Kredit. Żelazna kurtyna
Łukasz

Teksty: - Jan Neumann "Kredyt" (tłum. Mateusz Borowski i Małgorzata Sugiera), - Małgorzata Sikorska-Miszczuk "Żelazna kurtyna" Opowiadanie historii to tytuł tomu zawierającego dwa dramaty: napisany specjalnie dla naszej serii tekst Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk pt. "Żelazna kurtyna" w spotkaniu z "Kredytem" niemieckiego autora - Jana Neumanna. Histo­ria, niczym mecz piłki nożnej, jest...

Teksty:
- Jan Neumann "Kredyt" (tłum. Mateusz Borowski i Małgorzata Sugiera),
- Małgorzata Sikorska-Miszczuk "Żelazna kurtyna"

Opowiadanie historii to tytuł tomu zawierającego dwa dramaty: napisany specjalnie dla naszej serii tekst Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk pt. "Żelazna kurtyna" w spotkaniu z "Kredytem" niemieckiego autora - Jana Neumanna. Histo­ria, niczym mecz piłki nożnej, jest powtarzana, oglądana, transmitowa­na, dyskutowana, zapisywana, przechowywana, relacjonowana i przetwarzana zarówno przez uczestników, jak też kibiców oraz takich widzów, którzy nie wspierają żadnej z drużyn. Bohaterowie dramatu Neumanna i dramatu Sikorskie­j-Miszczuk odbywają bardzo podobną wędrówkę między różnymi rodzajami tożsamości. Zyskują świadomość. Odkrywanie tego, co było, i próba odgrywania historii to istotny krok w procesie roz­woju człowieka i w zmiennym sposobie definiowania i transfor­macji tożsamości-ja i tożsamości-my w ruchomej relacji czy ukła­dzie społecznym, we współzależności ludzkich działań.

Dramat Sikorskiej-Miszczuk obnaża stereotypy narodowe, pro­blematyzuje relacje polsko-niemieckie oraz pokazuje odmienne sposoby performowania wspólnej historii. W przypadku drama­tu Neumanna chodzi raczej o ukazanie charakteru narodowego Niemców. Ma on jednak stanowić pewne uogólnienie, by prze­konująco pokazać, jak historia indywidualna jest uwikłana w hi­storię polityczną, na co wskazuje także autorka Żelaznej kurtyny.

źródło opisu: www.dramatwspolczesny.pl

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!