33 Ewy i trzech Adamów

Okładka książki 33 Ewy i trzech Adamów Krzysztof Mroziewicz
Okładka książki 33 Ewy i trzech Adamów
Krzysztof Mroziewicz Wydawnictwo: Zysk i S-ka publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Zysk i S-ka
2012-09-01
2012-09-01
literatura polska kobiety świat osobowość

Bombonierka z niespodzianką

Bardzo ciekawy obraz kobiet z różnych środowisk i kultur. Pouczająca lektura!

Bardzo ciekawy obraz kobiet z różnych środowisk i kultur. Pouczająca lektura!

Kobieta. Według wielu ludzi (a właściwie mężczyzn),jeden z najbardziej
niezrozumiałych dzieł Boga na całym świecie. Od początków cywilizacji człowieka uważana za nic, maszynę do rodzenia synów i usługiwania mężowi. Nie miała żadnych praw, była obiektem bezkarnego znęcania się mężczyzn. W wielu przypadkach, kobietę można było kupić, przekazując jej rodzicom cenne dary. Na szczęście, jej dzieje zmieniały się wraz z biegiem czasu. Ze z pozoru bezużytecznych stworzeń powoli stawały się osobami godnymi miejsca na honorowych kartach historii. Każdy przecież potrafi wymienić nazwiska kobiet, których po prostu nie da się nie znać. Francuska bohaterka narodowa Joanna d’Arc, Matka Teresa z Kalkuty, czy chociażby znakomita amerykańska aktorka Elizabeth Taylor. Do grona wybitnych kobiet zalicza się także wybitna piosenkarka Whitney Houston, którą świat pożegnał w lutym tego roku. Wszystkie one są postaciami powszechnie znanymi, pamiętanymi. Na świecie są jednak kobiety, o których życiu z pozoru nikt z nas wcześniej nie myślał, a ich historie są niemniej zaskakujące i ważne. Znane lub mniej znane, ale każda z nich miała wpływ na kształtowanie wizerunku kobiety na przestrzeni wieków.
Mona Lisa
Autor książki „33 Ewy i trzech Adamów” niemal prowadzi nas za rękę poprzez drogi życiowe zarówno kobiet, tytułowych Ew, jak i mężczyzn, owych „trzech Adamów”. Są to postaci tak różne i barwne, pochodzące z różnych krajów i epok, wyjątkowe na swój własny sposób. Z każdą kolejną stroną książki czytelnik poznaje opisane postaci coraz lepiej. Dowiaduje się, kim naprawdę była Mona Lisa, jak wyglądało malowanie wybitnego portretu i dla kogo był on pierwotnie przeznaczony. Poznaje dzieje i tajemnice życia Marii Magdaleny. Zagłębia się w tajemnicze relacje carycy Aleksandry, żony Mikołaja II oraz Grigorija Rasputina. Jest uczestnikiem fascynującej wycieczki po świecie, poznaje najciekawsze jego zakątki i kultury. Może przeczytać o czymś, o czym nie wspominały żadne światowe media.
Sophia Loren
Dla niektórych książka Krzysztofa Mroziewicza może wydawać się swego rodzaju podręcznikiem do historii. Być może – faktów historycznych jest w niej wiele, jednak są one tak ciekawie opisane i przeplecione z innymi informacjami, że prawie się tego nie odczuwa. Moim zdaniem nie jest to książka, tylko prawdziwa galeria sław – nie tylko ludzi znanych z filmów czy muzyki, ale także tych, którzy poświęcili się dla dobra innych, walczyli z przeciwnościami losu, by spełnić swoje marzenia. Czasem kończyło się to po ich myśli, często jednak zwiastowało tragedię. Każda z tych wyjątkowych historii, opisanych lekkim piórem autora, jest zdecydowanie warta poznania.
Poznajcie osoby, które miały największy wpływ na rozwój wizerunku kobiety. Zdecydowanie nie pożałujecie.

Ocena własna: 7/10

Kobieta. Według wielu ludzi (a właściwie mężczyzn),jeden z najbardziej

Wypożyczyłam, przejrzałam, ale nie dobrnęłam do końca. Jakoś tak mi się to rozłaziło wszystko.

Wyzwanie LC na styczen (z liczba)

Wyzwanie LC na styczen (z liczba)

• Zbiory
  • Biografie/dzienniki/wspomnienia
  • Bookcrossing

Dodaj cytat z książki 33 Ewy i trzech Adamów