Orkan na Jamajce

Okładka książki Orkan na Jamajce
Richard Hughes Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Nowy Kanon literatura piękna
256 str. 4 godz. 16 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Nowy Kanon
Tytuł oryginału:
A High Wind in Jamaica
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2012-07-01
Data 1. wyd. pol.:
1968-01-01
Liczba stron:
256
Czas czytania
4 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374149150
Tłumacz:
Maciej Świerkocki
Tagi:
Jamajka huragan podróż dzieci literatura brytyjska
Inne
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki O duchach opowieści prawdziwe Ryūnosuke Akutagawa, F. Anstey, E.F. Baconsky, Edward Frederick Benson, Ann Bridge, Charles Dickens, Richard Hughes, Jerome K. Jerome, Mór Jókai, Rudyard Kipling, Ladislav Klíma, Władimir Odojewski, Leo Perutz, Edgar Allan Poe, A.T. Quiller-Couch, Jean Ray, A.E.D. Smith, William Somerset Maugham, Bram Stoker, Herbert George Wells, Henry S. Whitehead, Oscar Wilde, Andre Pieyre de Mandiargues, Anatole le Braz
Ocena 6,0
O duchach opow... Ryūnosuke Akutagawa...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
242 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1078
424

Na półkach: ,

Proza wyjątkowa, dzisiaj tak się już nie pisze. Spokojnie, opisowo, bez efekciarstwa.

1860 rok. Brytyjska rodzina żyje od lat na Jamajce, wiodąc żywot wręcz stereotypowej klasy średniej. Wzorcowa rodzina, gromadka dzieci i usługujących Murzynów. Pewnego dnia dochodzi do kataklizmu, który rodzina ledwo przetrzyma, lecz zniszczenia są na tyle duże, że rodzice postanawiają wysłać dzieci do Anglii, do szkoły. Czworo rodzeństwa trafia na statek, który zostanie napadnięty przez piratów, a dzieci zostają porwane.

Narracja skupia się wokół dzieci - najmłodsza ma 4 lata, a najstarsza, najbardziej rozbudowana postać to Emily, dziesięciolatka. Na statku poznają rodzeństwo, z którym będą podróżować dalej. Podstawowym chwytem jest to, że choć przez opowieść prowadzi nas wszechwiedzący i chwilami nawet zwracający się do czytelnika narrator, historię poznajemy właśnie z perspektywy dziecka. Owszem, opinie i myśli dorosłych również wejdą w tok opowieści - dzięki temu zauważamy ogromny rozdźwięk pomiędzy odbiorem wydarzeń. Świadomość dzieci wypiera zaginięcie bliskiej osoby, ale nie może pozbyć się z pamięci kota. Wielkim wydarzeniem jest niewinne trzęsienie ziemi, ale już ogromny i nienazwany huraganem Orkan już nie. Cały klimat, który w ten sposób zostaje osiągnięty, rozkłada się właśnie na psychice małych bohaterów.

Atmosfera się zagęszcza z każdym rozdziałem. Początkowo obserwujemy sielankowe obrazki bawiących się dzieci, straszących Murzynów duchami, beztrosko biegających wokół stawu. Kiedy trafiają na statek, Emily uświadamia sobie, że Anglia jest dla niej tylko mitem, w zasadzie jej nie pamięta - jej rodzeństwo nawet się tam nie urodziło. Ale po kilku tygodniach na morzu, dzieci wydają się zapominać nawet Jamajkę, rodziców, brata. Nie pamiętają, nie uświadamiają sobie kataklizmu. Dostosowują się do warunków panujących na statku.

Dostosowują się błyskawicznie. Niektórzy zwracają uwagę na pokrewieństwo z "Władcą much" Goldinga. Powieść Hughes'a jest wcześniejsza, podejmuje nieco podobny temat. Dzieci bynajmniej beztroskie i niewinne nie pozostają, w starciu z piratami... Polecam odkrywać samodzielnie. Wydawać by się mogło, że wydarzeń i zwrotów akcji niewiele, za to sporo opisów, rozmyślań dziecięcych, psychologii. Nad wszystkim zaś zawisa przeczuwalna pomiędzy zdaniami obawa, strach i niedopowiedzenie. Przeczuwamy, że coś złego się zaraz stanie, nawet jeśli dzieci przypatrują się po prostu skaczącej małpce.

Książkę wydało W.A.B, w znakomitej serii Nowy Kanon. Świetnie wydane, z zachęcającą przedmową W. Kopalińskiego. W sam raz na długi wieczór, gdy za oknem ciemno, a pamiętamy jeszcze z dzieciństwa bajkę o Piotrusiu Panie, pamiętamy historię Alicji z Krainy Czarów... Książka dla ludzi, którzy byli kiedyś dziećmi.

Proza wyjątkowa, dzisiaj tak się już nie pisze. Spokojnie, opisowo, bez efekciarstwa.

1860 rok. Brytyjska rodzina żyje od lat na Jamajce, wiodąc żywot wręcz stereotypowej klasy średniej. Wzorcowa rodzina, gromadka dzieci i usługujących Murzynów. Pewnego dnia dochodzi do kataklizmu, który rodzina ledwo przetrzyma, lecz zniszczenia są na tyle duże, że rodzice postanawiają...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    320
  • Chcę przeczytać
    304
  • Posiadam
    157
  • Literatura brytyjska
    7
  • Teraz czytam
    6
  • Ulubione
    5
  • 2013
    4
  • Proza
    4
  • 2021
    4
  • Literatura piękna
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Orkan na Jamajce


Podobne książki

Przeczytaj także