Sen o wolności

Wydawnictwo: Świat Książki
Marynia

,,... opowieść chłopca, którego pierwszego września 1939 roku obudziła o piatej rano matka, oznajmiając, że wybuchła wojna. W pewnym wyższym sensie epoka, która się wtedy zaczęła, nie sokńczyłą się ani z samobójstwem Hitlera, ani ze śmiercią Stalina, lecz raczej z odejściem z tego świata Jana Pawła II, który otworzył drzwi do trzeciego tysiąclecia. Prawdę mówiąc, osobiście tylko przy nim czułem się wolny, podobnie jak te nizliczone miliony ludzi, z którymi sję spotykał, ponieważ gwarantował jako niepodejrzany świadek tych czasów, że Bóg istnieje i że stworzył nas istotami nie tylko rozumnymi, ale i wolnymi. My tej wilności używamy albo dobrze, albo źle."
fragment książki

źródło opisu: www.swiatksiazki.pl

źródło okładki: www.swiatksiazki.pl

Pyniu85 | 2015-09-13
Przeczytana: 13 września 2015

Zbiór, wspomnień autora z różnych etapów jego życia od II wojny światowej po spotkania z Św. Janem Pawłem II. Dosyć krótka biografia, moim zdaniem tytuł trochę na wyrost.

rokita49 Boruta | 2014-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2014

Długie życie,niezwykle ciekawe,prawie w telegraficznym skrócie ze snem o wolności w tle.Z wielu niezwykle interesujących spraw poruszanych w książce,chciałbym się krótko zatrzymać nad kilkoma.Sprawa wewnętrznej emigracji,która zmusza do przemyślenia własnej postawy.Czy można ją tak nazwać?Olbrzymi temat!W innym wątku autor opisuje przygotowanie gruntu do spotkania pojednania Kohla i Mazowieckiego w Krzyżowej.Byłem w Krzyżowej kolejny raz w maju tego roku.Przepiękne miejsce.W parku zamkowym przepływająca Piławka i jej malownicze starorzecza.W oddali ulubione Góry Sowie.Zachęcam wszystkich do odwiedzin Krzyżowej,odległej około 10 km od Dzierżoniowa.Bardzo ciekawe jest wspomnienie autora dotyczące redagowania "Tryptyku Rzymskiego" na prośbę papieża.Chyba piękniej walczyliśmy o wolność niż potrafimy teraz w pełni z niej korzystać.

Wojciech Gołębiewski | 2014-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2014

Czuję się fatalnie, bo SKWARNICKIEGO-„SPODKA” czytywałem przez ponad 60 lat i bardzo go ceniłem i cenię. W dodatku „de mortuis aut bene aut nihil” /o zmarłych należy albo dobrze, albo wcale nie mówić/, a Spodkowi w zeszłym roku się zmarło. Z drugiej strony niedokładności i przekłamań jest tyle, że milczeć po prostu nie mogę. Osobną, lecz zasadniczą kwestią, jest mój odmienny pogląd na II RP, zwaną przez Skwarnickiego NAJJAŚNIEJSZĄ RZECZYPOSPOLITĄ i od tego właśnie zacznę.
Skwarnicki, syn oficera kontrwywiadu, piłsudczyka, wychowany został w atmosferze „bogoojczyżnianej”:
„Religia.. ..ściśle łączyła się z patriotyzmem i walką o niepodległość.. ..Zawsze miałem w uszach słowa ojca, że Bóg sprzyja tylko dzielnym batalionom..”
Tylko, że gdy dwa CHRZEŚCIJAŃSKIE dzielne bataliony stają naprzeciw siebie, to biedny Bóg ma dylemat, któremu sprzyjać. Chrześcijaństwo, a ...

Retra | 2014-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2014

Cenne wspomnienia autora książki, który przeżył - jak sam pisze - "cztery klęski narodowe: Wrzesień 1939, Powstanie Warszawskie, wkroczenie Armii Czerwonej oraz stan wojenny. Jak na siedemdziesiąt osiem lat to sporo (...) ". Epizody tamtych wydarzeń daje nam poznać również dzięki relacjom (oraz listom) znajomych i rodziny, natomiast nastroje (odczucia) dopełniają wiersze autora oraz innych znanych poetów.
Dodatkową wartością książki są osobiste wspomnienia ze spotkań z Janem Pawłem II.

szelkiwpaski | 2013-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2013

Historia jaką przedstawił autor jest niesamowita, czytając tę książkę czułam jakby opowiadał mi to dziadek. Każda osoba powinna przeczytać nie tylko po to aby dowiedzieć się o zdarzeniach o których nie mówili w szkole ale po to by wystrzegać się zła i pamiętali o tym co inni poświęcili byśmy mogli żyć w tym kraju.

Marynia | 2012-09-20
Przeczytana: 19 września 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

prawdę mówiąc to jest tu wszystko i nic... szczerze mówiąc spodziewałam się czegoś innego... jedyny wątek który jest w miarę interesujący i przewija się przez całą książką to poszukiwanie prawdziwej wolności w tych trudnych dla człowieka czasach...