu politycznego ojca. Bogdan Snoch nie przeczy tym oskarżeniom, lecz twierdzi że za piętnowanymi w nich działaniami princepsa stała historyczna słuszność.

W sporze pomiędzy zasadą monarchiczną wyrażaną przez...

socjoświr | 2017-06-07
Przeczytana: 01 czerwca 2017

Książka powstała u schyłku PRLu, jednak autor nie popełnia grzechu znacznej części historyków tego okresu piszących o dziejach Śląska czy Pomorza, którzy starali się za wszelką cenę dowieść polskości tych ziem, aby uzasadnić nazywanie ich "Ziemiami Odzyskanymi".
Ta książka jest rzetelną, kompletną biografią Władysława Wygnańca, zawierającą krytyczną analizę źródeł na jego temat. Autor nie stroni od polemiki z utrwalonymi w historiografii opiniami na temat swojego bohatera. Kawał porządnej i rzetelnej literatury historycznej.

roberto29 | 2017-04-24
Przeczytana: 10 października 2017