83-06-02883-X
MacG

Biografia trzeciego z tak zwanych "pięciu dobrych cesarzy", Publiusza Eliusza Hadriana.

źródło opisu: opis autorski

W moim odczuciu biografia niniejsza zasługuje na wysoką ocenę. Autor przedstawił życie i działalność Hadriana na przeszło czterystu stronach, co już gwarantuje pewien poziom szczegółowości. Ponadto wykorzystał dużą ilość źródeł (historiografia, numizmatyka, epigrafika, archeologia), co pozwala stworzyć w miarę pełen obraz rządów Hadriana. Przypisy i wykorzystana literatura przedmiotu są obszerne, pojawiają się odniesienia do dyskusji naukowej na dane tematy. A. R. Birley poprzedził opis panowania Hadriana kilkoma rozdziałami ukazującymi sytuację Rzymu w okresie flawijskim oraz pod rządami pierwszych Antoninów. To bardzo potrzebne wprowadzenie, bowiem nie sposób zrozumieć sytuacji polityczno-społecznej Cesarstwa w II stuleciu bez zwrócenia uwagi na przemiany, jakie do jej wykształcenia doprowadziły w I wieku. Autor porusza wszystkie aspekty rządów Hadriana: liczne podróże, „działalność filhelleńską”, budowę słynnych fortyfikacji w Brytanii, wojnę z Żydami, sprawę Antinousa,...

Julthus | 2018-02-10
Liszaj | 2017-09-12