33 Ewy i trzech Adamów

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Ag2S

Mistrz słowa, dziennikarz-publicysta i komentator spraw międzynarodowych stworzył fascynujące portrety trzydziestu trzech kobiet-Ew i... trzech mężczyzn-Adamów mających wpływ na kształtowanie kobiecej osobowości. Autor wnika w tajemnice ich życia, podsycając ciekawość z właściwą sobie wrażliwością. Przewijają się panie w barwnym korowodzie, pokazują całe dobro i zło kobiecego świata. Od...

Autor wnika w tajemnice ich życia, podsycając ciekawość z właściwą sobie wrażliwością. Przewijają się panie w barwnym korowodzie, pokazują całe dobro i zło kobiecego świata. Od biblijnej pramatki Ewy przez bohaterki z przeszłości (Aleksandra Fiodorowna Romanowa), ze współczesnej Europy (Oriana Fallaci), z obydwu Ameryk (Hillary Clinton, Evita Perón) i Azji (Benazir Bhutto), aktorki (Sophia Loren, Liv Ullmann), żony, córki, kochanki dyktatorów i polityków (Alina Revuelta Fernández, Margaret Trudeau), głowy państwa (Sonia Gandhi), seksszpiega Matę Hari czy Matkę Teresę od ubogich aż po tę, która „dotknęła” nieba, polską himalaistkę Wandę Rutkiewicz. Pozostałe bohaterki są równie pełnokrwiste i brawurowo opisane.
Unikatowe grafiki światowej sławy profesora Rosława Szaybo tworzą niepowtarzalną galerię.

źródło opisu: http://www.zysk.com.pl/

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/

Oficjalna recenzja
Anna książek: 186

Bombonierka z niespodzianką

Biorę do ręki książkę, ciężką, choć niezbyt grubą. Na okładce kusząco błyszczy polakierowane jabłko, nadgryzione, w połowie czerwone, w połowie biało-czarne. W środku piękny, świetnej jakości papier, oślepiający bielą i piękne grafiki Rosława Szaybo. Znany dziennikarz Krzysztof Mroziewicz opisuje 33 kobiety - znane, ważne, cenione, takie, które zachwyciły świat lub wywarły wpływ na jego losy. Zaczyna od biblijnej pramatki Ewy i kończy na bohaterkach współczesnych - Orianie Fallaci, Sophi Loren, Matce Teresie, Hillary Clinton czy Benazir Bhutto. Moja pierwsza refleksja - podobna książka na temat mężczyzn czy też ogólnie ludzi raczej nie mogłaby powstać.

Każda z bohaterek otrzymała w książce atrakcyjny, nowoczesny portret graficzny, krótki biogram i garść ciekawostek. Krzysztof Mroziewicz opisał je stylem doświadczonego dziennikarza - różnorodnym, lekkim, miejscami żartobliwym, gdy trzeba poważnym. Prześlizgnął się po 33 tematach z wdziękiem rasowego reportera i znakomitego obserwatora. Przepraszam - 36, ponieważ kobietom towarzyszy trzech mężczyzn, którzy... mają wpływ na kształtowanie kobiecej osobowości. Przyznam szczerze, że nie do końca rozumiem koncepcję tego dodatku, ale nie zrażam się.

Tak jak autor z oczywistych względów prześlizgnął się po sylwetkach swoich bohaterek - nie mógł przecież zrobić inaczej, bo wyszłoby mu 36 tomów - tak i ja prześlizguję się, czytając, wyjadam jak czekoladki z bombonierki, szybko i bezrefleksyjnie. Fajne babki, ładne grafiki, teksty płyną wartko, nie zatrzymują mnie. Dopiero ostatni rozdział sprawia, że człowiek wierci się z wrażenia w fotelu. Być może dlatego, że nie jest to tylko opis postaci, ale wywiad - z Wandą Rutkiewicz, przeprowadzony dwa lata przed jej śmiercią. Wywiad o życiu, śmierci, absolucie, matematyce i pasji, mimo że jest krótki, poraża i zachwyca. Dla niego warto otworzyć tę piękną bombonierkę.

Anna Rycaj

Majorka | 2012-11-10
Na półkach: Przeczytane, 2012

Kobieta. Według wielu ludzi (a właściwie mężczyzn), jeden z najbardziej
niezrozumiałych dzieł Boga na całym świecie. Od początków cywilizacji człowieka uważana za nic, maszynę do rodzenia synów i usługiwania mężowi. Nie miała żadnych praw, była obiektem bezkarnego znęcania się mężczyzn. W wielu przypadkach, kobietę można było kupić, przekazując jej rodzicom cenne dary. Na szczęście, jej dzieje zmieniały się wraz z biegiem czasu. Ze z pozoru bezużytecznych stworzeń powoli stawały się osobami godnymi miejsca na honorowych kartach historii. Każdy przecież potrafi wymienić nazwiska kobiet, których po prostu nie da się nie znać. Francuska bohaterka narodowa Joanna d’Arc, Matka Teresa z Kalkuty, czy chociażby znakomita amerykańska aktorka Elizabeth Taylor. Do grona wybitnych kobiet zalicza się także wybitna piosenkarka Whitney Houston, którą świat pożegnał w lutym tego roku. Wszystkie one są postaciami powszechnie znanymi, pamiętanymi. Na świecie są jednak kobiety, o których życiu z...

LifeOnMars | 2014-11-17
Przeczytana: 2014 rok

Wypożyczyłam, przejrzałam, ale nie dobrnęłam do końca. Jakoś tak mi się to rozłaziło wszystko.

Karola | 2013-03-17
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 24 lutego 2013

Bardzo ciekawy obraz kobiet z różnych środowisk i kultur. Pouczająca lektura!

borek123 | 2017-08-17
Przeczytana: lipiec 2015