W Warszawie w latach 1900 - 1914

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
varsaviana
historyczna
SanaeAiko

Ostani tom cyklu książek o Warszawie XIX wieku, bo jak napisała autorka, w 1900-1914 "zarówno politycznie, jak obyczajowo, jest to wciąż jeszcze wiek dziewiętnasty, któremu kres położyła dopiero I wojna światowa".

źródło opisu: opis autorski

wirydiana | 2013-04-12
Przeczytana: 09 marca 2013

Nadchodzi wiek XX, później nazwany wiekiem pary i elektryczności. Na razie jednak nieśmiało wkracza na warszawskie ulice przypatrując się co mu pozostawiło w spadku minione stulecie. I nie jest zachwycony, bo popowstaniowa Warszawa, choć szumnie nazywana Paryżem Północy, była jednak miastem ciasnym, brudnym i zaniedbany. Czas więc na porządki, ale aby mogło odbyć się wielkie sprzątanie musiały zaistnieć odpowiednie warunki polityczne.
Rewolucja 1905 roku odbiła się szerokim echem w naszej stolicy. Car Mikołaj sprawujący do tej chwili władze absolutną zmuszony został do, co prawda czasowych, ale jednak ustępstw na korzyść ludności polskiej. Zaczęły powstawać seminaria nauczycielskie oraz szkoły prywatne i państwowe różnego stopnia. Warszawa wzbogaciła się o kilka bibliotek, zakładano liczne świetlice i ochronki, w których dzieci robotników wprowadzane były w świat słowa drukowanego. Osłabienie rusyfikacji spowodowało rozkwit polskiej prasy, literatury i sztuki. To właśnie w tym...

SanaeAiko | 2012-07-18
Na półkach: Przeczytane, 2012, Warszawa