Fort Pillow 1864

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
historia
Aaron

W kwietniu 1864 roku, prawie w rocznicę oficjalnego wybuchu wojny domowej w Stanach Zjednoczonych, dywizja kawalerii z korpusu generała majora Nathana Bedforda Forresta szturmowała federalny Fort Pillow. Umocnień bronił kombinowany garnizon złożony z czarnoskórych artylerzystów oraz unionistycznych kawalerzystów z Tennessee. Fort Pillow nie był wielką bitwą w stylu Gettysburga czy Vicksburga.

Samo starcie trwało stosunkowo krótko najwyżej kilkanaście minut. O wiele bardziej istotne są wydarzenia, do których doszło po upadku fortu. Rzeź czarnoskórych oddziałów odbiła się głośnym echem w pogrążonych w wojnie domowej Stanach Zjednoczonych. W jej wyniku doszło do brutalizacji konfliktu, coraz częstszych wypadków nierespektowania prawa wojennego. Masakra dała rządowi federalnemu do ręki groźną broń propagandową w walce z rebeliantami. Zwrócono uwagę opinii publicznej na liczną, acz lekceważoną mniejszość Afroamerykanów.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=fut&bid=5815&page=0

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/nokl/big/5815.jpg

Jacek | 2017-06-22
Na półkach: Przeczytane, Historia, Mam
Przeczytana: 20 czerwca 2017

Książka została wydana w 2012 r. W tym czasie autor był już doktorantem na UW. Przyznam, że nie szukałem zbyt dociekliwie, czy ów doktorat obronił, ale myślę, że tak. Moja wiara opiera się na treści leżącej przede mną książki.
Staniszewski już jako student interesował się historią wojskowości, a magisterium poświęcił ciekawej postaci konfederackiego dowódcy kawalerii, N.B. Forrestowi. Wnikliwi znawcy kina pamiętają, że na cześć tegoż generała imię otrzymał niejaki Gump. Forrest Gump. Ale wróćmy do naszej pracy.
Monografia "Fort Pillow 1864" rzeczywiście poświęca sporo miejsca Forrestowi, ale na szczęście generał nie zdominował treści książki. A dotyczy ona mało znaczącego epizodu wojny secesyjnej, zdobycia niewielkiego i nie mającego większego znaczenia fortu wojsk Unii. I zapewne nie byłoby o czym pisać, gdyby nie masakra żołnierzy fortu przez zwycięskich konfederatów. Dodatkowo tragedię wzmacnia fakt, że większość zabitych, to czarnoskórzy żołnierze, a we wcześniejszych...

Rebelson1990 | 2017-07-01
lazy_turtle | 2016-01-23