Mały Bizon

1954-01-12
1954-01-12
Mały Bizon Fiedler Indianie

Okładka książki Gwiazda Południa André Laurie, Juliusz Verne
Gwiazda Południa André Laurie, Juliu...
Okładka książki Fridtjof, co z ciebie wyrośnie? Opowieść o Nansenie Alina Centkiewicz, Czesław Centkiewicz
Fridtjof, co z... Alina Centkiewicz, ...
Okładka książki Człowiek, o którego upomniało się morze Alina Centkiewicz, Czesław Centkiewicz
Człowiek, o kt... Alina Centkiewicz, ...

Książka raczej dla młodszego grona odbiorców. Dobra, nic ponadto. Dla miłośników tematu dobre uzupełnienie księgozbioru.

Urocza, piękna, smutna i prawdziwa do bólu opowieść Polaka o Indianach. Trzeba przyznać, że poza paroma, moim zdaniem, niepotrzebnymi wtrętami, książka znakomicie oddaje ducha czasów i pozwala poczuć co czuli Indianie grabieni przez białego człowieka. Jak życie się zmieniło w tak krótkim i brutalnym czasie. Dla mnie znakomite przedstawienie życia i rozterek oraz przemyśleń Indian.

Stawiam tę książkę ponad "Dywizjonem 303". Fiedler napisał przepiękną! opowieść o Indianach (aż dziwne że Polak tak potrafił),niestety bardzo smutną, ale jakże realistycznie to wszystko opisał - chyba równie dobrze, a może lepiej(?) niż A. Szklarski w swojej trylogii "Złoto Gór Czarnych"

Może to dziwne, ale było to moje pierwsze spotkanie z tym autorem. Książka o Indianach? Biorę! Z każdą stroną wciągałem się coraz bardziej.
Autentyczność jest fascynująca. Codzienne życie Indian i ich dramat opisany jest w sposób niezwykły. Pod koniec nawet łezka mi się w oku zakręciła.

Arkady Fiedler znów o Indianach. Tym razem o tych z Ameryki Północnej. Mały Bizon i jego brat Mocny Głos. Dobrze się czytało w młodzieńczym wieku, ale dziś bym po nią nie sięgnął.

Potrafię cytować z pamięci całe fragmenty - czyż trzeba lepszej rekomendacji? Książka szczególna pod wieloma względami. Przede wszystkim, autentyczna. Wszystkie opisane w niej wydarzenia miały miejsce naprawdę, a wszystkie opisane w niej postaci to ludzie z krwi i kości. Jest to książka, co ciekawe, pisana po raz drugi. Pierwowzór nosił tytuł "Dziecko Bizona" i zawierał autentyczne, choć mocno ocenzurowane wspomnienia Indianina z plemienia Czarnych Stóp. Arkady Fiedler spotkał się swego czasu z bliskimi krewnymi nieżyjącego już wtedy autora, wysłuchał ich wersji wydarzeń, znacznie bliższej prawdy i napisał ją od nowa, wzbogacając o zakazane przez Amerykanów fragmenty i uzupełniając relacjami jego krewniaków. Powstała w ten sposób opowieść absolutnie wyjątkowa. Przepiękna i nastrojowa historia, zarówno o codziennym życiu na prerii, jak i o dramatycznych wydarzeniach, które bezpowrotnie zakończyły epokę Indian i rozpoczęły epokę białego człowieka.

Znalazłem książkę w piwnicy, starą i zakurzoną. Coś mnie podkusiło, by ją przeczytać. Autor książki pięknie ukazuję prawdę obiektywną o tym jak chciwi europejczycy zagarnęli sobie ich ziemie. Amerykanie stworzyli także sobie sądy i prawo, by usprawiedliwić swoje działania. Arkady Hedler także demaskuję sztuczki szamana i traktuję je z dystansem. Najbardziej mnie zaciekawił obfity połów ryb Indian, podobny do tego z Pisma Świętego. Tu jednak nie był cud, a jakaś tajemnicza wiedza, zaczerpnięta z obserwacji natury. Gorąco polecam tę książkę.

Autor niewątpliwie przedstawia Białego Człowieka w negatywnym świetle (mimo nielicznych wyjątków). Dużo wydarzeń jest w niej wyolbrzymione - najbardziej akcja z ostatniego rozdziału, w którym brat głównego bohatera wciela się w "Rambo".

Pierwsza książka którą przeczytałem w podstawówie po której pokochałem Indian

Pierwsza książka którą przeczytałem w podstawówie po której pokochałem Indian

Z jednej strony ciekawy western, z drugiej bezlitośnie pokazuje rzeczywistość jaka była w rezerwatach i jaki los czekał wszystkich Indian którzy się nie zasymilowali. Dosyć odważny tytuł, który wybija się ponad przeciętne opowieści rodem z Dzikiego Zachodu.

• Przygodowe
  • Indianie