Jak znaleźć przepis na szczęście

Tłumaczenie: Iwona Sumera
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
The Lost Recipe for Happiness
978-83-08-04968-6
restauracja, miłość,
literatura piękna
Lucy

Miłość, rodzina i dobre jedzenie, czyli przepis na szczęśliwe życie. Tego samego dnia świat może się zawalić, a los uśmiechnąć łaskawie. Kilka chwil po tym, jak Elena Alvarez zostaje zwolniona z pracy, otrzymuje propozycję, o jakiej wcześniej mogła tylko marzyć. Podupadająca restauracja w malowniczym Aspen potrzebuje szefa kuchni, który postawi ją na nogi. Trzeba zmienić wystrój, uzupełnić sprzęty, zaplanować menu i akcje marketingowe, zatrudnić cukiernika oraz sommeliera . Dwa miesiące na rewolucję w kuchni to niewiele ale Elena, której życie nie szczędziło batów ani wyzwań, nie należy do osób, które się poddają. I kto wie, może w końcu spotka miłość swojego życia i znajdzie swój przepis na szczęście...

Uwaga - smakowity bonus w środku! Jak na książkę o gotowaniu przystało, w powieści Barbary O’Neal znajdziecie wiele apetycznych przepisów na dania serwowane przez bohaterkę w restauracji Pomarańczowy Niedźwiedź.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2012

źródło okładki: www.wydawnictwoliterackie.pl

Oficjalna recenzja
Hania książek: 120

Gorąca czekolada

"Jak znaleźć przepis na szczęście" to książka lekkostrawna, słodko-gorzka, nieco egzotyczna. Odrobina pop-psychologii, dużo przepisów kulinarnych i trochę ezoteryki.

Bohaterką jest Elena, zbliżająca sie czterdziestki kobieta z zawiłą przeszłością, naznaczona rodzinną tragedią. Z opisu książki dowiadujemy się, że przed laty w wypadku straciła najbliższe sobie osoby, niedawno zaś zakończyła poważny związek, potrafi gotować i wyjeżdża do Aspen. Babara O'Neal stawia grube kreski pomiędzy dramatyczną przeszłością bohaterki, jej teraźniejszym zawieszeniem i nadzieją na lepszą przyszłość. Tragiczny wypadek przypomina o sobie nieustannie - nienaprawionymi relacjami z rodziną, nieudanymi związkami, w końcu - bardzo metaforycznie - wielką blizną na plecach. Elena jej nie widzi, ale nieustannie czuje. Teraźniejszość to przede wszystkim kuchnia, przepisy, przyprawy i potrawy, stanowiące wycieczki w czas zaprzeszły, do raju dzieciństwa. Przyszłość jest niewiadomą, choć z góry jest jasne, że pomimo trudów, musi prowadzić do szczęścia.

Konstrukcja bohaterów i ich świata swoją jaskrawością przypomina powieści dla młodzieży. Złożoność jest pozorna, problemy rozwiązywalne jak równania matematyczne, lekarstwem na ból jest miłość, a droga do serca wiedzie przez żołądek.

Język powieści jest lekki i prosty. W przypadku książki O'Neal to wszystko jest in plus - autorka unika dzięki temu popadania w emfazę, jednocześnie trzymając się wyznaczonej ścieżki, jaką jest opowiedzenie historii ciepłej i pokrzepiającej. Wyszedł z tego całkiem smaczny, kolorowy koktajl - równie dobry w niewielkich dawkach, jak i wypity "na raz".

Hanna Kozłowska

redtrouble | 2019-04-24
Przeczytana: 10 kwietnia 2019

Na zimowe wieczory w łóżku lub letnie popołudnia na kocyku na trawce w sam raz! Fajnie się czyta, polecam.

dariuszjelen | 2019-03-31

Całkiem fajny romans - przeczytałem gdy nie miałem nic pod ręką, więc uprowadziłem książkę współlokatorce i się pozytywnie zaskoczyłem :-)

Przepisy w środku równie dobre, więc jak ktoś lubi kuchnie meksykańską i gotować to śmiało niech dołoży 2 gwiazdki ;-)

Emmaline86 | 2019-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2019

Cudowna książka! Okładka przesłodka z uroczym pieskiem na pierwszym planie,  dużo przepisow kulinarnych. Była dla mnie niczym miód dla duszy wymęczonej codziennością, pracą i stresami. Długo ją czytałam, ponieważ lubię delektować się dobrą, subtelną literaturą.
Bardzo wzruszająca i nostalgiczna. Wspaniale się czytało, dużo barwnych postaci, ciekawe zwroty akcji, ciepło bijacych z niej uczuć. Ciepła i kojąca jak ciepły płomyczek bijący z kominka :) Romantyczna i urocza powieść ze śnieżnym pejzażem Aspen w tle:) polecam gorąco i ostrzegam nie czytać bez chusteczek:) wyjatkowo podziałała na moje serduszko. Można przy niej płakać, można się śmiać. Można zapomnieć o otaczającym nas świecie. Polecam gorąco!

Lily76 | 2019-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2019

Wydawca trochę przesadził z pochwałami na okładce, wiec być może po części dlatego książka aż tak mnie nie zachwyciła. Mówiąc w skrócie jest to romans z happy endem. Ale nawet biorąc pod uwagę rozbudowany wątek kuchenny, nie tak smakowity, jak można się było spodziewać. Ale całkiem strawny, to muszę przyznać.

Małgorzata Lenska | 2018-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2018

Kojąca i ciepła książka, która wzrusza i mobilizuje do... gotowania!

Sabrina | 2017-09-01
Przeczytana: 01 września 2017

Jak dla mnie jest to książka, której fabuła jest za bardzo rozciągana co wcale nie świadczy, że akcja nabiera tempa i robi się ciekawa. Według mnie w tej książce mało się dzieje, a w zasadzie nic... Dla mnie zbyt wolne tempo rozwoju akcji po prostu.

Marta | 2016-10-28
Przeczytana: 27 października 2016

Smaczna nastrojowa pachnąca

spacer_biedronki | 2015-11-06
Przeczytana: 04 listopada 2015

Ciepło. Z olbrzymią dawką chilli. Dramat i szczęście - w chwilach słodyczy, w sierści psa, w radości spotkania z bliskimi. No i ludzie z krwi i kości, których trochę boli. Jestem na tak.

knigoholiczka | 2015-10-03
Przeczytana: 03 października 2015

Mały maraton z książkami Barbary O Neal. Uff, ale to przedostatnia książka. tej autorki, którą mam w swoim stosiku "do przeczytania". Nie ukrywam, że będę czekać na kolejne powieści tej autorki. Jednocześnie muszę Wam powiedzieć, że "Jak znaleźć przepis na szczęście" najbardziej podobała mi się z tych książek, które ostatnio czytałam, na równi z "Receptą na miłość".
"Jak znaleźć..." to szalenie intrygująca opowieść o radościach i smutkach, sukcesach i porażkach Eleny Alvarez. Kobieta mimo traumatycznych przeżyć z przeszłości (jako jedyna przeżyła wypadek samochodowy, w którym zginęło jej rodzeństwo i chłopak) ma jasno określony cel w życiu. Jej pasją jest gotowanie i to temu zajęciu poświęca czas. Jest dobrym szefem kuchni, jednak pewnego dnia jej szef postanawia ją zwolnić Na szczęście Elena nie pozostaje długo bezrobotna bowiem wychodząc w drzwiach restauracji spotyka mężczyznę, który proponuje jej pracę jako szef kuchni w odnawianej restauracji w znanym kurorcie narciarskim-...

Jola | 2015-08-25
Przeczytana: sierpień 2015

Gotowanie, kuchnia, przepisy...czuję jakby o niczym innym ta książka nie była.
Jak dla mnie zdecydowanie za dużo tematyki kulinarnej.

Opis i okładka mocno zachęcały do przeczytania, gwarantując odstresowanie i chwilę relaksu, jednak ja nie poczułam się lepiej po jej przeczytaniu.
Książka należy do grona lekkich i przyjemnych, ale niestety nie zrobiła na mnie takiego wrażenia, jakiego się spodziewałam.