Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Mały Bizon, Fiedler, Indianie
przygodowa
takisobiejac

Jedna z najbardziej znanych książek autorstwa Arkadego Fiedlera.
Klasyka polskiej literatury indianistycznej.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: wlasne

Roman Dłużniewski | 2016-12-29

Arkady Fiedler znów o Indianach. Tym razem o tych z Ameryki Północnej. Mały Bizon i jego brat Mocny Głos. Dobrze się czytało w młodzieńczym wieku, ale dziś bym po nią nie sięgnął.

Nitager | 2016-03-18

Potrafię cytować z pamięci całe fragmenty - czyż trzeba lepszej rekomendacji? Książka szczególna pod wieloma względami. Przede wszystkim, autentyczna. Wszystkie opisane w niej wydarzenia miały miejsce naprawdę, a wszystkie opisane w niej postaci to ludzie z krwi i kości. Jest to książka, co ciekawe, pisana po raz drugi. Pierwowzór nosił tytuł "Dziecko Bizona" i zawierał autentyczne, choć mocno ocenzurowane wspomnienia Indianina z plemienia Czarnych Stóp. Arkady Fiedler spotkał się swego czasu z bliskimi krewnymi nieżyjącego już wtedy autora, wysłuchał ich wersji wydarzeń, znacznie bliższej prawdy i napisał ją od nowa, wzbogacając o zakazane przez Amerykanów fragmenty i uzupełniając relacjami jego krewniaków. Powstała w ten sposób opowieść absolutnie wyjątkowa. Przepiękna i nastrojowa historia, zarówno o codziennym życiu na prerii, jak i o dramatycznych wydarzeniach, które bezpowrotnie zakończyły epokę Indian i rozpoczęły epokę białego człowieka.

Arashi | 2014-09-09
Przeczytana: 09 września 2014

Wiele osób traktuje tę książkę tylko jako ciekawą powieść przygodową (którą niewątpliwie też jest), zapominając, że jest ona oparta na faktach.

W USA i Kanadzie to powinna być lektura obowiązkowa. Nie wiem czemu Amerykanie są dumni ze swojego państwa. Mając taką historię powinni się jej tylko wstydzić.

Taboretto | 2014-10-21
Przeczytana: 24 lipca 2009

Z jednej strony ciekawy western, z drugiej bezlitośnie pokazuje rzeczywistość jaka była w rezerwatach i jaki los czekał wszystkich Indian którzy się nie zasymilowali. Dosyć odważny tytuł, który wybija się ponad przeciętne opowieści rodem z Dzikiego Zachodu.

Mateusz | 2015-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2015

Autor niewątpliwie przedstawia Białego Człowieka w negatywnym świetle (mimo nielicznych wyjątków). Dużo wydarzeń jest w niej wyolbrzymione - najbardziej akcja z ostatniego rozdziału, w którym brat głównego bohatera wciela się w "Rambo".

Bolo | 2011-09-03
Przeczytana: 2003 rok

Świetna książka o Indianach. Wszystkim lubiącym te klimaty serdecznie polecam.

albioszka | 2016-01-26

Znalazłem książkę w piwnicy, starą i zakurzoną. Coś mnie podkusiło, by ją przeczytać. Autor książki pięknie ukazuję prawdę obiektywną o tym jak chciwi europejczycy zagarnęli sobie ich ziemie. Amerykanie stworzyli także sobie sądy i prawo, by usprawiedliwić swoje działania. Arkady Hedler także demaskuję sztuczki szamana i traktuję je z dystansem. Najbardziej mnie zaciekawił obfity połów ryb Indian, podobny do tego z Pisma Świętego. Tu jednak nie był cud, a jakaś tajemnicza wiedza, zaczerpnięta z obserwacji natury. Gorąco polecam tę książkę.

Pao1ito | 2014-04-07

Historia Indian oczyma Indianina. Od szczęśliwego dzieciństwa gdy bizonów było dużo, a białych mało aż do zamknięcia w rezerwacie. Dla małych i dużych ku rozwadze. Atutem jest duża ilość zdjęć z tamtych czasów.

| 2016-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2016

Ta książka detronizuje moją ulubioną do tej pory książkę Fiedlera, Zdobywamy Amazonkę. Mały Bizon od dziś jest numerem 1.

artemida | 2012-12-27
Przeczytana: 18 grudnia 2012

Książka z pozoru nudna i opowiadająca o niczym przemienia się w piękną historię.