Abencerraje i piękna Haryfa

Tłumaczenie: Florian Śmieja
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
El Abencerraje : historia del Abencerraje y la hermosa Jarifa
Liliana

"Abencerraje i piękna Haryfa", utwór anonimowego pisarza, należy do najsłynniejszych dzieł "Złotego Wieku" literatury hiszpańskiej. Ujrzawszy po raz pierwszy światło dzienne w roku 1561, zdobył on zainteresowanie czytelników także w następnych stuleciach. Abindarraez, potomek dumnych Abencerrajów, piękny, szlachetny rycerz rozkochany w córce swego opiekuna, w chwili bliskiego mu szczęścia...

Abindarraez, potomek dumnych Abencerrajów, piękny, szlachetny rycerz rozkochany w córce swego opiekuna, w chwili bliskiego mu szczęścia napotyka nieprzyjacielski oddział słynnego z cnót chrześcijańskiego rycerza Rodryga de Narvaez. Zetknięcie się przedstawicieli dwu narodów, wyznawców odmiennych religii, w ówczesnych warunkach politycznych i kulturalnych Hiszpanii wywołać musi sytuację konfliktową.

Prezentowany utwór jest swoistym obrazkiem rodzajowym epoki, na której tle rozegrają się dramatyczne wydarzenia oraz zawiąże niezwykła intryga miłosna.

Współczesnego czytelnika zajmie ta powiastka, przedstawiająca rozległa panoramę XV-wiecznej Hiszpanii oraz pełne uroku portrety bohaterów, pisana barwnym, archaicznym, ale przejrzystym językiem.

[Wydawnictwo Literackie, 1975]

Magnis | 2018-01-01
Przeczytana: 31 grudnia 2017

Książkę Abencerraje i piękna Haryfa przez przypadek wpadła w moje ręce i po przeczytaniu opisu okazało się, że historia została stworzona dawno temu. Dlatego zaciekawiło mnie co dostanę. Anonimowy autor opowiada o losach Rodryga de Narvaeza, Abencerraja i Haryfy. W tej niedużej książeczce dostajemy zgrabnie napisaną opowieść w stylu romansu rycerskiego, gdzie autor przedstawia Narvaeza jako rycerza honoru, dobrego, walecznego, sprawiedliwego, mającego olbrzymie wpływy i litościwego. Kolejni bohaterowie opowiastki to Abencerraja, którego opowiedziana przez niego historia jest pełna smutku i pięknej Haryfy.
W tej małej książeczce liczącej powyżej trzydziestu stron dostałem dobra opowieść, którą czyta się z przyjemnością. Powstała w 1561 roku jak podano w opisie i nawet teraz po upływie czasu wypada ciekawie. Nie zestarzała się może dzięki językowi jakim została napisana, nadal przystępnym, prostym, nieco archaicznym, ale zrozumiałym nawet obecnie. Historia zawiera wszystkie...

Pami | 2015-02-27
Przeczytana: 26 lutego 2015

W tej niewielkiej książeczce na zaledwie trzydziestu pięciu stronach jest zapisana historia o sile nadziei, przetrwania i miłości.

Pewnej nocy kasztelan Alory pod wpływem chwili wyrusza wraz z dziewięcioma innymi mu poddanymi w drogę. Po drodze rozdzieliwszy się, czterech z nich napotkało na swej drodze Maura. Słuchając wcześniejszego rozkazu chcieli go wziąć w niewolę, ale tak oto jeden Maur okazał się silniejszy. Po dotarciu kasztelana z resztą giermków Maur stanął do walki, ale przegrał. W drodze do Alory opowiedział on kasztelanowi swą nieszczęsną historię miłosną.
Rodryg de Narvaez znany z szlachetności dał mu trzy dni, aby Maur mógł pojechać do swej ukochanej wziąć ślub i wrócić już jako 'niewolnik'. Maur szczęśliwy udał się do ukochanej, wzięli potajemny ślub i razem wyruszyli do kasztelana Alory.
Rodryg de Narvaez szczęśliwy z dotrzymanego mu słowa wysłał list do ojca Haryfy i puścił ich wolno.

Historia pewnie jakich wiele lub wiele podobnych w innych książkach, ale...

Angelika Lachór | 2018-03-22
Przeczytana: 25 listopada 2017