Biała skrzynka

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Poezji Współczesnej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
978-83-62717-42-2
poezja
Fox Mulder

źródło okładki: WBPiCAK

Bosy_Antek | 2013-04-02

"Maciek, idź do domu. Jesteś pijany" - takie słowa, internetowy szlagwort, urodziły mi się w głowie po skończonej lekturze tomiku Macieja Woźniaka pt. "Biała skrzynka."

Dziwna to książka - okładka jest boleśnie jednoznaczna, widzimy sześcian styropianu spoczywający na konarze złamanego drzewa, w głębi rozlewisko. Jezioro? Rzeka? Nie ma to jak pójść po linii najmniejszego oporu – kieruję te słowa do autora okładki i "koncepcji graficznej", w tym przypadku raczej antykoncepcji.

Sam tytuł daje przecież spore możliwości interpretacyjne. Czym jest czarna skrzynka, wszyscy wiemy. Dopóki samolot nie zetknie się z ziemią w sposób wielce niepożądany, czarna skrzynka bezpiecznie mruczy w czeluściach maszyny. Przydaje się najbardziej, gdy trzeba zrekonstruować przeszłość, w której coś poszło nie tak. A biała skrzynka? Zawieszę to pytanie w próżni. Proszę samemu pomyśleć i dotrzeć do ciekawych wniosków.

Samo wnętrze "Białej skrzynki" wypełniają przedziwne elementy. Z jednej strony...

Stepan_Astachow | 2012-09-06

Słaba książka. Od Woźniaka z pewnością wolę Dehnela, a już na pewno Kobierskiego. Problem polega na tym, że wiersze zawarte w tomiku nadmiernie przyspieszają w momentach, w których powinny zwolnić.
A wszystko dla dobra rytmu, który zamiast organizować tekst, zaciemnia go. Tu nie ma klasycznej jasności przekazu, jest za to żonglerka wyolbrzymiona do potęgi. Nieznośne inwersje. Generalnie, nawet jeśli poeta ten zaczyna od mocnego uderzenia, to bardzo szybko traci moc. A szkoda, bo pośród wierszy przeładowanych metaforami, można znaleźć kilka perełek - gdzie, o dziwo, Woźniak nie sili się na oryginalność, a uderza w sposób jasny, czytelny. Zaskakuje i porusza. Mam tu na myśli takie utwory jak: "Paulo Maldini odchodzi z AC Milan", "Larkin słucha Grechuty", "Robert" "Rad", "Uśpionemu kotu", "Radio M", czy "Róża w podróży". A tak, to po przeczytaniu reszty wierszy, pozostaje w czytelniku smutna obojętność. Jeden wniosek po lekturze: Woźniak lubi wędkować.

Bebe | 2016-04-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Poezja