Przeminęło z wiatrem - tom 1

Gone with the Wind
83-07-02754-3
klasyka
laurka

Książka - legenda, której niesłabnącą popularność przyniosła doskonała ekranizacja oraz niezapomniana postać głównej bohaterki, która nie ma sobie równych w całej historii literatury.

Opinie czytelników (20439)
książek: 2073
Iga | 2012-09-08
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 07 września 2012

Czytanie "Przeminęło z wiatrem" jest dołujące, bo doprowadza do kilku smutnych wniosków.
Nie ma już takich mężczyzn.
Nie ma już takiej miłości.
I co najgorsze - nie ma już nawet takich książek.

Marlena | 2014-10-06
Przeczytana: 05 października 2014

Tłumaczenie Celiny Wieniewskiej trochę już trąci myszką (nieużywane już formy fleksyjne itp.), niemniej jednak czytało mi się bardzo dobrze. Oprócz silnie zarysowanego wątku romansowego "Przeminęło z wiatrem" ukazuje także szerokie tło społeczne, odmalowuje obyczaje epoki (bardzo interesujące przedstawienie Ku Klux Klanu, całkowicie inne od współczesnego wyobrażenia).
Polecam także film z 1939, bo Clark Gable do roli Rhetta Butlera pasuje idealnie, a poza tym dziś takich filmów się już nie kręci i w kinach takich dzieł pewnie nie zobaczymy.

Uwielbiam.
Czytałam niejednokrotnie, czytałam zawsze ciągiem i nikt mnie nawet wołami nie mógł odciągnąć.
O dziwo kocham też film, chociaż brak w nim wielu wątków, kocham miłością nieracjonalną.
Przeczytałam pierwszy raz Przeminęło z wiatrem nieświadoma, że czytam jeden z tych klasycznych romansów, ale czego wymagać od czternastolatki.
Książkę z wypiekami na twarzy czytała moja babcia, potem mama jeszcze w szkole i pod ławką, potem ja, po nocach, a jeśli kiedykolwiek będę mieć córkę, na pewno też czytać będzie. Rodzinna tradycja ;)

Wbrew powszechnej opinii i wbrew wadom kocham Scarlett, która dla mnie jest do granic ludzka, pięknie egoistyczna i potrafi walczyć pazurami o to co kocha.
Tylko i jedynie jej miłości do miągwowatego Ashleya nie mogłam nigdy zrozumieć. Mając pod nosem takie Rhetta woleć niemotę... Ale o gustach się nie dyskutuje ;)
Chociaż równie miągwowata z pozoru a jakże cudowna Melania wzbudza we mnie zupełnie odmienne uczucia jak jej mąż.
Generalnie plejada...

Mollinka_90 | 2018-09-08
Przeczytana: 08 września 2018

"Przeminęło z wiatrem" Margaret Mitchell nikomu przedstawiać nie trzeba, bo to klasyka literatury. Ta pozycja jest zapisem dziejów zwykłych przedstawicieli swoich klas społecznych ukazanych na tle burzliwych wydarzeń historycznych - w tym przypadku wojny secesyjnej, która odmieniła oblicze USA na zawsze. Ta książka może być amerykańską "Wojną i Pokojem", w której romans głównych bohaterów jest tylko przyczynkiem do stworzenia epopei o losach podzielonego wojną i stereotypami narodu. Napisana językiem, który trafia do czytelnika - z jednej strony autorka opisuje bowiem z kronikarskim zacięciem dzieje USA, wygląd miejsc, w których toczy się akcja powieści i te chwilowe "dłużyzny" mogą nas nieco zirytować przy lekturze, lecz z drugiej strony jej bohaterowie, tak ludzcy i pełnokrwiści wzruszają nas i bawią od samego początku do końca.

Scarlett O'Harę, o której powiedziano już chyba wszystko, co wiedzieć należy, poznajemy jako 16-letnią pannę na wydaniu, najpiękniejszą dziewczynę w...

Wicca | 2013-04-09
Przeczytana: 08 kwietnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wiele już powiedziano o wyjątkowości tej powieści, wiele zapewne zostanie jeszcze powiedziane. Krytyczne analizy poświęcone obrazowi Południa zawartemu na kartach tej powieści wypełniłyby zapewne małą biblioteczkę. Postaci głównej bohaterki – nieszablonowej i oryginalnej w swej konsekwencji– poświęcono wiele rozpraw. Ja również chcę dołożyć tutaj swoje parę groszy.

Zanim jednak spróbuję wyjaśnić, w czym widzę wyjątkowość tej postaci, poświęcę dosłownie kilka zdań tytułowi powieści. "Gone with the wind", czyli "Przeminęło z wiatrem…". Bardzo trafiona metafora całej powieści. Jest to bowiem opowieść o świecie, który zniknął niczym za podmuchem wiatru. Właściwie nie był to podmuch, a czas burzliwych przemian. Skończyła się epoka dumnych plantatorów. Wojna secesyjna sprawiła, że dawne Południe odeszło w zapomnienie. Przeszłość można było znaleźć jedynie w zapachu starych miast i krajów, jak to w finałowej scenie określił Rhett. Narodziła się nowa jakość, a przystosowanie do...

fiNka | 2014-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Co można napisać o książce o której wszystko juz zostało napisane? Ponieważ z pewnością nie wymyślę nic bardziej odkrywczego dołączę sie do ogólnego uwielbienia dla tej powieści. Pozostawiła po sobie pewien niedosyt i jakiś ucisk na sercu. No bo jakże można pozwolic odejść takiemu mężczyźnie ? Ach szkoda gadać.
Dodatkowa gwiazdka tylko ze względu na Rhetta. :)

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Scarlett O'Hara i Rett Butler - usłyszałam o nich na długo przed przeczytaniem książki - stanowią nietuzinkową parę, która budzi emocje zarówno w literaturze, jak i w filmie. Odważni, egoistyczni, namiętni, konsekwentnie dążący do wyznaczonych celów, ale mający swoje wrażliwe punkty, ukryte marzenia...

Akcja powieści toczy się jakby dwutorowo. Poznajemy losy bliskich i znajomych Scarlett, ale jesteśmy także świadkami wybuchu wojny secesyjnej i jej długofalowego wpływu na mieszkańców Georgii. Przeminie dotychczasowy ład, każdy z bohaterów stanie przed różnymi wyborami, ukazana będzie ich wytrzymałość i gotowość do życia w nowych warunkach, gdy trzeba budować coś od początku. Taka jest po prostu kwintesencja życia. Niepewność i ulotność. Im większy powiew wiatru, tym trudniejszy sprawdzian. Ale człowiek tak łatwo przyzwyczaja się do dobrego...

"Przeminęło z wiatrem" jest tego wszystkiego symbolem, a wojna między Północą i Południem tylko bardziej nam to uświadamia. I może też...

hanterkaa | 2017-11-01
Przeczytana: 22 października 2017

"Przeminęło z wiatrem" to najbardziej romantyczna powieść w dziejach światowej literatury pięknej,którą miałam okazję do tej pory przeczytać.Książkę tę niewątpliwie można nazwać powieścią ponadczasową,która momentalnie skradła moje serce.Fabuła obejmuje wiele lat i składa się z wielu wątków.Znajdziemy tu motywy miłości,nienawiści,przyjaźni,straty i mnóstwo innych.Bardzo dobrze wykreowani bohaterowie doświadczają radości,smutków,niespodzianek i rozczarowań.Jest to lektura o dorastaniu,zmianach i wyrzeczeniach,odwadze,sile i wytrwałości.Książkę polecam każdemu czytelnikowi.Mam nadzieję,że zostanie tak cudownie wciągnięty do świata Scarlett jak ja i opuści go wraz z ostatnią stroną.

Northman | 2014-05-08
Przeczytana: 07 lipca 2001

Obiegowa opinia moich znajomych i członków rodziny na temat tej książki (i filmu również, skoro już o tym mowa) jest niesamowicie krzywdząca. Zakłada ona mianowicie, że jest to ckliwy, nudny jak flaki z olejem melodramat dla starych babć żyjących tylko i wyłącznie wzruszeniami i starymi historiami. To nieprawda! I z całą mocą będę to powtarzać. Kilkanaście lat temu przekonano mnie, żebym spróbował poznać "Przeminęło z wiatrem" i nie żałuję ani chwili przeznaczonej na tę książkę. To barwna, piękna opowieść o wierze we własne siły, o odwadze, harcie ducha i o sile niezbędnej do tego, by przetrwać. Scarlett O'Hara jest literacką bohaterką jedyną w swoim rodzaju. Niby roztrzepana, egoistyczna, nie widząca niczego poza czubkiem własnego nosa, a jednak jest odważna, silna i umie walczyć o swoje. Jest to jednak bohaterka do gruntu nieszczęśliwa, gdyż nie potrafi dostrzec stojącego tuż obok niej szczęścia. Nie potrafi tego nawet gdy się nim zachłyśnie, i na tym polega jej tragedia. Piękna...

Magda | 2011-10-14
Na półkach: Przeczytane, Ukochane
Przeczytana: październik 2011

Rewelacyjna, znakomita, porywająca lektura! Wspaniale skonstruowane sylwetki głównych bohaterów. Scarlett - kobieta chimeryczna, egoistyczna, niedostępna, potrafiąca walczyć o swoje. Rett - mężczyzna, który swoim szorstkim i ironicznym sposobem bycia potrafi zawrócić w głowie czytelniczkom. Od początku wzbudził moje zainteresowanie.
Na uwagę zasługuje także szeroka panorama społeczno-historyczna przedstawiona przez M. Mitchell. Podoba mi się to, że to nie historia, walki i życie żołnierzy Konfederacji są tu na pierwszym planie. Historia stała się pretekstem do ukazania przeobrażeń społecznych i kulturowych w Stanach Zjednoczonych. Autorka poruszyła istotne problemy: wyzwolenie Murzynów, osamotnienie kobiet, życie wśród skostniałych konwenansów.
Niezwykłe są także wszelkiego rodzaju opisy: przyrody, uczuć, osób. Autorka opisując świat, pobudza niemal wszystkie zmysły: powonienia, wzroku, słuchu. Obrazy przedstawione w powieści są plastyczne, łatwo sobie to wszystko wyobrazić....

zobacz kolejne z 20429