Tropiciel szpiegów

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Spycatcher
CIA, MI6, szpieg
Ag2S

Will Cochrane jest najbardziej cenionym nabytkiem w połączonych szeregach CIA i MI6 – i ich najbardziej zabójczą bronią. Od dzieciństwa jedynym światem jaki znał była sekretna kraina kłamstwa i zdrady, gdzie wszyscy grają w grę życia i śmierci. Jak dotąd Cochrane był w tej grze niepokonany. Teraz jego szefowie wyznaczają mu nowy cel – powstrzymanie jednego z najgroźniejszych terrorystów...

Teraz jego szefowie wyznaczają mu nowy cel – powstrzymanie jednego z najgroźniejszych terrorystów świata, generała irańskiego Korpusu Islamskiej Armii Rewolucyjnej. Nieprzewidywalność Cochrane’a czyni go jedynym kandydatem, który może podołać tej misji. Jednak w trakcie szaleńczego pościgu przez stolice Europy i Wschodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych łowca odkrywa, że ścigany też doskonale zna reguły gry, zaś jego zamiary są bardziej przerażające, niż ktokolwiek mógł sobie wyobrazić.

źródło opisu: http://www.zysk.com.pl/

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/

Oficjalna recenzja
helmans książek: 233

James Bond od kuchni

Pieniądze, kobiety, seks, alkohol, podróże, hotele, adrenalina, morderstwa. Moje wyobrażenie o szpiegostwie zawierało się w tych kilku prostych słowach. Mężczyźni ubrani w eleganckie garnitury, podsłuchujący, knujący oraz doskonale wtapiając się w otoczenie podczas wykonywania swoich misji – mój umysł stworzył taką oto kreację popularnego agenta wywiadowczego. Książka Matthew Dunna nie odchodzi znacząco od tego kanonu, oraz uzupełnia go o szczegółowe informacje z życia przedstawiciela tej profesji.

Will Cochrane to człowiek praktycznie doskonały, typowy odpowiednik Jamesa Bonda. Nie ima się zadań niemożliwych i moralnie kontrowersyjnych, przez co staje się zabójczą i niebezpieczną bronią, która odpowiednio ukierunkowana i wyszlifowana przysłuży się dobru ogółu. Akcja książki kręci się wokół zapowiedzianego ataku terrorystycznego, który będzie niebywałym ciosem dla ludzkości. Nie jest to oczywiście oryginalny pomysł, ale skuteczne spełnia swoją rolę. Napędza, i tak już szybką akcję, i pompuje do organizmu czytelnika hektolitry adrenaliny, tworząc szczególną i dość personalną więź z głównym bohaterem.

Niewątpliwe uznanie należy się autorowi za przedstawienie życia szpiegów „od kuchni”. Ukazanie procesów decyzyjnych oraz osobliwej polityki agencji wywiadowczej było strzałem w dziesiątkę! Świat kinematografii przyzwyczaił nas do pewnego utartego schematu o tajnych pracownikach „jej królewskiej mości” - wykonaj zadanie nie dając się schwytać bądź zabić, a w nagrodę dostaniesz kolejne zadanie (i tak w kółko). W „Tropicielu szpiegów” położono znaczący nacisk na sprawy organizacyjne tychże zadań, określenia priorytetów i strat koniecznych. Na stworzenie planów awaryjnych, precyzyjnie dobrany osprzęt i zespół współpracowników, który zagwarantuje powodzenie misji. Czytelnik może sam ocenić jak ciężką pracę wykonują niewidzialni wywiadowcy.

Kreacja głównego bohatera poprzez nadmierne bohaterstwo, ekstremalną odporność na ból oraz determinację staje się zbyt surrealistyczny, przez co zamiast myśleć o nim jako o istocie ludzkiej, odbiorca zaczyna obcować z maszyną, tworem niezniszczalnym. Lecz wtedy na arenie pojawiają się emocje – tak intensywne, tak prawdziwe, tak ludzkie, że kiedy wchodzą w grę, to pojawiają się i błędy. W jednej chwili „człowiek ze stali” staje się pospolitym mięczakiem, człowiekiem zdruzgotanym emocjonalnie, panikującym i nie mogącym przystosować się do otaczającej go rzeczywistości. Paleta osobowości Willa Cochrana została nakreślona w sposób przemyślany i efektowany, wytwarzając bohatera z jednej strony nieprzeciętnego, a z drugiej, najbliższego naszemu otoczeniu.

Interesująca, uzależniająca, dojrzała, osobliwa, zajmująca, ale przewidywalna i tradycyjna. Tyloma przymiotnikami można określić książkę Matta Dunna. Stanowi bardzo dobrze zamkniętą całość fabularną i należy tylko mieć nadzieję, że autor powtórzy swój błyskotliwy talent w kolejnych przygodach agentów MI6.

Damian Hejmanowski

wishjet | 2014-03-16

W poszukiwaniu powieści "szpiegowskich" trafiłem na książkę Matthew Dunna, byłego oficera operacyjnego MI6 (podobno). Oczekiwałem zatem w miarę "realnej" narracji - srogo jednak się zawiodłem. Bohaterem jest ktoś w rodzaju Bonda (Jamesa Bonda:) wyposażonego dodatkowo w zdumiewające zdolności przetrwania i błyskawicznej regeneracji po najcięższych nawet zranieniach ;).

Co ciekawe, mimo "fantastycznych" treści, książka w pierwszej części (tak mniej więcej do połowy) nawet mnie "wciągnęła". Może akurat byłem w dobrym nastroju - bardzo to prawdopodobne bo rzecz miała się w przysłowiowy piąteczek.

Powrót do lektury w sobotę był jednak przygnębiający. Z takim nagromadzeniem egzaltacji i infantylizmu dawno się nie spotkałem. Wypada zawołać "Boże, chroń Królową” bo jeżeli autor jest reprezentatywnym oficerem operacyjnym MI6, to jedno jest pewne - MI6 z ochroną Królowej sobie nie poradzi.

6 gwiazdek za miły piąteczek.

Dawid | 2013-03-21
Przeczytana: 21 marca 2013

Bardzo fajna książka umilająca czas w podróży do i z pracy. W powieści ciągle się coś dzieje- strzelaniny, walki i pościgi. Czytając tą książkę nie raz prawie przejechałem swoją stację. Co prawda trochę przerysowane, ale jak najbardziej na plus.

Mulan | 2012-11-04
Na półkach: Przeczytane, 2012

Wciągający z zaskakującym zakończeniem :)

jarr74 | 2012-10-10
Przeczytana: październik 2012

„Gdy pisałem Tropiciela szpiegów, chciałem uchwycić esencję uczuć, jakie towarzyszą agentom MI6 w terenie – samotność, konieczność podejmowania decyzji o oddaniu strzału, błędy, które można popełnić, intensywność i złożoność misji oraz ofiary, jakie mogą zostać poniesione w czasie operacji. Byłem tam i wiem dokładnie, jakie to uczucia”.

Debiutancka powieść Matthew Dunna (byłego oficera operacyjnego brytyjskiego wywiadu) to solidnie napisana, inteligentna i sprawiająca wrażenie bardzo wiarygodnej, współczesna, mocno zarysowana powieść sensacyjna. Dotyka niezwykle aktualnego w naszych czasach tematu zagrożeń jaki dla całej społeczności międzynarodowej niesie dzisiejszy terroryzm. Ukazuje ogrom pracy oraz liczne działania operacyjne i analityczne na wielu płaszczyznach, podejmowane przez służby specjalne różnych krajów by wyeliminować lub w jak największym stopniu ograniczyć to groźne w skutkach zjawisko Dotyczy to również tych najbardziej zdecydowanych i brutalnych akcji, które...