Abencerraje i piękna Haryfa

1975-01-01
1975-01-01
35 min.
Florian Śmieja

Bardzo podoba mi się dwujęzyczność wydania. Napisane przystępnym językiem, interesujące posłowie. To, że jest krótka, uznaję za plus, ale ta książka mogłaby być nawet dłuższa i pewnie nie miałabym nic przeciwko.

Książkę Abencerraje i piękna Haryfa przez przypadek wpadła w moje ręce i po przeczytaniu opisu okazało się, że historia została stworzona dawno temu. Dlatego zaciekawiło mnie co dostanę. Anonimowy autor opowiada o losach Rodryga de Narvaeza, Abencerraja i Haryfy. W tej niedużej książeczce dostajemy zgrabnie napisaną opowieść w stylu romansu rycerskiego, gdzie autor przedstawia Narvaeza jako rycerza honoru, dobrego, walecznego, sprawiedliwego, mającego olbrzymie wpływy i litościwego. Kolejni bohaterowie opowiastki to Abencerraja, którego opowiedziana przez niego historia jest pełna smutku i pięknej Haryfy.
W tej małej książeczce liczącej powyżej trzydziestu stron dostałem dobra opowieść, którą czyta się z przyjemnością. Powstała w 1561 roku jak podano w opisie i nawet teraz po upływie czasu wypada ciekawie. Nie zestarzała się może dzięki językowi jakim została napisana, nadal przystępnym, prostym, nieco archaicznym, ale zrozumiałym nawet obecnie. Historia zawiera wszystkie elementy jakie powinny być w niej. Przygodę i romans osadzoną w scenerii historycznej. Znajdziemy w niej również motywy szlachetnego rycerza, walecznego, ale uczciwego i honorowego. Rodzącą się miłość pomiędzy pozostałą dwójką bohaterów.
Książka Abencerraje i piękna Haryfa to pozycja ciekawa i błyskawicznie się czyta.. Obecnie można ją uznać za ciekawostkę i przyjemną opowiastkę, przy której czas płynie szybko. Może nie będzie za bardzo odkrywcza i zaskakująca, ale jeśli ktoś uwielbia takie klimaty powinien być zadowolony z przeczytania. Warto było poświęcić czas na nią, bo sprawiła mi wiele frajdy podczas czytania. Jak wspominałem wcześniej, krótka książeczka z niedługą historią, która wypada interesująca. Nawet żałuje, że nie jest dłuższa lub bardziej rozbudowana.
Książka dla miłośników przygody ze szczyptą romansu napisanych w starym stylu.
Polecam.

W tej niewielkiej książeczce na zaledwie trzydziestu pięciu stronach jest zapisana historia o sile nadziei, przetrwania i miłości.

Pewnej nocy kasztelan Alory pod wpływem chwili wyrusza wraz z dziewięcioma innymi mu poddanymi w drogę. Po drodze rozdzieliwszy się, czterech z nich napotkało na swej drodze Maura. Słuchając wcześniejszego rozkazu chcieli go wziąć w niewolę, ale tak oto jeden Maur okazał się silniejszy. Po dotarciu kasztelana z resztą giermków Maur stanął do walki, ale przegrał. W drodze do Alory opowiedział on kasztelanowi swą nieszczęsną historię miłosną.
Rodryg de Narvaez znany z szlachetności dał mu trzy dni, aby Maur mógł pojechać do swej ukochanej wziąć ślub i wrócić już jako 'niewolnik'. Maur szczęśliwy udał się do ukochanej, wzięli potajemny ślub i razem wyruszyli do kasztelana Alory.
Rodryg de Narvaez szczęśliwy z dotrzymanego mu słowa wysłał list do ojca Haryfy i puścił ich wolno.

Historia pewnie jakich wiele lub wiele podobnych w innych książkach, ale jednak nieco inna. Ma w sobie swój urok. Wystarczy piętnaście minut, aby ją przeczytać i dać ponieś się wyobraźni- jak dla mnie warta przeczytania.

• Literatura hiszpańska
  • Studia