Opakowanie zastępcze

Okładka książki Opakowanie zastępcze Krzysztof Teodor Toeplitz
Okładka książki Opakowanie zastępcze
Krzysztof Teodor Toeplitz Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Państwowy Instytut Wydawniczy
1975-01-01
1975-01-01

„Opakowanie zastępcze” jest zbiorem felietonów opublikowanych w latach 1971-1973. I nie wiem czy dziwić się czy smucić, ale część tematów jest wciąż aktualna. Za to język, cóż za smakowita polszczyzna, nie do uświadczenia w powszechnym obecnie dyskursie.
O ile treść jest rarytasem finezji to jak wiadro zimnej wody działa przygotowanie tekstu do publikacji cyfrowej. Wyjątkowo niestaranne, żeby nie powiedzieć niechlujne. Miejscami tekst wygląda jak surowy zrzut z niewyćwiczonego OCR’a. Upstrzony błędami, który zwykła autokorekta by wyłapała. Wstyd. WSTYD.
Ale same felietony rewelacyjne.

Dla mnie te eseje to powrót w przeszłość, w której mnie nie było w planach. Jak sobie porównałam dzisiejsze czasy byłam zdziwiona. Czy to na pewno przeszłość? Ciekawe były te rozważania, jednak nie fascynujące. Dla mnie bardziej eksperyment.

Niesamowicie aktualne, chociaż pisane w 1971 roku, erudycyjne eseje. Zawierają niezwykle trafne spostrzeżenia, odniesienia do tekstów kultury, filozoficzne dygresje. Podejmują ważne jeszcze i obecnie tematy.
A dzisiaj? Dzisiaj szczególnie trudno zabrać głos w ważnej sprawie (mamy tylko pozory demokracji),ponieważ globalizacja sprawia, że szczególnie teraz, dysputa to
"(...)spekulacja cwaniaków, którzy MASĄ!MASĄ! ruszają przeciwko tym, którzy chcą raczej GŁOWĄ. GŁOWĄ."
Niestety, masę formują wielkie korporacje, technologie, mocarstwa i rodzimi demagodzy. Ich przeciwnik zostanie rozpłaszczony walcem drogowym.

A dzisiaj? Dzisiaj szczególnie trudno zabrać głos w ważnej sprawie (mamy tylko pozory demokracji),ponieważ globalizacja sprawia, że szczególnie teraz, dysputa...

• Relikty
  • Czytnik