Mała księżniczka

1 242
1 445
2 470
A Little Princess

Uniwersalna opowieść o zmaganiu się z życiowymi trudnościami. Wzruszająca i pouczająca historia dziewczynki, która w obliczu dramatycznych wydarzeń musiała bardzo szybko dojrzeć. Nie tylko dla dziewczynek.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

"Nawet w łachmanach mogę pozostać księżniczką. Nie sztuka być nią w złotogłowiu; dużo trudniej, kiedy nikt nawet o tym nie wie".

Jedna z najpiękniejszych opowieści mojego dzieciństwa. Wspaniały przykład tego, że nie wolno się poddawać i zawsze warto być dobrym człowiekiem, nawet jeżeli spotyka nas wiele nieszczęść. Sara Crewe z bardzo szczęśliwej dziewczynki jednego feralnego dnia została praktycznie żebraczką, pozostawioną na łasce właścicielki pensji dla panien. Nie dała się jednak złamać i do końca pozostała sobą. Zły los nie będzie przecież trwał wiecznie, jeszcze wszystko może się odmienić - nawet głodna, obdarta i brudna troszczyła się bardziej o innych niż o siebie i wierzyła w przyszłość. Czy słusznie - przekonajcie się sami.

"Mała księżniczka" to oczywiście piękna bajka z morałem, taki trochę Kopciuszek tylko bez księcia :) Jak większość dziewczynek bardzo lubiłam tę historię, a moment, w którym pokój Sary na poddaszu został odmieniony jest najcudowniejszym momentem tej...

Justyna Antoniewicz | 2015-01-19
Przeczytana: 2007 rok

Czytając małą księżniczkę przeżywałam dobre i złe chwile. Miała dobrego, czułego ojca którą ją bardzo kochał i troszczył się o nią. Sara była dziewczynką o dobrym sercu, pomagała biednym i nawet podzieliła się bułeczką z głodną inną dziewczynką. Pomimo że stała się służącą u pani Michin dobrze znosiła swój los.
Bardzo piękna, mądra książka do której zawsze powracam i płacze.
Książka ulubiona i pouczająca bardzo.
Najważniejsze to być dobrym, uczciwym bogactwa nie są aż tak ważne.

książek: 2028
Wojciech Gołębiewski | 2015-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2015

Lecące z oczu mych perły wzruszenia spowolniły ponowną lekturę tej baśni znanej z dzieciństwa. Zresztą, 65 lat temu, nie płakałem, bo się wstydziłem. Dzisiaj mam już odwagę nie wstydzić się swoich odczuć, a potok łez wzmaga żal, że pokolenie moich wnuków już takich książek nie czyta. Bo my czytaliśmy WSZYSCY, zdobywając wiedzę i przekonanie o niezmiennych wartościach moralnych propagowanych w takiej literaturze, dzięki czemu łatwiejsza była wierność im w dorosłym życiu.
I właśnie za to, że książka ta spełnia ważną rolę wychowawczą muszę, mimo jej ckliwej naiwności, postawić 10 gwiazdek. A że muszę być uszczypliwy, to życzę wszystkim dzieciom na świecie, by nie zdarzył im się taki tatuś tj nieodpowiedzialny głupek, bo taka pseudo miłość może nie zaszkodzić tylko w baśni.

ardnaskela | 2017-07-16

Pierwsza "długa" książka, którą samodzielnie przeczytałam. Miałam pewnie 9 lat. Potem już poszło. Ale Małą Księżniczkę znałam na pamięć. Świetna i sugestywna historia nie tylko dla małych dziewczynek.

GraceSuarez | 2017-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2017

Historia Sary była mi bardzo dobrze znana za sprawą filmu, który mimo upływu lat bardzo lubię i wciąż uważam za bardzo piękny. Natomiast co do książki miałam nieco mieszane uczucia. Po pierwsze zastanawiałam się czy powinnam po nią w ogóle sięgać, gdyż mogę nie wynieść z niej nic nowego. Po drugie zaś nie byłam pewna czy mój wiek nie będzie stanowił bariery we właściwej interpretacji. Koniec końców postanowiłam przeczytać a refleksje mam jednoznaczne.

Książka podobnie jak film ma w sobie zaczarowany klimat. Autor stopniowo za pomocą wytwornego baśniowego języka wprowadza nas w życie Sary. Do pewnego momentu wszystko przebiegało dokładnie tak jak w ekranizacji, toteż nie było mi dane doznać żadnego elementu zaskoczenia. Na plus natomiast oceniam zakończenie, które całkowicie się różni od wersji filmowej. Moim zdaniem jest znacznie lepsze i bardziej realne (lub może wpasowujące się w opowieść). Czasami drażniło mnie nadmierne idealizowanie Sary i ciężko było mi dalej...

Pierwsze moje wrażenie po przeczytaniu książki... że jest ona słodko-gorzka, choć może należałoby powiedzieć odwrotnie - ze względu na jej zakończenie - ale tak jakoś mi się nasunęło i niech tak już pozostanie.

Losy tytułowej małej księżniczki, czyli Sary były ciężkie, ale również baśniowe i nieprzewidywalne dla niej samej. Na początku miała bardzo wiele, potem los odebrał jej pewną część, lecz na koniec szczęście ponownie się do niej uśmiechnęło. Zresztą nie tylko do niej, również do Becky, Anny, pana Carrisforda... Dzięki bogatej wyobraźni, umiejętności opowiadania pięknych historii, wrodzonej skromności i uprzejmości Sara zyskała sobie grono oddanych przyjaciół i lepiej znosiła trudne przeżycia, które jej nie ominęły. W tej książce najbardziej wzruszyły mnie te smutniejsze momenty, ale na szczęście zakończenie było dobre, ku pokrzepieniu. Nie przepadam za smutnymi zakończeniami, ale wiem, że i czasem takie muszą być, tutaj akurat było ono pozytywne.

Podsumowując, według mnie...

tvinge | 2014-08-28
Przeczytana: 2004 rok

Książka z dzieciństwa, która w mojej pamięci zapisała się najsilniej i wywarła na mnie duży wpływ.

Historia o małej dziewczynce imieniem Sara, która zawsze i w każdych okolicznościach, niezależnie od tego, czy los rzucał jej pod nogi kłody czy też róże, potrafiła zachować dumę, godność i poczucie własnej wartości.

Na mnie jako kilkuletniej dziewczynce powieść wywarła ogromne wrażenie. Tak działały na mnie wtedy większość książek które czytał mój młody, chłonny nowości umysł. Ale to fabułę tej książki jestem w stanie odtworzyć w pamięci ze wszystkim i szczegółami, mimo że jestem już dorosłą, 20-letnią osobą :)

książek: 2091
Marta | 2014-10-03
Przeczytana: 17 września 2014

„Mała księżniczka” Frances Hodgson Burnett to jedna z książek mojego życia. Miałam dziesięć lat kiedy przeczytałam ją po raz pierwszy. Pamiętam to doskonale, bo nigdy wcześniej nie przeżywałam żadnej lektury aż tak mocno, płacząc i śmiejąc się razem z małą Sarą. Dzięki wydawnictwu Egomnt, siedemnaście lat później mogłam powrócić do ulubionej książeczki z dzieciństwa. Historia Sary Crewe ponownie zrobiła na mnie piorunujące wrażenie.
Wiem, że w przypadku „Małej księżniczki” nie jestem obiektywna, ale nie zmienia to faktu, że powieść Frances Hodgson Burnett jest po prostu rewelacyjna. Historia dzielnej Sary wciąż nie traci na aktualności, bawi, smuci i gwarantuje burzę emocji. Morał jest jasny i czytelny. Dobre i czyste serce jest ważniejsze niż jakiekolwiek bogactwo, bo to ono decyduje o wartości człowieka.

Jedna z ulubionych książek mojego dzieciństwa. Poruszająca, wspaniała historia, do której często wracam. Nadal postać Sary wzbudza we mnie ten sam podziw i sympatię, jak wtedy, kiedy byłam mała. Mam do tej powieści straszny sentyment.

Wioletta | 2016-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2016

...ale się naszlochałam, przecudowna, wspaniała, powinna ją przeczytać każda dziewczynka, co tam i chłopiec, i mama i TATA, każdy. Ja zacznę od razu czytać swojej córce.
Z czym mi się kojarzą księżniczki, a z tym, że są rozpieszczane, tak jest i tutaj, ale czy Sara jest rozpieszczona? NIE
Każdy po jej przeczytaniu będzie chciał być lepszy!

"Gdy ktoś nie wpada w pasję, ludzie wiedzą, że jest on silniejszy, bo jest na tyle silny, by zapanować nad swym gniewem, na co oni zdobyć się nie potrafią..."

Tajemnice ogrodu

Za oknem jesienna szaruga, o urlopie i wakacjach już dawno zapomnieliśmy, a następne dni beztroski ledwo majaczące na odległym horyzoncie przesłania gęsta mgła codziennej krzątaniny. Macie jakieś sprawdzone sposoby na tę szarość? Dla mnie pomocne okazują się być książki z opisami bezkresnych horyzontów, wciągające filmy oraz… planowanie przyszłorocznych wojaży.

Dziesięć książek o nauczycielach

W zależności od obranej drogi obowiązkowej edukacji - w szkole spędzamy prawie dwanaście lat. Nic dziwnego, że nauczyciele stanowią ważną część życia każdego człowieka. Potrafią dodać skrzydeł, zachęcić do nauki. Ale osobiste historie znają też przypadki mniej inspirujących pedagogów. W literaturze, jak i w życiu, pojawiają się postaci wspierające młodych bohaterów, a także przerysowane, złe charaktery.