Stawka większa niż życie. Serial wszech czasów

Okładka książki Stawka większa niż życie. Serial wszech czasów Bogdan Bernacki
Okładka książki Stawka większa niż życie. Serial wszech czasów
Bogdan Bernacki Wydawnictwo: Adamantan film, kino, telewizja
film, kino, telewizja
Adamantan
2003-01-01
2003-01-01
kapitan hans kloss stawka serial

Okładka książki Stawka większa niż życie. Dossier Bogdan Bernacki, Jarosław Grzechowiak, Tomasz Musiał, Ireneusz Siwek, Wawrzyniec Smoleń, Paweł Szczutowski, Jacek Szura, Joanna Szyborska-Kaszycka, Grzegorz Wdowiak, Piotr Żmudzki
Stawka większa... Bogdan Bernacki, Ja...

Książka przypomina mi sprawnie napisaną pracę magisterską, podbudowaną "bazą naukową" : dużo cytowania krytyków, dziennikarzy (zarówno z lat 60-tych jak i współczesnych),analizowania przez nich (i przez autora) "Stawki..." pod względem realizacji, reżyserii, zgodności z historią - ale wszystko ogólnikowo i takie "na sucho", bez wzbudzenia ciekawości w czytelniku.
O ile podanie tytułu, obsady, realizatorów każdego odcinka ma sens - to po co autor dokładnie je streszczał? Znający serial będą to omijać (bo wiedzą o czym są odcinki),a ci którzy nie znają - po przeczytaniu streszczenia (ze spoilerami) będą mieli zepsutą przyjemność przy ewentualnym oglądaniu. Według mnie jest to kilkadziesiąt zbędnych stron książki, w których miejsce możnaby umieścić np. wywiady z aktorami biorącymi udział w konkretnym odcinku, ich wspomnienia z planu, przygotowanie do roli, własne opinie o serii, itd.
W dalszej części książki za dużo jest również wyliczanek zdradzających treści odcinków i ich kluczowe kwestie - zgaduję, że w większości sięgają po tę książkę osoby, które obejrzały przygody Klossa, więc mnie osobiście te sprawy nużyły i w żaden sposób nie poszerzyły wiedzy o serialu.
Niestety, oczekiwałam po tej książce czegoś na wzór "making of", a nie magisterki. Zabrakło mi tu ciekawostek i anegdot z planu, wywiadów z twórcami, aktorami, ekipą, która kręciła serial. Więcej o "Stawce..." dowiedziałam się z autobiografii Stanisława Mikulskiego (przy okazji - polecam) niż z książki, która zajęła się wyłącznie tym serialem.
Szkoda, szkoda.

O ile...

Kompendium wiedzy o serialu, wydane w twardej, kolorowej oprawie, przeznaczone dla miłośników i nie tylko. Jednak pomimo swojej objętości autor raczej skupia się tu na streszczeniach odcinków, ciekawostkach z planu i poza nim, oraz wyliczankach "kto ile razy i gdzie wystąpił" a także na przytoczeniu zauważonych błędów i wpadek serialowych. Jest też obszerna biografia Stanisława Mikulskiego oraz innych aktorów, opisy wydań komiksowych oraz przytoczenie współczesnych skeczów z Klossem (jak dla mnie, to ostatnie to taka "zapchajdziura"). Natomiast mało jest stosunkowo opisów tła historycznego oraz fotografii.
W każdym razie - jeśli jest się fanem lub chce się zabłysnąć w towarzystwie lub teleturnieju - jest to pozycja obowiązkowa.

Genialny przewodnik po serialu o przygodach polskiego Bonda, idealny zarówno dla fanów, jak i osób, które dopiero zaczynają poznawać pasjonujący świat agenta J23. Kilka ton ciekawostek, zebrane analizy filmoznawcze "Stawki...", biografie twórców, opisy odcinków, komiksów, książek czy produkcji klossopodobnych (Stirlitz, ale nie tylko) i - co najlepsze - płyta z niewydaną do tej pory muzyką Jerzego Matuszkiewicz a i piosenkami typu "Pieśń o bohaterze" Dzieci Kapitana Klossa.

• Film
  • Chcę kupić
  • Film, Komiks i okolice wszelakie

Dodaj cytat z książki Stawka większa niż życie. Serial wszech czasów