rozwiń zwiń

Upiorny zegar

Okładka książki Upiorny zegar
Maxime Chattam Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Dyptyk czasu (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
512 str. 8 godz. 32 min.
Kategoria:
kryminał, sensacja, thriller
Cykl:
Dyptyk czasu (tom 1)
Tytuł oryginału:
Leviatemps
Wydawnictwo:
Sonia Draga
Data wydania:
2012-09-19
Data 1. wyd. pol.:
2012-09-19
Liczba stron:
512
Czas czytania
8 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375085433
Tłumacz:
Marta Olszewska
Średnia ocen

                6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
400 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
501
115

Na półkach:

Od niepamiętnych czasów mam ogromną słabość do zegarków/ zegarów- to żadna tajemnica,każdy kto mnie zna bliżej, wie o tym niezaprzeczalnym fakcie. Tak, najróżniste zegarki to moja mała fiksacja, aczkolwiek po przeczytaniu UPIORNEGO ZEGARA wiem jedno - takiego nie chciałabym ani założyć na nadgarstek ani tym bardziej zawiesić na ścianie, a już na szyi nie wspomnę. Sama wizja napawa mnie obrzydzeniem oraz sprawia, że na ciele pojawia mi się gęsia skórka i to bynajmniej nie z podniecenia.
Te wszystkie negatywne konotacje zawdzięczam dobrze nam znanemu francuskiemu pisarzowi o imieniu Maxime Chattam.

Gdzie tym razem zabiera nas za pomocą swej jakże wybujałej wyobraźni?

Do Payża, ale nie tego pięknego, magicznego oraz romantycznego a brudnego, ponurego i niebezpiecznego. Na każdym kroku spotykamy tu domy publiczne, bezzębnych typów spod ciemnej gwiazdy, zaułki pełne kobiet lekkich obyczajów, knajpki z opium - amoralne miasto, które wyzbyło się wszelkiej etyki. Paryż Chattama przypomina bardziej środowisko z opowieści o Kubie Rozpruwaczu niż stolicę Francji. Pisarz zresztą kilkakrotnie odnosi się do niego, a szczególnie widoczne jest to przy okazji fabuły, bo zabójca grasujący ulicami Paryża upatrzył sobie na ofiary prostytutki. Trudno nie dostrzec również inspiracji "Frankensteinem" angielskiej pisarki Mary Shelley z 1818 roku.

Ale do rzeczy...

Historia nasza zaczyna się w momencie, gdy pisarz Guy postanawia wytropić monstrum, by pomścić śmierć swojej przyjaciółki Milaine. Pomagają mu w tym kurtyzana Faustine oraz młody policjant, którzy wspinają się na wyżyny intelektualne, aby za pomocą dedukcji dojść do ponurej prawdy.

Tu pojawia się kolejna właściwość powieści, ponieważ Chattam studiował kryminalistykę, nakreślił jak najwierniejszy obraz poszukiwań przestępcy w aspekcie czysto intelektualnym. Mamy tu obszerne aż do przesady analizy grafologiczne, całkiem dobrze opracowywany portret psychologiczny mordercy, a wszystko to tylko w sferze przypuszczeń i dociekań opartych na dedukcji, łączeniu faktów i badaniu wskazówek. Te partie powieści są często nużące, a nawet dobijające, choć trzeba spojrzeć prawdzie w oczy- to na nich opiera się główny koncept powieści.

"Upiorny zegar" czyta się nawet szybko, mimo dość sporych rozmiarów, ale złote dziecko Francji niestety nie porwało mnie historią, która zapowiadała się naprawdę obiecująco. W pewnych momentach jak i bohaterowie książki miałam ochotę sięgnąć po zbawienne opium bądź zafundować sobie kieliszek absyntu, byle tylko dotrwać do końca, którego jak na złość nie było widać. Nim sięgnę po kolejną część "przygód" pisarza-amatora i zjawiskowej kurtyzany, kilka razy się zastanowię czy aby to dobry pomysł - nie czarujmy się, Chattam nie popisał się ani oryginalną fabułą ani wartkim poprowadzeniem akcji, choć zdarzały się momenty trzymające w napięciu, których i tak było mało. Każdy kto się decyduje na UPIORNY ZEGAR, lepiej niech pomyśli o uzbrojeniu się w cierpliwość bądź jakieś zioło w szafeczce pod łóżkiem, aby w przypływie znużenia, zapalić je i odlecieć w swój własny, pozbawiony monotonii świat aby potem ten, wykreowany przez Chattama wydał mu się super fascynujący....

Od niepamiętnych czasów mam ogromną słabość do zegarków/ zegarów- to żadna tajemnica,każdy kto mnie zna bliżej, wie o tym niezaprzeczalnym fakcie. Tak, najróżniste zegarki to moja mała fiksacja, aczkolwiek po przeczytaniu UPIORNEGO ZEGARA wiem jedno - takiego nie chciałabym ani założyć na nadgarstek ani tym bardziej zawiesić na ścianie, a już na szyi nie wspomnę. Sama wizja...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    490
  • Chcę przeczytać
    469
  • Posiadam
    127
  • Ulubione
    12
  • 2013
    11
  • Maxime Chattam
    11
  • Kryminał
    7
  • Kryminały
    5
  • Teraz czytam
    5
  • Thriller/sensacja/kryminał
    4

Cytaty

Więcej
Maxime Chattam Upiorny zegar Zobacz więcej
Maxime Chattam Upiorny zegar Zobacz więcej
Maxime Chattam Upiorny zegar Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także