Koniec wieczności

The End of Eternity
978-83-7659-756-0
powieść amerykańska,
Wiedźma

2456 Stulecie. W świecie równoległym, zwanym Wiecznością, istniejącym poza czasem, grupa ludzi decyduje o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości całej ludzkiej rasy. Jej przedstawiciele podróżują przez stulecia, dokonując drobnych korekt w historii ludzkości w celu zmiany rzeczywistości na lepszą - bezpieczniejszą, pozbawioną konfliktów, wojen i klęsk. Tylko nieliczni wybrańcy dostępują zaszczytu pracy dla Wieczności. Jedną z takich osób jest urodzony w 95 Stuleciu Technik Andrew Harlan. Od każdego Wiecznościowca wymaga się, by nie okazywał żadnych emocji. Andrew nie zdaje sobie sprawy, iż posiada uczucia, dopóki sam nie zakochuje się w kobiecie z przyszłości. Aby być z No's, gotów jest zaryzykować wszystko, nawet ostateczny koniec Wieczności. Wystarczy, że nie wykona swego najnowszego zadania: wysłania w przeszłość człowieka, który, choć sam o tym jeszcze nie wie, zostanie odkrywcą praw umożliwiających podróżowanie w czasie. Jeśli ta misja się nie powiedzie, Wieczność przestanie istnieć, gdyż nigdy nie zostanie wynaleziona...

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2012

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

EwaWu | 2018-03-30
Na półkach: Przeczytane, E-book
Przeczytana: 30 marca 2018

Świeżo po lekturze "Człowieka pozytronowego", który mnie absolutnie olśnił, z najwyższym poziomem oczekiwań, sięgnęłam po "Koniec wieczności". Paradoksalnie, ujmowanie spraw odwiecznych gorzej poszło Asimovovi w powieści, w której - jak sam tytuł wskazuje - na wieczności skupił się on w sposób bardziej bezpośredni). O ile w "Pozytronowym człowieku" otrzymujemy solidną dawkę prostoty, w której tkwi siła, o tyle w "Końcu wieczności" brniemy przez takie „wywijasy”:

"W Wieczności nie ma nic wesołego, my pracujemy. Badamy wszystkie szczegóły wszystkich epok od początku Wieczności, aż do dnia gdy Ziemia będzie pusta. Próbujemy zbadać wszystkie nieskończone możliwości. Wszystkie 'co by było gdyby' i wybrać 'co by było', które jest lepsze od istniejącego. Szukamy momentu w czasie, kiedy można dokonać małej zmiany, by spleść to co jest z tym co mogło by być, by otrzymać nowe 'jest', a wtedy szukamy nowego 'mogło by być' stale i stale..."

Znam krótszą wersję powyższej myśli: „Trawa...

Secrus | 2013-12-07
Przeczytana: 29 listopada 2013

"Autor prowadzi opowieść jak w rasowym kryminale. Doskonale wie, co w danym momencie pomyśli czytelnik i pieczołowicie buduje ten pogląd, by nagle drastycznie go zburzyć i odmienić punkt widzenia. Dzięki wiszącemu w powietrzu przeświadczeniu, że zaraz przeczytamy coś wprowadzającego nas w przyjemne zdumienie nie sposób odczuwać nudy. Asimov wodzi za nos moralnymi dylematami, stawia przed czytelnikiem pytania – te same w różnych etapach opowieści i żongluje opiniami odbiorcy na wszelkie możliwe sposoby."

Pełna opinia pod tym adresem: http://www.tramwajnr4.pl/2013/12/z-zakurzonej-poki-wszyscy-zyjemy-w.html

kipog | 2011-08-04
Przeczytana: 19 lipca 2011

Świetnie skonstruowana fabuła! Pomimo 60 lat na karku książka wciąż zaskakuje. W sumie mało tu SF - gośćie siedząc w jednym pomieszczeniu [i czasem w "windzie"] gadają o podróżowaniu w czasie i knują. I gadają. Zero statków, zero kosmosu tylko napięcie i ciekawe rozwiązanie paradoksów podróży w czasie.

Marcin | 2011-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2011

Niesamowita fabuła, pełna takich zagadnień jak podróże w czasie, zmiany rzeczywistości, wieczność i nieskończoność, równoległe światy i światy równoległe do równoległych światów. Mimo tego że książka ma już na karku prawie 60 lat, jest tak niesamowita, pokręcona że nadal wykręca umysł i wyciska mózg. Polecam!

Lenka | 2015-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2015

Niesiona na fali "Nieskończoności" sięgnęłam po kolejną książkę poruszającą temat podróży w czasie. I... nie doczytałam do końca. Mniej więcej po 1/3 książki skapitulowałam.
Niektórzy zachwycają się stylem pisania i językiem autora, a mnie on męczył. Zwykle czytam książki leżąc w łóżku - ta działała świetnie jako usypiacz.
Główny bohater jest nijaki. Ja rozumiem - bardzo odległa przyszłość, ludzie nie mogą okazywać swoich emocji, Harlan pełni odpowiedzialna funkcję, bla, bla, bla... Ale główny bohater musi być jakiś! A miałam wrażenie, że czytam o robocie.
Biorę oczywiście pod uwagę możliwość, że w dalszej części książka jest genialna i dlatego nie wystawiam oceny.

eR_ | 2013-09-10

Pisarz który jednym zdaniem potrafi zmienić nasze postrzeganie.
Mistrz Słowa.

Piciu | 2014-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2014

Fantastyczna książka! Podróże w czasie to tylko tło dla intrygi w którą jesteśmy wciągani. Szczegółowo opisane całe społeczeństwo żyjące w Wieczności, wszystkie mechanizmy odpowiednio wyjaśnione.

Książka napisana 60 lat temu, w epoce w której nie widzieli na oczy komputerów, laptopów, telefonów komórkowych, więc mogą bawić niektóre rzeczy wykorzystywane przez bohaterów takie jak kocioł używany do podróży czy też karty perforowane.

Polecam z całego serca!

Bogdan Brykman | 2015-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2015

Stare ale jare niekiedy warto przeczytać coś co napisano w poprzednim wieku.

Aguniolek | 2018-04-19
Przeczytana: 17 kwietnia 2018

Byłam zaciekawiona twórczością tego autora.Jednak czkałam,aż uda Mi się przeczytać pierwsze wydanie z 1965r.Nie żałuję,bo jestem fanką starszych przekładów.Dla mnie są bardziej oryginalne i pełniejsze.
Gdybym miała streścić ksiązke,to nie miałoby to sensu.
Moim zdaniem najlepiej jak lektura zaskakuje czytelnika, a ta Was na pewno zaskoczy i odpowie na pytanie, czy zapobieganie klęskom i wieczne czuwanie nad bezpieczeństwem ludzkości i ziemi wyjdzie ludziom na dobre?
Ktoś mądry powiedział"Przedstawienie musi trwać,a wieczne przerywanie i poprawki zniszczą jego sens..."

Hubert | 2013-03-03
Przeczytana: 03 marca 2013

Sciencie fiction jakie bywa - każdy widzi. A bywa różne, jednak niemal od początku tego gatunku literatury (chociaż dywagacje moje dotyczą także filmów i seriali) wciąż dość wyraźny jest pewien niepokojący trend - więcej zazwyczaj jest "fiction" aniżeli "science". Autorzy wciąż beztrosko żyją przekonaniem, że jeżeli wcisną nam cokolwiek co dzieje się w przyszłości i w fabule zawiera podróże kosmiczne, podróże w czasie, lasery, teleportacje i jeden Latający Potwór Spaghetti wie co jeszcze, to mamy już piękne SF.

A tak wcale przecież nie jest. Science fiction oprócz ciekawie opowiedzianej historii posiadać powinno bowiem zawierać jakąś wiarygodną wizję przyszłości naszego gatunku, dzięki czemu autor (pośrednio) wydaje pewną swoją opinię na temat tego, w jakim kierunku ludzkość podąża obecnie. Powinno zawierać też i informacje na temat tego, jak bohaterowie, jak ludzie, zachowują się w obliczu zmian społecznych, technologicznych, jak ludzkość się zmieniła dzięki pewnym procesom...