Gdzie byłeś Adamie?

Okładka książki Gdzie byłeś Adamie? Heinrich Böll
Okładka książki Gdzie byłeś Adamie?
Heinrich Böll Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry klasyka
klasyka
Wo warst du Adam?
Wydawnictwo Iskry
1989-01-01
1989-01-01
832071138X
Wanda Kragen

Wojna w tej książce wydaje się być tylko grą, w której możemy zdobyć kolejne odznaczenia, na które część osób spojrzy z uznaniem, a część na ich widok uśmiechnie się z ulitowaniem. Generalnie czyta się dość szybko, chociaż niektóre co bardziej makabryczne sceny powodują chęć przerwania lektury i oderwania się od tego, że faktycznie ta wojna odbyła również się w rzeczywistości, a nie jest jedynie czymś skonstruowanym przez autora. Zastanawiam się czy Böll miał w zamiarze pozostawić silne moralizatorskie przesłanie w lekturze o tym jak to wojna nie ma większego sensu i w większości odrywa jedynie ludzi od przedwojennej codzienności, bo bez głębszej analizy to jest pierwsze co rzuca mi się na myśl po przeczytaniu. Polecam, pewnie kiedyś wrócę do tej pozycji.

Po raz kolejny sięgnęłam po tę króciutką powieść i za każdym razem po przeczytaniu jej nachodzi mnie refleksja, chwila zadumy, i wraz z autorem zadaje sobie pytanie, gdzie byłeś, Adamie? Pytanie to odnosi się do Adama jako człowieka, który nawet podczas wojny powinien pozostać człowiekiem. A niestety żołnierze wykonywali tylko rozkazy, jak roboty, bez współczucia i empatii. Heinrich Böll opisuje przeżycia niemieckich żołnierzy, szczegółowo charakteryzuje niektóre z tych postaci, ich doznania. Każdy z tych ludzi gdzieś pracował, miał rodzinę, swoje pasje, problemy. A dla wojny musiał to wszystko porzucić i zapomnieć o wszystkim, co ludzkie.
No i ten tragiczny los głównego bohatera, z którym wędrujemy przez całą powieść.
Książka warta przeczytania, głęboko zapada we wnętrze czytelnika.

Końcówka II wojny światowej widziana z perspektywy niemieckiej. Książka składa się z kilku obrazków z terenu Rumunii, Węgier, Słowacji i Niemiec powiązanych postaciami bohaterów, z których jeden pojawia się regularnie i do końca, jest więc zapewne bohaterem głównym. Z lektury wyniosłem wrażenie szamotaniny i bezsensu, co można by uznać za wadę, gdyby nie leżało najwyraźniej w zamiarze autora. Wrażenie to wzmacnia zmienny rytm: raz pędzimy zapchaną ciężarówką na front, by jeszcze szybciej stamtąd się wycofać, a raz zapadamy się w sielskim krajobrazie pogórza, w maleńkiej wioseczce przy wysadzonym moście. Dużo opisów działania, mało emocji. Suche bile vino, ten napis z czeskich etykiet przychodzi mi jako jedyny na myśl, gdy chcę podsumować moje wrażenia z lektury.

Hmm...Jedyna książka którą ukradłem...z empiku w latach osiemdziesiątych.O głupocie i o przypadku..

• Literatura niemiecka
  • Nobliści