Ucieczka z piekła

83-08-01137-3
obozy
historyczna
Amanda

Czesław Majewski, były więzień Stutthofu nr 2405, napisał książkę dość nietypową dla literatury obozowej. Jej treścią nie są wspomnienia z pobytu w lagrze, lecz opis ucieczki z obozu. Przebieg dziewiętnastodniowej samotnej walki ze strachem, głodem, chorobą, nie sprzyjającą pogodą odtworzył autor na podstawie skrótowego notatnika prowadzonego podczas tej wędrówki. W efekcie powstał oszczędny,...

W efekcie powstał oszczędny, powściągliwy i przez to bardzo prawdziwy dziennik - zapis zmagań człowieka z przeciwnościami właściwie ponad jego siły, zmagań, które powinny były się zakończyć tragicznie. Ile zbieg zawdzięczał szczęśliwym okolicznościom, a ile instynktowi życia i hartowi, wspomaganemu przez poczucie odpowiedzialności za los żony i syna, łatwo rozstrzygnąć, przeczytawszy opis tej ucieczki z piekła.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, Kraków 1983

goskrzys | 2015-05-26
Przeczytana: 26 maja 2015

Kto spodziewa się po tej książce awanturniczej opowieści w stylu filmowej "Wielkiej ucieczki" lub sensacyjnych powieści Folletta czy Forsytha - będzie z pewnością zawiedziony. Bo też w tej relacji nie ma efektownych wybuchów, szelmostwa, zuchwałego grania wrogowi na nosie; ta relacja nie zawiera ani malowniczych opisów, ani całej tej romantyczno-łotrzykowskiej otoczki, którą zwykło się kojarzyć z historiami o ucieczkach z niewoli. Mało tego: nie ma tu nawet konkretnego pościgu: z gardłowymi krzykami strażników, jazgotem psów, karabinowymi salwami. Zamiast tego jest tchnąca grozą realistyczna opowieść - wspomnienie. Bez odwoływania się do fantazji, bez zbędnych ozdobników i koloryzowania.

Wspomnienie kilkunastodniowej ucieczki z obozu w Stutthof opisane jest dzień po dniu na podstawie notatek, które autor wykonywał w chwilach postoju. Ich zwięzłość, surowość opisu i jego naturalizm między wierszami ukazuje ogromną grozę całego tego przedsięwzięcia: strach, że ktoś z pozostałych w...

desaparecido | 2013-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2013

19 dni męki w przedpieklu po ucieczce z piekła Pröbernau (podobozu Stutthof). Szkoda, że takie surowe i oszczędne.

Adrian Tync | 2013-09-06
Przeczytana: 04 września 2013

"Ucieczka z piekła" to relacja z ucieczki autora z filii obozu KL Stutthof. Opowiada o tym, jak przez blisko dwa tygodnie błąkał się po lasach i bezdrożach chcąc umknąć oprawcom.
Zwięzłość opisu, dominacja szczegółów geograficznych, opis codziennych zmagań ze sobą i prób przetrwania w czasie nieustannego zagrożenia sprawiają, że książka ma olbrzymią "siłę rażenia". Powinna leżeć obok innych zasłużonych świadectw swojego czasu, tym bardziej, że jako nieliczna, potrafi dodać otuchy. Bowiem poza piekłem lagru Majewski odnalazł ludzi. Nie tych, którzy wymierzali razy, a tych, którzy narażając życie siebie i swojej rodziny wskazywali właściwy kierunek i dzielili się chlebem.

kuleczka91 | 2014-10-11
Przeczytana: 11 października 2014

Opis książki był zachęcający, ale gdy zaczęłam czytać to myślałam, że zwątpię i nie doczytam do końca. Czytanie tej książki mnie nudziło, a głównie dzięki opisom przyrody, nie lubię ich. Gdyby nie to, że książka ma tylko 102 strony to pewnie bym nie doczytała do końca, bo im bliżej tym bardziej mi się nie chciało już jej czytać. Jedynie co to gratuluję Czesławowi Majewskiemu odwagi i wytrwałości w dążeniu do celu jakim był dom i rodzina.

Ela | 2012-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2012

Bardzo ciekawa i warta uwagi pozycja. O obozie w Stutthofie nie dowiemy się z niej wiele. Autor pisze o nim dość zdawkowo, ogranicza się do tego, co konieczne, nie ma tu dokładnych, skrupulatnych opisów codziennego życia obozowego. Akcja książki staje się dynamiczna po samej ucieczce z obozu. Stykamy się z bogatymi opisami miejsc, wydarzeń, każdego dnia. Jest to piękna historia człowieka, któremu udało się uciec z piekła i powrócić do normalnego świata i życia.

Cordel | 2017-09-17
Rubikon | 2017-01-12