Zgłosuj na książki roku 2017

7 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-88080-96-2
sztuka
Abdita

Oto synteza dziejów sztuki polskiej przełomu XIX i XX wieku - epoki zwanej w naszym kraju "Młodą Polską", we Francji określanej mianem "La Belle Époque". Autorka w sposób niezwykle barwny, pełen literackich odniesień i anegdot z życia cyganerii przywołuje ducha tamtych czasów: epoki artystów w pelerynach, kawiarń literackich i kabaretów. Są tu najwięksi, najbardziej uznani, jak Wyspiański,...

Autorka w sposób niezwykle barwny, pełen literackich odniesień i anegdot z życia cyganerii przywołuje ducha tamtych czasów: epoki artystów w pelerynach, kawiarń literackich i kabaretów. Są tu najwięksi, najbardziej uznani, jak Wyspiański, Malczewski, Mehoffer, Pankiewicz, Wyczółkowski, Boznańska, Dunikowski, ale są też ci mniej znani, twórcy młodopolskiej sztuki użytkowej: ubiorów, mebli, ceramiki, kilimów, biżuterii... Ponad 600 barwnych ilustracji przedstawia najwspa-nialsze dzieła malarstwa, rzeźby i grafiki Młodej Polski pochodzące ze zbiorów muzealnych w kraju i za granicą oraz z kolekcji prywatnych. Książka prezentuje osią-gnięcia młodopolskiej architektury - nie tylko talent, ale i fantazję jej twórców. Wędrujemy najbardziej znanymi zaułkami młodopolskiego Krakowa, Lwowa, Warszawy, Łodzi, Poznania i Zakopanego, ale też docieramy do zakątków Bochni czy Suchej Beskidzkiej. Możemy także podziwiać przypomniane tu secesyjne umiłowanie pięknego bibelotu i dbałość o piękno przedmiotu codziennego użytku - domenę rzemiosła artystycznego podniesionego do rangi sztuki. Książka zaprasza do głębszego poznania tego okresu w naszej sztuce, kiedy była ona najbardziej europejska - otwarta na nowe prądy i inspiracje - a zarazem na wskroś polska.

źródło opisu: www.kluszczyński.com.pl

źródło okładki: www.kluszczyński.com.pl

Steppenwolf | 2013-04-07
Przeczytana: listopad 2010

Niezbędna pozycja zarówno dla chcących się zapoznać z Młodą Polską, jak i dla tych, którzy tak jak ja; historyk sztuki, wiedzę na temat epoki już posiadają. Książka podzielona jest tematycznie; po krótkim scharakteryzowaniu ducha fin de siecle'u w Polsce, prezentuje kolejno: architekturę, malarstwo, grafikę, rzeźbę, oraz rzemiosło, autorka przybliża postacie wybranych artystów, oraz ich dorobku. Każdy z rozdziałów posiada przebogaty i doskonale zrealizowany typograficznie materiał ilustracyjny, będący jednym z największych atutów książki. Dla mnie ta niezwykle wartościowa publikacja stanowi niejako rodzaj prywatnego muzeum. Z przyjemnością sięgnąłem po nią po powrocie z wystawy Zawsze Młoda! Sztuka Polska około 1900, w kamienicy Szołayskich w Krakowie, by smakować oglądane wcześniej, wspaniałe dzieła. Gorąco polecam, pomimo wysokiej, przekraczającej 100 zł ceny.

BlackTageri | 2016-05-31
Krystian | 2014-05-07