Pięćdziesiąt twarzy Greya

Tłumaczenie: Monika Wiśniewska
Cykl: Pięćdziesiąt odcieni (tom 1)
Wydawnictwo: Sonia Draga
Fifty Shades of Grey
powieść erotyczna, BDSM
pastelova

Inne wydania

Hipnotyczna, uzależniająca, iskrząca seksem i erotyką powieść, której nie sposób odłożyć. Studentka literatury Anastasia Steele przeprowadza wywiad z młodym przedsiębiorcą Christianem Greyem. Niezwykle przystojny i błyskotliwy mężczyzna budzi w młodej dziewczynie szereg sprzecznych emocji. Fascynuje ją, onieśmiela, a nawet budzi strach. Przekonana, że ich spotkania nie należało do udanych,...

Studentka literatury Anastasia Steele przeprowadza wywiad z młodym przedsiębiorcą Christianem Greyem. Niezwykle przystojny i błyskotliwy mężczyzna budzi w młodej dziewczynie szereg sprzecznych emocji. Fascynuje ją, onieśmiela, a nawet budzi strach. Przekonana, że ich spotkania nie należało do udanych, próbuje o nim zapomnieć – tyle że on zjawia się w sklepie, w którym Ana pracuje, i prosi o drugie spotkanie.

Młoda, niewinna dziewczyna wkrótce ze zdumieniem odkrywa, że pragnie tego mężczyzny. Że po raz pierwszy zaczyna rozumieć, czym jest pożądanie w swej najczystszej, pierwotnej postaci. Instynktownie czuje też, że nie jest w swej fascynacji osamotniona. Nie wie tylko, że Christian to człowiek opętany potrzebą sprawowania nad wszystkim kontroli i że pragnie jej na własnych warunkach…

Czy wiszący w powietrzu, pełen namiętności romans będzie początkiem końca czy obietnicą czegoś niezwykłego? Jaką tajemnicę skrywa przeszłość Christiana i jak wielką władzę mają drzemiące w nim demony?

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga, 2012

źródło okładki: www.soniadraga.pl

Dominika | 2012-12-29
Na półkach: Przeczytane, 2012

[kochamy-ksiazki.blogspot.com]

Erika Leonard (znana jako E.L James) jest kierownikiem telewizyjnym, żoną oraz matką dwójki dzieci. Mieszka w Londynie. Od wczesnego dzieciństwa marzyła o pisaniu historii, które podbiją serca czytelników. Jednak musiała odłożyć te marzenia i skupić się na rodzinie i swojej karierze. W końcu zdobyła się na odwagę i napisała swoją pierwszą powieść, Fifty Shades of Grey.
„Czasami się zastanawiam, czy przypadkiem coś jest ze mną nie tak. Być może za dużo czasu spędzam w towarzystwie moich bohaterów literackich i, co za tym idzie, moje ideały i oczekiwania są zdecydowanie zbyt wysokie.”
O „pięćdziesięciu twarzach” słyszałam wcześniej całkiem sporo. Czytając różne blogi wiele razy natknęłam się na tę okładkę. Do tego – ciągle ktoś pytał mnie o zdanie na jej temat, postanowiłam więc w końcu zaryzykować i po raz pierwszy przeczytać coś w ciemno, z czystej ciekawości.
Cała historia rozpoczyna się dość niepozornie, w momencie gdy Anastasia Steele zjawia się...

Przeczytałam. 5 stron ze środka i 5 stron trochę dalej, coś z początku i końca. No i starczy. Pierwsze wrażenie i najbardziej trafne... TANIE PORNO. Nie dziwię się, że kobiety szaaaleją na punkcie tej książki, bo wyobrażam sobie jakiego pokroju są te kobiety. Jakieś niespełnione, zapeszone kury domowe bądź coś w tym stylu. Te raptem kilka stron pozwoliło mi stwierdzić, że użycie słowa beznadzieja to za mało. Ta książka jest po prostu niesmaczna, a nie erotyczna, to naprawdę sprawia wrażenie taniego porno. Czytałam recenzje, że w oryginalnym języku lepsza. No być może, ale jeśli nawet po angielsku akcja ma wyglądać "O ku*wa, dał mi klapsa, mrr mrr ale fajnie, a teraz wsadza mi jakieś kulki. Hm hm jakie to przyjemne, oh jakie ciepłe, oh on je lizał, oh zaraz dojdzie" to, aż wstyd by mi było czytać tą książkę w samotności, więc nie rozumiem ludzi, którzy czytając to afiszują się z tym i machają nią w komunikacji miejskiej innym przed oczami. To tak jakbyśmy puścili w tramwaju czy tam...

myślnik | 2013-03-22
Przeczytana: wrzesień 2012

W skrócie to wygląda tak:On-władczy,opanowany,pewny siebie z bardzo poharataną przeszłością czego konsekwencje widać na każdym kroku.Ona-ot zwyczajna dziewczyna,trochę niezdarna,doświadczenie u niej leży i kwiczy,nie brak jej jednak świeżości.Może ta zwyczajność,proste sarnie spojrzenie i namiętność buzująca pod skorupa niewinności przyciąga tak Szarego. Grey to zdobywca. Grey to odkrywca i fascynat nieznanych dziewiczych terenów,tylko jeszcze tego nie wie. Porywczość,ból naprzeciw łagodności,pocieszeniu i poczuciu bezpieczeństwa.Myślicie,że tak nie można?Och mylicie się,bardzo się mylicie.Ukryty romantyzm wylewa się każdą szczelinką jaką jest w stanie się przedostać. Jeśli bulwersuje Was szczery przekaz erotyczny?Nie sięgajcie po nią!Kochacie lukrowane opowiastki?To nie książka dla Was!Boicie się tego co zakazane?Obawiacie się potępieńczych spojrzeń?Nawet na nią nie patrzcie!"50 twarzy Greya"to nie nachalne erotyczne czytadło.Erotyka to drugi plan i sposób na przyciągniecie jak...

TheLostSymbol | 2013-09-09
Przeczytana: 02 września 2013

Tę książkę zaczęłam czytać, gdyż poleciła mi ją koleżanka. Chciałam przekonać się na własnej skórze czym ona się tak zafascynowała. W bibliotece okazało się, że jest wielu chętnych czytelników, a książka tylko jedna. Zapisałam się na listę oczekujących, co jeszcze bardziej mnie zaintrygowało. W czasie oczekiwania przeczytałam opis książki i kilka recenzji. To wzbudziło we mnie ambiwalentne uczucia, z jednej strony powieść erotyczna – nie mój gatunek, a z drugiej fan fiction, książka nawiązująca jakoś do „Zmierzchu” – sagi, której byłam fanką.

Już po przeczytaniu kilku rozdziałów wiedziałam, że dalsze strony będą dla mnie męczarnią. Nie myliłam się. „O święty Barnabo!”- Jakie to było denne. Grey jest dewiantem, a Ana… szkoda słów. Książka to same sceny erotyczne przerywane rozmowami o przygryzaniu wargi albo przewracaniu oczami. Dobrnęłam do końca książki z nadzieją, że dowiem się czegoś o przeszłości Greya, dlaczego taki jest, ale się rozczarowałam. Dowiedziałam się tylko, że...

Aeona | 2014-11-24
Przeczytana: 01 kwietnia 2013

Najwartościowsza w tej książce jest w moim przypadku dedykacja od przyjaciela od którego ową książkę otrzymałam wraz z dwoma nastepnymi tomami.
Po przeczytsaniu nasunęła mi się myśl,że może powinnam jednak zacząć sama pisać,skoro wystarczy popełnić taką książkę jak ta?
Nie bardzo potrafię zrozumieć fenomenu popularności tej książki,przypomina mi ona jedną z wielu książek z serii erotycznych,które zalały rynek księgarski w latach dziewięćdziesiatych,obok wszelakiej maści horrorów i thilerów.
Cóż,mój przyjaciel był rozczarowany,że tak bardzo skrytykowałam "50 twarzy..",ale cóż robić,wraz z wiekiem wymagam czegoś więcej od czytanych lektur,chociaż rozrywki,najtańszej,ale jednak ,a nie irytacji i chęci rzucania tomami po ścianach;)
Pozdrawiam!

Alicja | 2014-10-27
Na półkach: Przeczytane, Nie polecam

Książkę zaopiniuję dość krótko. Jest o tym, jakie akcesoria można kupić w sex-shopie oraz , że ewentualnie zamienniki można nabyć w sklepie rolniczym. Nie pociągają mnie nieporadne opisy niewybrednych scen erotycznych. Czułam zażenowanie. Po pierwsze jeśli erotyka w sztuce to dla mnie tylko w fotografii, malarstwie, ewentualnie w wierszu. Proza erotykę spłaszcza, deformuje, czyniąc ją śmiesznym, zniekształconym, dziwacznym karłem. Dodatkowo forma i styl Pani Autorki pozostawiają wiele do życzenia.
W tle historia głównego bohatera, która może nieco intrygować. Jednak jak dla mnie nie na tyle, żeby sięgnąć po kolejne części i poznać ją całą.

Malwina | 2012-11-26
Przeczytana: 29 listopada 2012

Byłam podekscytowana sięgając po tę pozycję. Książka wzbudza wiele kontrowersji i byłam ciekawa, jakie wrażenie wywrze na mnie. Historia wydaje się na pozór zwykła, jednak im więcej kartek przewracałam, tym robiłam większe oczy ze zdziwienia. Najbardziej zafascynowały mnie opisy relacji pomiędzy Aną a Christianem, to napięcie między nimi, nie sceny seksu. Autorka bardzo dobrze buduje słowami to napięcie, niemal każdy ich ruch i myśli są namacalne. Christian jest... Zboczony? Perwersyjny? Może to lubi, a może... No właśnie. Może ma to związek z jego przeszłością.
Książkę czytało mi się bardzo szybko i lekko. Na pewno sięgnę po kolejne tomy.

Ann | 2014-01-07

Straszne grafomaństwo niewyżytej 40letniej mamuśki. Dałam się ponieść fali jaką wywołała ta książka, trzeba przyznać, że marketing też miała niezły i przeczytałam pierwszą część tej książki.
Ale albo jestem tak zdeprawowana i zepsuta, albo ta książka to zwyczajnie tani erotyk, bo nawet nie romansidło. Całą książkę czekałam na te szokujące erotyczne sceny, niestety nie doczekałam się. Do tego cała książka jest napisana językiem jak dla niewymagających nastolatek. Kochane Panie, zdecydowanie lepszą lekturą jest Zmierzch i tym podobne wampirze historie o miłości i ideałach.

Dobra, ale nic wyjątkowego. Dużo szumu o nic. Jak dla mnie nie jest ani kontrowersyjna, nie jest dziełem literackim i specjalnie nie wyróżnia się z tego gatunku.

lapsus | 2016-01-01

A może masz ochotę na klapsa?

"Jak chłop baby nie bije, to jej wątroba gnije" mądrość ludowa

Kilka lat temu furorę robił bestseller E.L. James. Odżegnywany od czci i wiary, święcił swe tryumfy na listach najlepiej sprzedawanych książek. Mówili, że grafomania, że pornografia, że paranoja. Ale czy „Grey” doczekał się porządnej, socjoanalizy, gdzie wytłumaczono by jego sukces. Do tematu podchodzono z ostrożnością, by nie tykać kulturowego tabu, jakim jest przemoc wobec kobiet.

Kiedy już kobiecie wszystko wolno, kiedy staje się wyzwolona a nawet uświadamia sobie swą siłę jako obiekt pożądania, kiedy to kobieta decyduje z kim, jak i gdzie, kiedy partner jest, w zgodzie z biologią, jedynie dopełnieniem aktu miłosnego, kiedy kulturowo dochodzimy, powiem więcej – szczytujemy ku kulturowemu apogeum, nadchodzi on – nagi w swej szarości Grey, który pyta niewinnie: mógłbym złoić ci skórę?

Oto ona, Anastasia Steel , trochę pogubiona, trochę nieśmiała, niewinna, spotyka siłę i pewność....

Ekranizacje

Miłośnicy kotów lubią fantastykę, a właściciele psów kochają romanse

Mityczny (czy aż tak bardzo?) spór między miłośnikami kotów a fanami psów trwa od zarania dziejów. Do obu grup przyrosły rozmaite stereotypy. Niedawno zweryfikowano je w badaniu. Przy okazji zbadano też preferencje czytelnicze obu grup. Co się okazało?

Jak wydać swoją książkę?

Piszesz książkę i chcesz ją wydać? A może jest już dawno napisana i czeka w szufladzie na dobry moment? Jeśli tak, nie zwlekaj! Wydaj swoją książkę już dziś. Przeczytaj podpowiedzi, jak to zrobić.