Woskowa róża

8 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
La Rose de cire (1964)
8371792077
Elanesse

"Woskowa róża" to powieść o miłości. Czy też o jej złudnej, wyimaginowanej postaci... Woskowa róża, grająca tabakierka i fontanna są nie tylko dekoracją, wskazującą na powinowactwo utworu z prozą Prospera Merimee, E.T.A. Hoffmana, Oscara Wilde'a czy Jana Potockiego; pojawienie się tych przedmiotów w życiu bohaterów zmienia wcześniej nakreślone szlaki. Przesłanie zapisane na liściu woskowej róży doprowadza do gorzkiej refleksji: czy potrafimy na czas rozpoznać wartość uczuć, jakimi darzą nas bliscy, czy też dopiero po ich ostatecznym odejściu jesteśmy w stanie docenić skarb, jakim była ich obecność.

źródło opisu: http://www.empik.com/woskowa-roza-brion-marcel,329105,ksiazka-p

źródło okładki: http://www.empik.com/woskowa-roza-brion-marcel,329105,ksiazka-p

Wojciech Gołębiewski | 2015-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2015

Brion (1895 -1964) francuski eseista, krytyk literatury, pisarz i historyk, członek Akademii Francuskiej, autor prawie stu książek od historycznych biografii po opiniotwórcze dzieła na temat włoskiej i niemieckiej sztuki, jak i, w póżniejszym okresie licznych nowel. Był również autorem krytycznej oceny "Finnegans Wake" Joyce'a. Na LC nieznany, jedna pozycja - ta omawiana, bez opinii, ze średnią oceną 7. Recenzji ciekawych też nie znalazłem, więc mnie przypada pierwszemu coś Państwu zasugerować. Aby przybliżyć temat przepisuję z okładki:
"Woskowa róża, grająca tabakierka i fontanna są nie tylko dekoracją, wskazującą na powinowactwo utworu z prozą Prospera Merimée, E.T.A. Hoffmana, Oscara Wilde'a czy Jana Potockiego; pojawienie się tych przedmiotów w życiu bohaterów zmienia wcześniej nakreślone szlaki. Przesłanie zapisane na liściu woskowej róży doprowadza do gorzkiej refleksji: czy potrafimy na czas rozpoznać...

Marek Nowowiejski | 2015-02-27
pucko58 | 2016-08-22