Tanzania
Matacz

O takiej Afryce marzy chyba każdy z nas. Afryce z książek Karen Blixen albo Ernesta Hemingwaya. Romantycznej i dzikiej, pachnącej przygodą. Obiecującej niezapomniane wschody i zachody słońca nad bezkresnymi sawannami. Gwarantującej bliskie spotkania z najwspanialszymi zwierzętami świata: słoniami, lwami, żyrafami, które będziemy mieć na wyciągnięcie ręki. Marzymy o nocach pod baldachimem z gwiazd, o wspinaczce na Kilimandżaro albo podróży nad Jezioro Wiktorii - największy słodkowodny zbiornik tego kontynentu - czy nad Ngorongoro, jezioro utworzone w kalderze wygasłego wulkanu; albo o Serengeti jednym z siedmiu cudów natury, skąd co roku miliony zwierząt wyruszają na wielką wędrówkę. A jak najlepiej podziwiać takie widoki? Oczywiście z lotu ptaka.

źródło opisu: http://www.gjksiazki.pl/

źródło okładki: http://www.gjksiazki.pl/

Agacha | 2016-09-15
Przeczytana: 14 września 2016

O Afryce, kawie i kobietach-pilotach. Ale nie tylko.

eduko7 | 2014-05-13
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2012

Tanzania zawsze mnie pociągała. Dzięki dawnym kontaktom z jej mieszkańcami, co nieco o niej wiedziałam i miałam ochotę wiedzieć więcej, dlatego z zaciekawieniem sięgnęłam po książkę Pani Martyny Wojciechowskiej. Nie zawiodłam się. Autorka zabrała mnie w fascynującą podróż, pozwoliła zachwycić się pięknem tamtejszej przyrody, a jednocześnie zachęciła do refleksji nad absurdalnością sytuacji gospodarczej tego regionu.

Monika | 2013-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2013

Uwielbiam samoloty, latanie i pilotów ;) Uwielbiam też Afrykę, a Tanzania jest jednym z tych krajów, które od lat wołają mnie do siebie :) Ten jeden z najbiedniejszych krajów świata jest jednocześnie jednym z najbogatszych w... zwierzęta. Jakie to musi być przeżycie - oglądać Tanzanię z lotu ptaka!
Bohaterką tej książki Martyny Wojciechowskiej jest, obok Tanzanii, kobieta-pilot. Nie zdawałam sobie wcześniej sprawy z tego, że latanie, a właściwie startowanie i lądowanie jest w Afryce dużo trudniejsze niż w Europie. Afrykański pilot, lądujący i startujący w buszu, często pomiędzy lwami, na pewno poradzi sobie na naszych betonowych lotniskach. Tylko mało który chciałby zamienić lwy na beton.

Katarzyna | 2017-06-19
Przeczytana: 2017 rok

Tym razem Martyna zabrała nas w podniebny lot razem ze swoją bohaterką - Nayiomą, i pokazała z lotu ptaka jeden z najpiękniejszych krajów Afryki - Tanzanię. Dzika przyroda, stada nieposkromionych zwierząt oraz jeziora oblepione flamingami, bezkresne sawanny oraz najwyższa góra Afryki, przyciągająca rocznie tysiące amatorów wspinaczek - góra Kilimandżaro. Odwiedziliśmy plemiona Masajów i Buszmenów, zajrzeliśmy na plantację kawy, która w tych regionach nazywana jest Czarnym Złotem. Po raz kolejny mogliśmy przyjrzeć się roli kobiety, której w Tanzanii prawa są bardzo ograniczone, za to obowiązków ciągle przybywa. Kobiety nie mają tu łatwego życia, a mimo to stanowią postawę funkcjonowania gospodarki kraju.

Nayiomi zaś udowodniła, że nie tylko mężczyźni są górą. Obrała sobie za cel mało kobiecy zawód pilota i biorąc pod uwagę koszty oraz nieciekawą sytuację kobiet w kraju, postanowiła za wszelką cenę dążyć do jego zrealizowania. Dziś, mając dwadzieścia dziewięć lat, jest jedną z...

Od zawszę kochałam być w powietrzu, bo tam i tylko tam czuje się naprawdę wolna. Tam można zapomnieć o wszystkim, co ciężkie i smutne, co okrutne i niemożliwe. Kiedy wzbijasz się w górę zaczynasz zupełnie inaczej patrzeć na świat. Z czasem zaczyna nachodzić ludzi uczucie, że sam Bóg musi tak na świat spoglądać. Gdy wzbijasz się jeszcze wyżej, ponad chmury, zostawiając wszystko co niepewne na dole, na górze zawsze znajdziesz słońce. Ono zawsze tam będzie. Codziennie wzejdzie i będzie trwało specjalnie dla ciebie. Dla każdego z nas wschodzi słońce.

Jeden z moich kuzynów jest pilotem w Peru i zaprosił nas na lot z okazji naszych odwiedzin. Mimo, że od tamtego wydarzenia minęły dwa lata nadal pamiętam wyraźnie jakie uczucia we mnie to wywołało. To uczucie powróciło, wraz z tą książeczką. Nayioma jest wspaniałą osobą i z wielką chęcią przeleciałabym się samolotem, którego byłaby pilotem. Tak bardzo mnie cieszy, że są jeszcze kobiety, które pokazują, że nie tylko mężczyźni mogą się...

FenixGirl | 2016-02-03

Chyba pierwsza moja książka typowo podróżnicza. Skusiłam się na nią bo bardzo lubię Martynę i jej cykl "Kobieta na krańcu świata". Oprócz informacji typowo podróżniczych: gdzie załatwiać wizę, co ze sobą zabrać, jak się poruszać, co zwiedzić poznajemy kobietę- pilota. Na chwilę zatrzymałam się, pochłonęły mnie rozmyślania na tematy zawodów typowo męskich i typowo damskich. Skąd ta segregacja? Po co? Później "przeleciałam" z główną bohaterką obok Kilimandżaro i nad jeziorem Manyara pełnym flamingów. Na chwilę oderwałam się z Holenderskiej ziemi i znalazłam się tam...

skun | 2015-11-21
Przeczytana: 20 listopada 2015

Kolejna pozycja z serii "Kobieta na końcu świata" nie zachwyciła jakoś szczególnie. Najlepszą częścią książeczki jest ta poświęcona samej Tanzanii i ciekawostkom o tym kraju. Natomiast reszta, czyli o motyw przewodni - kobieta, zupełnie nieprzekonujący, trochę napisane jakby od niechcenia, mało przyciągający uwagę, dużo zagadnień niezwiązanych z samą Tanzanią. Całościowo oceniam na poziomie przeciętnym.

majkey | 2017-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2017

Podobała mi się ta książeczka (króciutka i pełna zdjęć), ale trudno powiedzieć, że mówi o Tanzanii. Może połowa jest o Tanzanii. 80% tekstu jest o kobietach pilotach - co jest fajne, ale nie mówi zbyt wiele o Tanzanii.

Justyna Rumińska | 2014-01-06
Przeczytana: grudzień 2013

Dostałam ją na święta i od razu przeczytałam. Jest naprawdę ciekawa i pomocna, a zdjęcia są rewelacyjne :)

Asix2602 | 2017-09-10
Przeczytana: 10 września 2017