Wielki głód. Tragiczne skutki polityki Mao 1958-1962

Okładka książki Wielki głód. Tragiczne skutki polityki Mao 1958-1962
Frank Dikötter Wydawnictwo: Czarne Seria: Historia [Czarne] historia
544 str. 9 godz. 4 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Historia [Czarne]
Tytuł oryginału:
Mao's Great Famine: The History of China's Most Devastating Catastrophe, 1958–62
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2013-02-20
Data 1. wyd. pol.:
2013-02-20
Data 1. wydania:
2012-01-01
Liczba stron:
544
Czas czytania
9 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375364965
Tłumacz:
Barbara Gadomska
Tagi:
Chiny historia Chin komunizm maoizm totalitaryzm Mao Tse Tung Zedong głód wielki skok
Średnia ocen

                7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Chiny za panowania Mao



4603 277 108

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
166 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2048
279

Na półkach: , , , ,

Porażająca lektura. Autor był chyba pierwszym, który dotarł do tak wielkiej ilości źródeł z tamtego okresu i dokładnie je przeanalizował, przebijając się przez tysiące raportów, statystyk i innych oficjalnych dokumentów z chińskich archiwów. Bo w tej książce mówią przede wszystkim dokumenty i nawet wziąwszy pod uwagę, że większość wciąż jest utajniona, jest to opowieść wstrząsająca.
To nie tylko opis głodu jako takiego: to analiza destrukcji, do jakiej na każdym polu - od gospodarki po środowisko naturalne - doprowadziła polityka Mao. Widzimy jak pod wpływem gospodarki planowo-nakazowej załamują się mechanizmy nie tylko ekonomiczne, ale i społeczne; jak w miarę postępującego zniszczenia zanikają więzi międzyludzkie i jak wola przeżycia doprowadza do skrajnej demoralizacji i zaniku wszelkich norm współżycia. Widzimy narastający absurd i inercję, a zarazem niemożność wyrwania się z tego szaleństwa, zagarniającego coraz większe połacie życia i wkraczającego także w sfery ścisłej prywatności i codzienności.
To, co się działo w Chinach na przełomie lat 50/60 XX wieku jest ewenementem na skalę światową, jednak mechanizmy jakie pokazuje Frank Dikötter, choć tam akurat doprowadzone do skrajności, nie są specyficznie chińskie. "Wielki głód..." to wielkie oskarżenie komunizmu jako takiego, z jego oderwaniem od praktycznego doświadczenia pokoleń i gwałtem, jaki zadawał społeczeństwom w celu wprowadzenia w życie swoich wykoncypowanych przy biurkach teorii. Możemy się zastanawiać, jak było to możliwe na taką skalę i na ile zadecydowała o niej specyfika chińskiej cywilizacji i mentalności - nie sposób jednak nie zauważyć, że pewne cechy są uniwersalne i ktoś, kto interesuje się historią ostatnich dekad, bez trudu znajdzie analogie nie tylko w Związku Sowieckim, ale nawet (toutes les proportions gardées) na naszym własnym, PRL-owskim podwórku.
Jedna z kwestii, których nie sposób tu pominąć, choć Dikötter dotyka jej jakby mimochodem, to dochodzenie przez dyktatora do władzy, mechanizmy jej umacniania i społeczne i polityczne koszty tego procesu.
Wielki Głód to czasy minione, Chiny dokonały nowego i całkiem innego "Wielkiego Skoku", a o wielu sprawach wygodniej jest dziś milczeć - trudno mi jednak uwierzyć, by w kraju, w którym trwa niezakłócona sukcesja władzy tej samej partii, która do Wielkiego Głodu doprowadziła, we wszystkim zerwano z przeszłością...

Porażająca lektura. Autor był chyba pierwszym, który dotarł do tak wielkiej ilości źródeł z tamtego okresu i dokładnie je przeanalizował, przebijając się przez tysiące raportów, statystyk i innych oficjalnych dokumentów z chińskich archiwów. Bo w tej książce mówią przede wszystkim dokumenty i nawet wziąwszy pod uwagę, że większość wciąż jest utajniona, jest to opowieść...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    576
  • Przeczytane
    198
  • Posiadam
    94
  • Historia
    23
  • Teraz czytam
    16
  • Chiny
    11
  • Chcę w prezencie
    8
  • Azja
    6
  • Literatura faktu
    5
  • Ulubione
    5

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wielki głód. Tragiczne skutki polityki Mao 1958-1962


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne