Helena Rubinstein i Elizabeth Arden-Barwy wojenne

Okładka książki Helena Rubinstein i Elizabeth Arden-Barwy wojenne Lindy Woodhead
Okładka książki Helena Rubinstein i Elizabeth Arden-Barwy wojenne
83-7391-349-1
Renata Gorczyńska

kawał skrupulatnej roboty.

kawał skrupulatnej roboty.

Zarówno Helena Rubinstein jak i Elizabeth Arden reprezentują typ kobiety ze stali - tytanice pracy, skrupulatne. Ich pomysł na biznes wymagał w owych czasach wielkiej determinacji i pokonywania społecznego tabu, a także przetrzymania trudnych dla handlu towarami luksusowymi okresów wojennych.

Te dwie kobiety-ikony były do siebie bardzo podobne, choć ich rywalizacja była jawna - działały na tym samym polu, w tych samych czasach, na tak kapryśnym rynku jakim jest produkcja i sprzedaż kosmetyków, w dodatku idąc łeb w łeb w kwestii innowacji i nowych rozwiązań marketingowych i kto wie, czy właśnie świadomość istnienia tak potężnej konkurentki nie stymulowała każdej z nich do dodatkowego wysiłku. Zaryzykowałabymm stwierdzenie, że gdyby nie swoje lustrzane odbicie, jakim była dla Rubinstein Arden i vice versa, żadna z nich nie zaszłaby tak daleko.

Ta podwójna, paralelna biografia jest bardzo szczegółowa i przepełniona ciekawostkami z życia każdej z dam. Myślę, że każdego zainteresuje, jak się w ówczesnych czasach tworzyło legendę o sobie samym, żeby stworzyć imperium, które przetrwa wiek. A jeżeli nie zainteresuje kogoś aspekt handlowy, to na pewno z lubością poczyta o ikonach bohemy wieku XX, o których to anegdotki są ładnie wplecione w tę opowieść. Widać, świat był mały nawet wtedy, gdy tworzyły SIĘ (!) gwiazdy.

Nie jest to typowa biografia, ale ciekawie prowadzona opowieść o dwóch kobietach, które zbudowały swoje kosmetyczne potęgi w czasach, gdy jeszcze szminka była raczej kojarzona z paniami lekkich obyczajów, niż damami na salonach.

"Barwy wojenne" to książka, z której dowiadujemy się jak "dzielnie" walczyły panie między sobą, o ugruntowane pozycje w przemyśle kosmetycznym, o swój wizerunek oraz o utrzymanie biznesu w niełatwych czasach. O tym, jak zmieniły bezpowrotnie życie kobiet kształtując ich gusty, potrzeby i zaszczepiając dbałość o siebie. Ale również o tym, jak rodził się marketing, jak wywoływać w kliencie potrzeby zanim sam sobie je uświadomi.
Dwie bardzo ambitne kobiety, o mocnych charakterach zaczynające od zera stworzyły imperia kosmetyczne w tym samym czasie, a do tego równie mocno się nienawidziły, co bogaciły.

Oprócz dobrze nakreślonych sylwetek bohaterek i ich najbliższego otoczenia poznajemy również wielki świat najsłynniejszych miast Europy, gdzie założyły swoje pierwsze salony urody i Nowego Jorku - miejsca docelowego ich działalności.
Wbrew podejrzeniom nie jest to jedynie książka o stylizacji i dochodzeniu do sławy i wielkich pieniędzy, ale również kawałek historii czasów w jakich przyszło im żyć. To ruch sufrażystek, czasy wojenne oraz lata, w których debiutowali sławni malarze.

Podoba mi się szczególnie to wyważone wpisanie w epokę, a nie samo skupienie się na osobie Arden i Rubinstein. Treść - na szczęście - nie jest podzielona na dwie odrębne części, a stanowi całość z płynnymi przejściami od jednej do drugiej kreatorki. Dla mnie było to nie tylko zetknięcie się z silnymi kobiecymi osobowościami, ale rzutu na ciekawe czasy oraz poznanie, z innej perspektywy, okresu gdy na świecie szalała wojna. Ponieważ jest to jednocześnie biografia Arden i Rubinstein oraz powieść historyczna o czasach w jakich żyły i o miejscach po jakich się przemieszczały, do tego napisana w sposób ciekawy, wciągający w wir zdarzeń.

• Biografie
  • Biblioteka publiczna
  • Wojna. Historia. Pamiętnik. Biografia.
  • Poukładane
  • Auto- i biografie