Przygody Oliwera Twista

Okładka książki Przygody Oliwera Twista Charles Dickens
Okładka książki Przygody Oliwera Twista
Charles Dickens Wydawnictwo: Czytelnik Ekranizacje: Oliver! (1968) Oliver Twist (2005) klasyka
klasyka
The adventures of Oliver Twist
Czytelnik
1985-01-01
1985-01-01
83-07-00154-3
Agnieszka Glinczanka
Ekranizacje:
Oliver! (1968) Oliver Twist (2005)

Książka należy do najwybitniejszych i najpoczytniejszych z powieści Karola Dickensa. Wychowało się na niej wiele pokoleń czytelników na całym świecie. Pozycja wciąż warta polecenia.
Wielowątkowa i wielopostaciowa narracja urzeka zapewne swoją aktualnością, a klarowny język (czasem pewnie nieco staroświecki) i celne opisy postaci wciągają w tamten powieściowy, londyński świat.
Chwyta za serce trudne położenie głównego bohatera oraz przekorny los. Czytelnik liczy, że wszystko zakończy się happy endem...
Książkę (wstyd się przyznać dorosłemu facetowi) przeczytałem pierwszy raz, ale nie zawiodłem się. Myślę, że "czułe" ludzkie serce zawsze opowiada się po stronie słabszych i dobrych bohaterów. Oliwer Twist potrafi wzruszać...

Uwielbiam Dickensa, przeczytałem już kilka jego powieści, ale muszę uczciwie przyznać, że Oliver udał mu się średnio. Jest to bodaj druga jego powieść, więc apeluję do wszystkich, którym Oliver nie podszedł, aby dali szansę późniejszym powieściom Dickensa. Ja określiłbym Olivera jako "powieść szkic" dla późniejszego kunsztu pisarskiego autora.

Charles Dickens uważany jest za ojca literatury brytyjskiej. Aż sześć z jego powieści znalazło się na liście stu książek, które każdy powinien przeczytać według BBC. Powoli staram się wykreślać tytuły z tej listy. Dickensa znałam do tej pory tylko z Opowieści wigilijnej. Postanowiłam pozostać przy powieściach skierowanych do młodszych czytelników i mój wybór padł na historię słynnego chłopca, Olivera Twista.

Bardzo dobrze wspominam Opowieść wigilijną, do tej pory potrafię przywołać pewne szczegóły fabuły, które utknęły mi w pamięci. Oliver Twist niestety nie zostanie przeze mnie zapamiętany na długo. Uważam, że najmocniejszą stroną tej powieści jest nakreślenie tła społecznego, w którym dzieje się akcja. Dickensowi udało się przenieść mnie w czasie na ulice pełne osób, które w trudnych okolicznościach próbują poradzić sobie w życiu. Ta teleportacja nie pomogła mi jednak w śledzeniu fabuły. Akcja nabiera rumieńców dopiero bliżej rozwiązania. Rozwój wydarzeń przez większość książki raczej mnie męczył niż ekscytował. Brakowało mi tutaj interesującego głównego bohatera. Oliverowi przytrafiają się okrutne rzeczy, ale jest mało sprawczy. Wiele sytuacji opisanych jest z perspektywy innych postaci. Często taki zabieg mi nie przeszkadza. Mam nawet wrażenie, że Dickensowi właśnie o to przedstawienie pewnych grup społecznych chodziło. Jednak w tym przypadku rezultowało to tym, że nie przejęłam się losem niemal żadnego z bohaterów. No, może poza Nancy. Ten wątek wypada najciekawiej. Ta bohaterka jako jedna z nielicznych przechodzi jakąś zmianę i nie jest jednowymiarowa. Jej historia to jednak bardziej światełko w tunelu niż coś wywołującego większe emocje. Dodatkowo, w przedstawieniu postaci brakuje szarości – w większości przypadków są albo do szpiku kości źli albo anielsko dobrzy.

Dickens potrafił opisywać i to w zarysie historycznym tkwi moc tej powieści. Jego styl pomaga w wyobrażeniu sobie wszystkich opisanych sytuacji. Niestety, fabuła Olivera Twista zupełnie mnie nie porwała. Może z innymi jego powieściami będzie lepiej? Zobaczymy.

Wiadomo, Oliver; Twist to klasyka, ale książka jest za długa. Możnaby dużo treści pominąć, gdyż nie ma ona wpływu na ogół historii. Niekiedy trudno uwierzyć, jak kiedyś wyglądały czasy, aczkolwiek warto pamiętać w jaki sposób ewoluował świat.

Ciekawie oddaje tamte czasy w Anglii. Jednakże koniec jak dla mnie iście zagmatwany.

Tym, którzy lubią książki pisane językiem sprzed stu, dwustu lat, jak najbardziej polecam. Dla mnie osobiście nie jest to ani wada, ani zaleta, podobnie czułem się czytając Zbrodnie i karę. Niestety sama historia dużo słabsza niż u Dostojewskiego. Rozczarowało mnie trochę zakończenie, które zostało jak gdyby dopisane, a połowa akcji, które miały miejsce wcześniej mogłaby się w ogóle nie wydarzyć, bo nie miała wpływu na finał.

Nie strawiłam, niestety...

Nie strawiłam, niestety...

Charles Dickens to pisarz niezwykły. Oprócz wielkiej społecznej wrażliwości, która – nie ma kryć – na nas, współczesnych, nie robi już większego wrażenia, jest wspaniałym kronikarzem swojej epoki, uważnym obserwatorem, który potrafi swoje historie opowiadać w sposób barwny i zajmujący. Wszystko to znajdziemy na kartach powieści pt. „Oliver Twist”.
Tytułowym bohaterem jest kilkuletni chłopiec, sierota. Jesteśmy świadkami jego trudnego życia w sierocińcu: głodu, bicia, poniżania, o braku miłości i czyjejkolwiek troski nie wspominając. Uczestniczymy w jego dorastaniu i, całkiem dosłownie, walce o przetrwanie. Gdy wydaje się, że los dziecka się odmienia i wszystko zmierza do szczęśliwego końca, Dickens przypomina nam, że życie to nie bajka, ale nie chcę zdradzać zbyt wiele szczegółów fabuły, bo to książka, którą przeczytać trzeba.
Dickens pokazuje nam dziewiętnastowieczny Londyn: miasto kontrastów, istną dżunglę, w której, jak się wydaje, dla słabych i dobrych nie ma miejsca. Nie pokazuje nam zbyt wiele salonów i prawych ludzi o doskonałych manierach, ale ulice, zaułki, złodziei, oszustów, tępych i bezdusznych urzędników. W tym wszystkim widzimy jednego, drobnego chłopca. Jak to możliwe, że nie uległ tej zwierzęcej niemal sile i nie zginął?
Dickens nie daje prostej odpowiedzi. On tylko pokazuje tę historię. To czytelnik musi zrozumieć, że dobro zwycięża, a okazane serce i miłość dodaje sił, i - wraca.
„Oliver Twist” jest mocno niewspółczesny. To opowieść o świecie, którego nie ma, świecie, w którym śmierć jednego dziecka może przejść całkiem niezauważona, co więcej, nikogo nie obejdzie. Współcześnie dzieci nie są głodzone w sierocińcach, przymuszane do pracy, zmuszane do kradzieży, stawiane przed sądami. Są kochane i mają wszystko. Dzieciom nie dzieje się krzywda.
Jesteście tego pewni?
Powieść Dickensa jest uniwersalna i dziś ma ten sam wydźwięk, tylko my ją odczytujemy inaczej, bo czasy są inne. Dickens dziś mówi do nas: bądźcie czujni, bo może komuś dzieje się krzywda i może jest ktoś, do kogo trzeba wyciągnąć rękę i otworzyć serce.

Tytułowym bohaterem jest...

Mimo, że sama opowieść była mi dość znana, najczęściej z adaptacji filmowych to przesłuchanie tej książki dało mi naprawdę sporo przyjemności

Po pierwsze truizm: Karol Dickens umie budować opowieść; rzekłbym, że to właśnie pisarze XIX wieku w dobie kształtowania się tego, co dziś nazywamy popkulturą, stworzyli techniki narracyjne i wyznaczyli pewien standard (a także odkryli jakie oczekiwania mają czytelników). I to widać w doświadczeniach życiowych Oliviera… jest tym, czego wrażliwe serce człowieka chciałoby usłyszeć.
Po drugie język. To zawsze jest atut względem ekranizacji – słowa, których nie da się po prostu przerobić na obraz… (może to niezamierzona maniera językowa epoka, ale dziś brzmi nieco ironicznie)
Po trzecie Bartłomiej Topa. Czyta poprawnie, ale jednak nie spełnił moich oczekiwań…

• Klasyka
  • 100 książek BBC