Przyrodolecznictwo

Wydawnictwo: M
7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
poradniki

Święta Hildegarda była osobą absolutnie wyjątkową, nie tylko na tle swoich czasów. Można ją zaliczyć do największych geniuszy Średniowiecza

książek: 2067
AnnaSikorska | 2015-02-19

Nie do końca wiem jak tę książkę traktować. Poradnik? Może być poradnik, bo przecież rad znajdziemy tu wiele. Literatura piękna? Może i tym być. Język poradnika jest dość specyficzny. przypomina troszkę porady pisane przez Mikołaja Reja, ale ta francuska mniszka żyła dużo wcześniej niż nasz pisarz, przez co styl porad ociera się o stylistykę znaną z Arystotelesa. Sama autorka jest postacią bardzo interesującą. Powstało na jej temat wiele książek zarówno naukowych, jak i powieści, np. „Rycerz nieistniejący”, gdzie ukazano ja dość kontrowersyjnie. Jedno jest pewne: była to kobieta nietuzinkowa i bardzo inteligentna, skoro w średniowieczu stała się wyrocznią dla wielu biskupów.
W poradniku znajdziemy wiele porad, które obecnie mogą uchodzić za oczywiste, ale zostały napisane w bardzo interesujący sposób i w czasach, kiedy np. kąpiele uznawano za niezdrowe. Francuska mniszka przekonuje do zdrowego trybu życia i daje wskazówki jak taki prowadzić, jak hartować ciało, jak zapewnić sobie...

Iraetharr | 2016-05-12
Przeczytana: 10 maja 2016